آیا در حوزه فرهنگ و هنر چیزی تغییر می کند؟!

۱۳۹۲/۰۵/۲۶ آیا در حوزه فرهنگ و هنر چیزی تغییر می کند؟!

 1. «من سرهنگ نیستم، یک حقوقدان هستم» این جمله ی معروف دکتر حسن روحانی است که به نظر بسیاری ورق را در مناظره های انتخاباتی برگرداند. اما این فقط یک جمله ی معمولی نیست؛ «من سرهنگ نیستم» دالّ مرکزی گفتمانی است که اقتضائات بسیاری را در حوزه ی فرهنگ و هنر موجب می شود. شاید بحث برانگیزترین ماجرای فرهنگ و هنر این مملکت، مواجهه ی دولت و حاکمیت با آثار، محصولات فرهنگی و هنری، اصناف و مجموعه های خصوصی و غیردولتی این بخش باشد. ماجراهایی از قبیل تعطیلی خانه ی سینما و انجمن صنفی روزنامه نگاران، توقیف برخی فیلم های سینمایی یا عدم صدور پروانه ی ساخت، توقیف برخی نشریات و برخی رخدادهای دیگر از این دست، همواره زمینه های چالش میان دولت و بخش فرهنگ بوده است. برخی از اهالی فرهنگ معتقدند از آزادی کافی برای فعالیت برخوردار نیستند و دولت تا به حال تنگ نظرانه و از سر بی اعتمادی با آنها برخورد کرده است.
 2. رئیس جمهور در مبارزات انتخاباتی گفته بود: «چرا باید فرهنگ دست دولت باشد» او همچنین وعده کرده بود که نمی گذارد «آدم هایی که متخصص نیستند برای کنترل کتاب و فیلم حضور داشته باشند…توسعه ی فرهنگ از طریق پلیسی امکان پذیر نیست» این جملات و وعده هایی از این دست برای برخی از اهالی فرهنگ نخستین پیام روشن دولت جدید برای حذف برخی نظارت ها و ابزارهای کنترلی و راه اندازی برخی صنوف و فعالیت ها تلقی شد. اگر طفره نرویم رفتارهای برخی از اصناف با دولت قبل نشانگانی جدی از شائبه های سیاسی را با خود به همراه داشت. شاید مشاجرات خانه سینما و سوءاستفاده ی آشکار برخی چهره های سیاسی از منازعه در تعطیلی انجمن صنفی روزنامه نگاران روشن ترین این نشانه ها باشد. به همین خاطر برخی چهره های معتدل تر به اصناف معترض توصیه کردند که از گذشته پند بگیرند و درکنار مطالبه ی حقوق شان بر مطالبات صنفی متمرکز شوند. طبعاً دولت جناب آقای روحانی رفتاری متفاوت با بخشی از حامیان جدی اش در بخش فرهنگ و هنر خواهد داشت. ولی این «تفاوت» چیست؟
 3. علی جنتی وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی چهره ای سیاسی با سابقه ی دیپلماتیک است. هیچکدام از اهالی فرهنگ و هنر تا کنون از او مصاحبه یا اثری خاص در حوزه ی ادبیات، سینما، موسیقی یا سایر حوزه های فرهنگی هنری ندیده اند. آنچه روشن است اینکه او چهره ای فرهنگی و هنری بحساب نمی آید. شاید انتخاب او در دولت تدبیر و امید بخاطر توانایی او در چانه زنی با اصحاب فرهنگ و دیگر بخش های حاکمیتی باشد؛ هرچند آقای جنتی باید در انتساب معاونانش قاعده ی شفاف رئیس جمهور را رعایت کند که : «فرهنگ باید به صاحبان اصلی یعنی اصحاب هنر واگذار شود.»
 4. معترضین سنتی به دولتی شدن فرهنگ بجای کلمه ی نظارت یا کنترل از تعبیر «سانسور» استفاده می کنند. آنها بلند بلند فریاد می زنند که آزادی نیست و رفتارهای پلیسی رونق بخش فرهنگ را می گیرد و اصحاب هنر را سرخورده می کند. اما رئیس جمهور محترم و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص یک واقعیت غیرقابل انکار باید موضع روشنی اتخاذ کنند؛ مفهوم «جنگ نرم» یا «استعمار فرانو» و تخصیص میلیون ها دلار بودجه ی امریکایی برای نفوذ و اثرگذاری فرهنگی و هنری در ایران واقعیتی است که آگاهان به آن اذعان می کنند. فرار برخی اصحاب فرهنگ و هنر و پیوستن شان به سرویس های جاسوسی و یا رفتارهای سیاسی افراطی و تندشان علیه کیان نظام و فرهنگ دینی اتفاقی است که کم رخ نداده است و شاهدی است بر اینکه نظارت پیشینی و پسینی بر آثار و محصولات فرهنگی یا عملکرد اصناف ناشی از توهم توطئه یا از سر تنگ نظری نیست. از سویی در قضاوت عملکرد مدیران فرهنگی، اقشار ذی نفوذ مانند روحانیون، اساتید حوزه و مراجع عظام تقلید و ائمه جمعه هم موثرند و اتفاقاً سابقه ی سیاسی رئیس محترم جمهور و وزیر محترم فرهنگ نشان می دهد که به ملاحظات و دغدغه های این طیف توجه ویژه دارند. طبعاً این دو مساله مهمترین ملاحظه ی تیم جدید مدیران فرهنگی دولت در پاسخگویی به توقعات اصحاب فرهنگ و هنر خواهد بود.

  ۴۹ دیدگاه ثبت شده

  1. با سلام . جناب آقای یامین پور شما فرمودید که وزیر جدید وزارت فرهنگ و ارشاد آقای جنتی وجهه ی آنچنان فرهنگی در بین اصحاب هنر ندارند پس او چگونه میتواند مدیریت فرهنگی کشور را دست گیرد.ودوم اینکه انتساب مدیران اداره ارشاد استان ها با چه مبنایی صورت میگیرد؟
   با تشکر

  2. سلام
   وبلاگ خوبی داری،خوشحال میشم به وبلاگ منم یه سر بزنی
   با تبادل لینک موافقی؟؟؟

  3. سلام آقا وحید. دروغ نگفت بنده خدا ولی عین همه حرف هاش راست هم نگفت. یا بهتره بگم همه ی واقعیتشو نگفت. باید میگفت:
   من سرهنگ نیستم اطلاهاتی(امنیتی) هستم

  4. سلام آقای یامین پور

   تشکر از کسانی که باعث شدند حماسه سیاسی تکمیل شود …

   با تشکر از عزیزانی چون #رسایی و #کوچک_زاده (جانشینان واقعی شهیدان آیت و رهبر در امروز ما) در مجلس به جهت #روشنگرایی های علیه #فتنه گران و در نتیجه برائت مسئولین !!!جدید از فتنه و اعلام نبود تقلب در سال ۸۸ و در نتیجه تکمیل #حماسه_سیاسی …
   //
   سخنان رییس جمهور درباره اردوکشی خیابانی در سال ۸۸ در دفاع پایانی از کابینه خود و اعلام برائت وزرای پیشنهادی از فتنه و همچنین اذعان به عدم تقلب در انتخابات گذشته و پیروی از خط ولایت…

   http://www.afsaran.ir/link/327242

  5. وا قعا دیدم به مجلس عوض شد حیف به امثال رسایی زاکانی و کوچک زاده که گیر اینها افتاده اند

  6. ولی یادمان نرود که امام خامنه ای فرمودند:((فرهنگ آن چیزی است که حاظرم جانم را در راهش بدهم))

  7. سلام به شما و خوانندگان
   یک پیکان نوستالژیک دارم که داخلش و چعبه اش پر است از کتاب.کتابهای خاص ، کمیاب و نایاب(کهنه و نو) .همه از آب گذشته.حتی عامع پسنداش هم مورد تایید عده ای کتابخون حرفه ای هستند چه برسه به کتابهای خواندنی و عمیقش.
   بصورت سیار می چرخیم و هر جا ، جا دیدیم و چشم ماموران سد معبر را دور ، کتابها را روی کاپوت جلو و جعبه عقب و دور تا دور سقف و باربند می چینیم.دل نازکی هم داریم که به تقاضاهای تخفیف نه نمی توانیم بگوییم.البته در حد معقولش.
   به رفتارهای اجتماعی مردم هم علاقه مندیم.برای همین برخوردهایشان با مقوله کتاب را به زبانی نزدیک به طنز ، در همین وبلاگ وهمچنین در پیجی در فیس بوک می نویسیم.(صفحه ای به نام کتابفروشی سیار سعید)
   سفارش کتاب می پذیریم.کتابهایی هستند که به جرات میگویم منحصربفرد هستند و در دست ما هستند چون ما به خونه ها می ریم برای خرید کتاب ؛ این جور کتابهای تک و ویژه هم گیرمان می آید.
   لیست کتابها را تا جایی که ممکن بوده در یکی دوتا از پستها نوشته ام.ولی نه همه ی آنها را ،ولی با مطالعه همینها دستتان می آید که چه مدل کتابهایی را عرضه می کنم.تقریبا همه ی کتابهایی که دستفروش ها و نایاب فروشی های انقلاب دارند را دارم.
   کتابخانه شخصی شما را هم به قیمتی که نه سیخ بسوزد و نه کباب می خریم.
   در تهران کتابها را یا به پیک می دهیم یا خودمان می آوریم خدمتتان(اگر از سه جلد بیشتر بخواهید) یا خودتان می آیید می برید یا هر مدل دیگه ای که بخواهید.شهرستانها هم با پست یا اتوبوس یا تی پاکس (البته با پرداخت هزینه)
   اگر کتاب هم نمی خرید قول می دهم مطالب وبلاگ برایتان جدابیت خواهد داشت.
   حرف ناگفته ای نمانده بجز اینکه منتطرتان هستیم با افتخار
   http://kohneketab.blogfa.com/
   با تشکر: سعید مسعود

  8. جناب آقای یامین پور امیدوارم ناراحت نشوید. اما بر اثر اشتباه امثال شما در تحلیل اوضاع سیاسی، باید چهار سال و چه بسا هشت سال حاکمیت این حضرات رو تحمل کنیم. یک تحلیل ساده نشان می داد که رأی آقای روحانی بع شدت در حال افزایش است اما امثال شما می گفتید خیالتان راحت قالیباف و جلیلی به دور دوم می روند. به قول یکی از دوستان ما بازی شش بر صفر برده را باختیم. حالا ببین اصلاح طلبان چه جان تازه ای گرفته اند. ببین چجوری اتوبوسی لشگر کشی کردن به وزارت علوم! جالب اینکه امثال شما اشتباه خود را هم قبول نمی کنید و می گویید با به تکلیف عمل کردیم! ایکاش سخنان حضرت آقا را درباره ضرورت توجه به نتیجه در تکلیف گرایی دوباره مطالعه کنید.
   اشتباه امثال شما باعث شد ما حداقل به ۱۶ سال قبل برگردیم. واقعاً خسته نباشید. حالا می توانید با خیال راحت به وبلاگ نویسی ادامه دهید. مثل همیشه تاوان اشتباهات ما را رهبری باید بدهد!

   • البته اگه ناراحت بشوند هم خیلی اشکال ندارد
    آقای احمدی نژاد میتوانست در چشم عموم و البته خواص اسطوره هزاره سوم بماند
    آنقدر هم باهوش هست که بداند چه میکند
    ولی او در پشت پرده بر سر باج ندادن به شیوخ قبایل از جیب عوام معامله نکرد و در جلو پرده بر سر فرهنگ معامله نکرد
    امروز سرعت تاریخ زیاد شده است . بر این باورم که اگر حافظ و مولانا چند قرن پس از وفاتشان فهمیده شدند و معلوم شد راه فرهنگ این ملت از آن سو است که این بزرگواران متهم به قدم گذاشتن در آن بودند
    اما احمدی نژاد در زمان حیاتش از اتهامات فرهنگی که به او وارد کردند تبرئه خواهد شد و قدر او دانسته خواهد شد
    بر این باورم که اگرچه حجم کار اجرایی او بشتر از مجموع کارهای دیگران بوده اما خدمت اصلی او به جامعه انسانی در مقوله فرهنگ بوده است

   • راستش با بخشی از صحبت ایشان موافق نیستم!؟
    اما وقتی حضور امثال آقای نوبخت را در بخش کلیدی مانندمعاونت برنامه و بودجه رو می بینم احساس می کنم که ۱۶ سال به عقب برگشتیم و این جدا ناراحت کننده است

   • آنچه خیر بود اتفاق افتاد ,یادتان هست قبل انتخابات آقا دعا کردند خداوند قلوب را بطرف آنچه خیر هست هدایت کند .
    طوری هم نیست که شما فکر میکنید اشتباهات را کردند این دو سال آخر به تحلیل و این حرفها نیست .
    این انقلاب مسیرش را طی خواهد کرد چه ما باشیم چه نباشیم.
    از تلاشهایتان دست بر ندارید.خدا قوت.یا علی.

  9. شفیع شعله کار /

   یادداشت در حوزه فرهنگ
   فرهنگ زیر تیغ روحانی
   کلید ساختمان مجلل پاستور بالاخره و پس از افتان و خیزان های بسیار در دستان مرد اول دولت تدبیر و امید قرار گرفت تا احمدی نژاد استاد دانشگاه پر خاطره و حاشیه این ساختمان در روزهای زندگی خویش تغییر عنوان از رییس جمهور به رئیس جمهور اسبق کشور را تجربه نماید.
   گرچه همه روزهای رییس جمهور سابق در کسوت اداره اجرایی کشور با نظر خوش هواداران و دوستداران احمدی نژاد همراه نبود و وی ثانیه های سرنوشت سازی در گفتمان سازی انقلاب اسلامی خاصه در مجال بیداری اسلامی منطقه را در تنور لجاجت و بی سلیقگی خویش سوزاند اما خاطره خوش شجاعت و سخت کوشی رییس جمهور سابق و دل به دریای خطرات خرد و کلان اجتمائی وی از ذهن خردمندان ایران اسلامی پاک نخواهد گشت.
   یاد آوران عرصه های خدمت در ایران عزیز یقینا آن چه به نام خدمت و سخت کوشی و شجاعت در میان باشد را به نام احمدی نژاد کلید خواهند زد و بی شک در تقابل آمدن های و رفتن های دولت ها خاطره اخلاق مداری انتقال قدرت میان روسای جمهور فعلی و سابق اسلامی ایران در ذهن ها به یادگار خواهد ماند.
   در هرحال احمدی نژاد باری دیگر در جمع نارمک نشینان پایتخت قرارگرفت و عرصه سیاسی پر آزمون و خطای خود را به شیخ منادی اعتدال مجمع تشخیص سپرد تا وی باشد و چهار سال پر تدبیر و امید انشا الله.
   شاید یکی از عرصه های پر حاشیه دولت دهم که در میان تقویم کاری کابینه روزهای زیادی با کارت زرد و قرمز هشدار و تردید مواجه گشت و گه گاه به جدی ترین نقطه چالش آرمان گرایانه حامیان گفتمان انقلاب با وی مبدل گردید مقوله مهم فرهنگ و هنر در دولت نهم و خصوصا تصمیمات دولت دهم بود.
   جایی که احمدی نژاد در کسوت تصمیم سازیهای حساس این عرصه به مرد لیبرال فرهنگی متهم می گشت و انگشت های اشاره این اتهام به سمت مرد همیشه در سایه دولت و اسفندیار خندان رییس جمهور سابق نشانه می رفت.
   عرصه فرهنگ و هنر پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در بهمن ۵۷ و استقرار حکومت اسلامی مستضعفان در این خاک پر مهر همواره با چالش بزرگ نظام مندی قالبی به صورت ویژه مواجه بوده و هیچ گاه سایه دست مهربان و نوازش گر مدیران فرهنگی کشور را بر سر خویش با نگاه عمیق نظام مندی حس ننموده است و در عین حال مجال مناسبی برای صعود نردبان گونه کارپردازان خویش به عرصه های پر زرق وبرق تر بوده است.
   اینک اما دولت شیخ منتخب ملت با کلید اعتدال در برابر این تصمیم سازی حساس در عرصه فرهنگ و هنر قرار گرفته است تا بتواند آرمان اعتدال گرایانه خویش را در این عرصه به ثمر نشاند تا کلید طلایی بسط فرهنگ در جامعه را در گلوگاه حساس خویش قرار دهد.
   گرچه قضاوت و گمانه زنی در خصوص مرد فرهنگی دولت یازدهم کمی زود به نظر میرسد اما عدم تجربه اندوزی عمیق فرهنگی و سوابق تئوریک اندیشه های علی جنتی به نظر تا توان بلند نگاه داشتن بیرق فرهنگی انقلاب اسلامی ایران کمی دور از ذهن به گمانه می نشیند
   عرصه فرهنگی انقلابی که امروز راهبری انقلاب های بیدار منطقه را بر دوش خود می کشد و چشم امید هزاران جوان انقلابی در اقصی نقاط عالم را به معطوف الگوسازی خویش در مهندسی فرهنگی انقلاب نموده است.
   عرصه هنر و فرهنگ عرصه حساس و عجیبی است که به سان جراحی پر خطر قلب یک انسان حتی صدم های ثانیه آن نقش حیاتی و حساس دارد.
   به نظر می رسد رییس جمهور منتخب که در این روزها از سوی اصلاح طلبان با بی مهری سوال برانگیزی مواجه گشته است پیش از هر تفویض اختیاری در این عرصه باید با استخوان شکستگان فرهنگ انقلاب با هر نظر و دریچه فکری به سخن بنشیند تا میان راهبردهای عمیق فرهنگی از راهکارهای زود گذر اجرایی تجربه شده تمیز محتوایی رو به رشدی قائل گردد.
   عرصه فرهنگ انقلاب اسلامی دیگر توان آزمون و خطای دوباره ای برای تجربه دره های جدید فرهنگی را ندارد و باید هرچه زودتر کشتی ضعیف خویش را به نزدیکترین ساحل امن و آسایش مومنانه نزدیک نماید تا در روزهای آتی تدبیر دولت اعتدال به امید بینجامد انشا الله.

  10. هنر همیشه بازیچه سیاسیون بوده تا به منافع خودشون برسند و این موضوع جدیدی نیست
   اما آنچه که وظیفه ما هست رو من در پست جدیدم با عنوان “بیان هنری” آوردم
   خوشحال میشم تشریف بیارید جناب یامین پور

  11. وطن فروشان
   ای رئیس محترم تدبیر کن
   بهر ما امید را تفسیر کن
   ای برادر گویمت بهر خدا
   دست نامحرم ز ملت کن جدا
   دیگ رسوایی همی آید به جوش
   بازگشت خائنین آید بگوش
   از درون دخمه سر بیرون کنند
   باز قلب مومنین پر خون کنند
   این جماعت در پی حذف نظام
   دست را در دست دشمن هم کلام
   نیش خود را بارها برجان زدند
   اینچنین بر مومنین بهتان زدند
   هرچه کردند آن فقط ویرانی است
   ضربه بر فرهنگ هر ایرانی است
   تیز بنمودند دندانهای خود
   زیر پا، له کرده پیمانهای خود
   سالها بر پیکر حق تاختند
   کاخ خود بر پای ناحق ساختند
   از جهالت راه دشمن باز کرد
   دوستی با دشمنان آغاز کرد
   بیعت او با تو از بهر هواست
   اعتمادت سوی او قطعا خطاست
   از ریا بر تن بپوشید این لباس
   بر لبش توحید وحمد و نصر و ناس
   سارقان کفش مسجد را اگر
   توبه کردند و ببخشیدی دگر
   لیک آنها را درون مسجد آر
   وز بر امر امامت دور دار
   از سلام این جماعت دور باش
   خدمت مردم نما ، مسرور باش
   چون بود بوی طمع در این سلام
   واضح است این نکته گفتم والسلام

   سلام و خداقوت جناب آقای یامین پور
   تحلیلهای خوب و پرمحتوایی ارائه می دین
   اگه اشعار سیاسی و اجتماعی علاقه داشتی به وبلاگ اینجانب تشریف بیارین. منتظر نظرات ارزشمند شما هستم .
   مثنوی بصیرت
   http://masnavi-basirat.blogfa.com

  12. سلام آقا وحید

   این تصویر چطوره ؟؟؟

   قشنگه ؟؟؟

   حال و اوضاع انتخابات رو نشون میده …

   نه ؟؟؟

   http://media2.afsaran.ir/sipwnTX_400.jpg

   http://www.afsaran.ir/link/334441

  13. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
   یادداشتی درباره فیلم “هیس… دخترها فریاد نمی زنند”، لطفا مطالعه بفرمایید
   http://mkhoshniat.persianblog.ir

  14. کاش هنرمندان سیاست زده نبودند تا سیاستمداران از عرصه هنر به نفع خود سوءاستفاده نکنند.

  15. سلام هم دانشگاهی عزیز
   با مطلبی تحت عنوان یه جوالدوز کوچولو به روزم.سر بزنید لطفا

  16. سلام
   بعد سالها نوشتن اغاز کردم
   راهنمایی ونظر شما راهگشا خواهد بود!
   http://gomgashteh.blog.ir
   البته بچه تهران نیستیم ولی حرف داریم
   کاش تشکلی قوی سامان میدادیم که قبل از دغدغه عملیاتی،آینده نگر باشد وبه فکر کادر سازی در زمینه های مختلف مورد نیاز،جهت آینده واستمرار انقلاب اسلامی باشد.
   نباید نیروهایی که علاقه مند به فعالیت های این چنینی اند دور ازهم باشند ونیرویشان بیش از این هرز رود!
   به نظرم این اصلی استراتژیک است که از آن غفلت شده است.

  17. سلام خدا قوت
   با سروده جدیدم به نام ” آقـــــــازاده” منتظر نظرات ارزشمند شما هستم . موفق باشین .

   آخرین دسته گلت ای نوجوان

   فتنه هشتاد وهشت هست ، این بدان

   دست را در دست خواهر شادمان

   با شعار دوستی با دشمنان

   در کف یک دست داری ساندویچ

   ارزش خون جوان چند است ؟ هیچ

   ادامـــــه مطلب

   مثنوی بصیرت
   http://masnavi-basirat.blogfa.com/post/35

  18. شما را در بر پاداشتن نماز و احکام الهی و روزه سفارش می‌کنم زیرا آنچه ما را موفق و پیروز می‌دارد، اسلام است و خدا. (فرازی از وصیت‌نامه شهید علی احمدی)

   سلام با دو مطلب بروزم
   +
   نظر در مورد هر دو مطلب یادتون نره
   +
   موفق باشین[بدرود]

  19. هرکه گریزد زخراجات شاه/
   بارکش غول بیابان شود…

  20. سلام وحید آقای عزیز!
   قضیه واضح است برادر من!
   وزیر سیاسی فرهنگ کارش را بلد است!
   اگر شما کتاب بنویسی میگذارند چاپش کنی بعد چنان خمیرش میکنند که نگو! نقره داغ که شدی دیگر هوس کتاب نوشتن به سرت نمیزند!!
   اما اگر بعضیها کتاب بنویسند مجوز نمیدهند، ولی کتاب مربوطه مثل انواع فیلمها و سی دی و بازیهای غیر مجاز با استقبال عموم روبرو میشود!!!
   در حال حاضر شاید چاپخانه ها هر کتابی را چاپ نکنند و منتظر مجوزش باشند ولی اگر مجوز را به بعد از چاپ موکول کنند مشکلشان حل است، اول چاپ کن بعد با رشوه ای چیزی یا مجوز میگیری یا نمیگیری اصلا مهم نیست!
   اینطوری یک ادم سیاسی، فرهنگی میشود!

  21. سلام
   امیدورام وضعیت فرهنگی بدتر از اینی که هست نشه
   دعوتتون می کنم به وب من هم تشریف بیارین و البته اگر نظرتون رو هم بفرمایین خیلی ممنون میشم
   التماس دعا

  22. سلام و عرض ادب؛ به روزم با نیمه پنهان اعتدال-یک:
   آیا اعتدال میانه ای است بین حق و باطل یا وسط در بین افراط و تفریط؟! اگر اعتدال را حد وسط دانسته و چپ و راست آن را افراط و تفریط معرفی کنیم راه به خطا برده ایم! چرا که در این صورت حق را بر روی تعادل استوار کرده ایم، در حالی که این تعادل است که در کنار حق معنی می یابد، به سخن دیگر برای داشتن مَنشی به دور از افراط و تفریط، ابتدا باید حق را شناخته و نقاط افتراقش با باطل را مشخص نمائیم و سپس خط قرمز های آن را تبیین کنیم و بعدا قدم در وادی تعادل نهیم؛ در حالی که آن چه امروز مطرح می شود، دقیقا نقطه مقابل قضیه است، چرا که تعادل را به عنوان یک اصل تعریف می کنند و سپس حق را تنزیل کرده و با افکار مثلا معتدلانۀ خویش هم سطح می سازند، در نتیجه اعمال چنین رویکردی بخش کمی از حق با بخش زیادی از باطل مخلوط گشته و بر مبنای این تفسیر به رأی شیطانی از اعتدال مقوله ای شبیه نفاق مدرن شکل می گیرد…

   http://www.tarahomiasl.ir/%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D9%BE%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%84-%DB%8C%DA%A9/

  23. شما به «قرار وبلاگی» دفتر مشق ایرانی دعوت شده اید

  24. با سلام
   خدا انتقام احمدی نژآد رو از عناصر فاسد که اسم خودشونو گذاشتن هنرمند می گیره ایضا از عناصر فاسد حوزه اقتصاد و …

  25. باسلام نظرات دوستان را یک به یک خواندم همچنین قلم زنی دکتر را…دوستان گرامی وایضا عزیزهمگی تان چیزی را نادیده گرفتید یا سعی داریدنادیده بگیرید اما…
   روزی همگی یا اکثریت، حرفتان یکی بود،یکی نه دوتا… اینکه باید احمدی نژاد بیاید…روزی همگی حرفتان این بود، تنها فرد شایسته احمدی نژاد است پس پشت به پشتش تادل خطر می رویم اما…
   همانروز که صدایی بلند شد احمدی نژاد اسطوره تان اشتباه کرد فکر نکردید اوهم مثل ما انسان واحتمالا جایز الخطاست؟! قلم آبی تان قرمز شد روی نامش …یک به یک وقتی در سر برائت از احمدی نژاد می پروراندیدهمان موقع فتنه گران صف بستندپشت به پشت هم …
   رای به روحانی رای به خاتمی به هاشمی به میر حسین به کروبی به عارف به…میخواستید هجده میلیون رای نیارند؟!…میخواستید جماعت چند دسته اصولگرا رای بیارند که هیچ جوره پای هم که هیچ کنار هم بدتر نمی ایستند
   کاش پای اشتباهات احمدی نژاد هم می ایستادیم تنهایش نمی گذاشتیم تخریبش نمی کردیم کاش…
   دوستان حتی پارو فراتر گذاشتن واز جمع خودباتیغ زبان بیرونش کردند آنهم به بدترین شکل ممکن…تریبون صداسیماآخه جایش بود؟!…
   روستایمان پیرمردوپیرزنی داشت تاقبل از آمدن احمی نژاد به زحمت یک لقمه نون در می آوردند اکثرا تا یادمان می آید درفقر وفلاکت زندگی می کردنداین اواخر مدام احمدی نژاد را دعا می کردند گفتم :چرااونودعا می کنین ؟!پیرمرد یه نگاه از این که می گویند عاقل اندر سفیه! به من کرد وجوابم داد:چرا نکنم؟!گفتم :خب خیلی ها از اون خوششون نمی آد…پیرمرد گفت:خب سیرن …دیگه چیزی نگفت اما پیر زن گفت:قبول می کنی از وقتی احمدی نژاداین یارانه ها رو داده تازه یه نفس راحت کشیدیم یه غذا درست درمیون خوردیم این پول دارا چه می فهمن ما چی میگیم ؟!…پیرمرد مرد خدابیامرزدش با اینکه ان روز از من زیاد خوشش نیامدگرچه من خودم موافق احمدی نژادبودم
   بعد ازاون هیچ حرف هیچ اشتباهی از جانب احمدی نژاد نظرم رو درموردش تغییرنداد وباید بگویم هنوز هم طرفدارشونم برای من آن دعا بس بود حالا این کلید دارا اگر راست می گویند یک دعا برای خود بخرند
   یه چیز هم بگویم بخندیم تکراریست اما خالی از لطف نیست چند روز پیش آقای هاشمی سفری به استان مازندران داشتند طی سخنرانی ازوجنات وخصوصیت های خوب آقای روحانی اشاره ای به ساده زیستی !آنجانب نمودندجای بسی شگفتی ست یادر قاموسشان ساده زیستی جور دیگر تعبیر شده یا سعی دارند چیزی رادر پوست بره جاکنندالبته این یکی مثل ربط نداشتن آقایان به فتنه ۸۸ فکرنکنم جاگیر باشد…به هر حال پایدار باشید

  26. سلام. با هشداری جدی به بشار اسد رئیس جمهور سوریه به روز هستم.

  27. سلام
   مدتی هست که جلسه فعالین فضای مجازی اهواز تشکیل شده.
   اگر ممکنه سری به خبر جلسات ما بزنید و نظر و پیشنهادتون رو برای پیشبرد گروه در جهت اهداف انقلاب اسلامی در فضای مجازی بفرمائید
   oruj.ir

  28. جشنواره وبلاگ نویسی واجب فراموش شده ( با موضوع امر به معروف و نهی از منکرو… ) به همراه اهدا ۱۰ کمک هزینه سفر به مشهد مقدس به نفرات برگزیده – آخرین مهلت ثبت نام ۲۵/۷/۹۲- جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به وبسیات sjavan.irمراجعه نمایید.

  29. سلام دوست عزیز وبلاگ ” کهنه کتاب سعید” قصد دارد یک مصاحبه اختصاصی با شما داشته باشد.حضوری یا ایمیلی. اگر پاسختان مثبت بود خبرمان کنید

   با قبول این پیشنهاد حالی اساسی داده اید به یک وبلاگ کوچک که در زمینه بی رونق کتاب قلم می زند و سعی کرده زرد نشود.سوالها را ببینید ایشالا جواب مثبت می دهید.منتظر پاسختان هستم.چیزی که این روزها عادتش ور افتاده ، حتی از سوی اهالی فرهنگ.لطفا این پیغام خصوصی تلقی شود

  30. آقا وحید درود به منطق روشن و نکته سنجیت… سلام به شرفت! الان اون مصاحبه‌ی چار سال پیشت با دریابان شمخانی رو دیدم (البته میکس شده با سخنرانی‌های آقا) خیلی زیبا و درست طرز فکر طرفت را رو کردی. حالا خندم میگیره که چهار سال بعد، یک سایت خبری گمنام پیدا میشه و با یه تیتر خنده دار اون مصاحبه رو این طوری بازگو می‌کنه: “نگاه‌های مظلومانه علی شمخانی و سکوت‌های کر کننده او در آن برنامه کذایی و در آن شب تلخ هرگز فراموش نمی‌شود” :) )))
   کسی که منطق مستدل داره هیچ وقت زیر بار خفت استفاده از پتانسیل تاثیرگذاری احساسی کلمات، برای دگرگون نشان دادن واقعیت نمیره. شمخانی هم مثل الان شما، در اثبات درستی موضعش کم آورده بود. البته اون موقع که سکوت رو به بازی هنرمندانه با کلمات زیبا ترجیح داد -و واقعا بهترین کاری که میشد رو کرد- پیش بینی نمی کرد روزی کسی پیدا بشه و این سکوت مذبوحانه رو یک “فریاد بی صدا” یا “صدای حقانیت” یا “حقانیت مظلوم” یا “مظلومیت عزتمندانه” تفسیر کنه! به خدا اگه خود شمخانی الان اون متن رو بخونه همینطور می‌مونه از تعجب…
   زنده باشی آقا وحید
   دوست دارم نظراتت رو در مورد راهکارهای مقابله با عادی سازی “فتنه” از طرف مدعیان اصلاحات بخونم…

  31. سلام علیکم
   فوت پدر گرامی آیت الله محب الرحمان
   را تسلیت عرض می نماییم.

  32. برادر عزیزم سلام
   در صفحۀ اول، همۀ اجزاءِ تصویرتان ایرانی – اسلامی است،الّا بند کیفتان که حروف اجنبیِ روی آن، شبیه قطره ای مُرکب در یک تُنگِ بلورِ پُر از آب زمزم است.این چوپان زادۀاهلِ آبادی بالا راعفو کنید،اگر به جای محتوای وبلاگ، به صورت و سیمایش پرداخته است.

   • یامین پور /

    سلام. بند کیف نیست. بند دوربین ۵d است. کاریش نمیشه کرد دوربین خودش ایرانی نیست که بندش ایرانی باشه

  33. با مطلب«طلبگی راه بندگی وتابندگی»
   خاطره طلبه شدن (۳)از میس طلبه بروزم.

   کدزیر لوگوی تبلیغاتی فراخوان وبلاگی «چرا طلبه شدم؟» است با قرار دادن آن در وب خود مارا در این طرح یاری کنید.
   باتشکر

   <a title="«فراخوان وبلاگی«چرا طلبه شدم؟" target="_blank"
   href="http://talabetarin.blogfa.com/"&gt;

  34. بسیار عالی!
   ما باید در حرکت فرهنگی کشور انقلابی ببینیم که به جز با حرکت همه مردم و هوشیاری مسئولین امکان پذیر نیست
   تا وقتی مسئولین در حرف مانده اند و مردم بی اعتنا باید چشم براه هر اتفاق ناگواری بود…
   جناب یامین پور!
   من هم با “های دو چشم” به روزم!
   و منتظر حضورتون
   یاعلیمدد

  35. سلام .اگر مایلید تبادل لینک کنید وبه بنده اطلاع رسانی کنید.یه بنده خدایی بعد انتخابات گف آغاز ۸سال دفاع مقدس مبارک الان دیگه نمیخندم فقط دارم به دفاع فکر میکنم…..

  36. هر چقدر هم که خسته و افسرده باشی دلیل نمی شه که سری به سایت من نزنی و یه لبخند روی لب هات نیاد!
   [چشمک]

  37. سلام برادرم
   از نوشته های شما در رجا و سایت خودتان استفاده می کنم
   “بیایید در راه خدا بجنگید یا دفاع کنید.سورة آل عمران ۱۶۷″
   با “آیا دفاع ما مقدس بود؟” در وبلاگم منتظر شما هستم

  38. سلام دوست عزیز.جدید ترین مطالب سایت خودم (سرباز آخر)

   چند پوستر زیبا از رهبری برای پس زمینه دکستاپ + ۲ اسکرین سیور از مقام معظم رهبری آیت اله خامنه ای:
   http://www.sarbazeakhar.ir/post/1168

   متاسفانه عکس های بدون حجاب بازیگران ایرانی در خارج از کشور (داورانی که نیاز به قضاوت دارند! )
   http://www.sarbazeakhar.ir/post/1163

   خوشحال میشم که بازدید و اعلام دیدگاه بفرمایید.
   یاعلی .درپناه حق

  39. سلام…خدا به همه خدمتگزاران توفیق خدمت بده…

   چرا دیگه اون دیروز امروز فردای جنجالی رو ندارین؟

   خیلی من رو به سیاست علاقه مند کرد…

   نکنه تصویر شما رو هم فیلتر کردن؟؟؟؟؟؟

  40. همه شون سرهنگن رفیق…بگذریم
   امیدوارم این یکی لااقل بلد باشه با کدخدا تا کنه…

  41. سلام آقای یامین پور
   خدا قوت
   حزب الله پیروزاست این وعده خداست
   یاحق
   موید باشید

  42. آنجایی که دکتر روحانی گفتن»آدم هایی که متخصص نیستند نمی گذارم برای کنترل کتاب و فیلم حضور داشته باشند<<اولین کسی که به ذهنم رسید دکتر حسن عباسی بود دکتر عباسی عضو شورای پروانه نمایش هستند و اختلاف نظر شدیدی با ایشان دارند.دکتر روحانی در جواب خبرنگار روشن دلی که سوالی با این مضمون پرسید که آیا شما آمده اید که مسولین سابق را درو کنید؟ گفتن[من با کلید آمده ام نه با داس]ولی ظاهرا یا داسشان داس نیست یا کلیدشان چند کار را هم زمان انجام میدهد.

  43. آنجایی که دکتر روحانی گفتن»آدم هایی که متخصص نیستند نمی گذارم برای کنترل کتاب و فیلم حضور داشته باشند<<اولین کسی که به ذهنم رسید دکتر حسن عباسی بود دکتر عباسی عضو شورای پروانه نمایش هستند و اختلاف نظر شدیدی با ایشان دارند.دکتر روحانی در جواب خبرنگار روشن دلی که پرسید آیا شما آمدید مسولان دولت دهم را درو کنید؟ گفتن[ من با کلید آمده ام نه با داس]ولی ظاهرا یا داسشان داس نیست یا کلیدشان چند کار را با هم انجام میدهد .البته ما به حسب تکلیف از دکتر روحانی حمایت می کنیم

  دنبال کردن

  1. گوگل پلاس یامین پوردر هفته نامه هنری-سینمایی صبا منتشر شد: » گوگل پلاس یامین پور - [...] آیا در حوزه فرهنگ و هنر چیزی تغییر می کند؟! – وحید یام... [...]
  2. آیا در حوزه فرهنگ و هنر چیزی تغییر می کند؟! | زیر وب: گعده وبلاگخوانان حرفه ای - […] یامین پور “من سرهنگ […]

  ارسال دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  5 + 7 =