درباره ی یک تماس تلفنی!

۱۳۹۲/۰۷/۰۷ درباره ی یک تماس تلفنی!

…به تجربه اش می ارزد.
مذاکرات دوستانه مرسی با اوباما و هیلاری کلینتون اکنون به بخشی از تجربه سیاسی مصریها تبدیل شده است. آنها که به امریکا امیدوار بودند طی چند ماه با دهان باز مواضع شگفت انگیز کاخ سفید در حمایت از دولت کودتا را مشاهده کردند. شاید فهمیدن ماهیت سیاست ورزی امریکایی برای مصری ها به اینهمه تحولات خونین بیارزد چون آنچه ملتها را از گردنه ها عبور می دهد همین انباشت تجربیات سیاسی است.
اما ایران بارها سیاست ورزی از نوع امریکایی را تجربه کرده وهربار به تجربه ای جدید رسیده. گفتمان مقاومت اوج بلوغ این تجربه هاست. گفتمان مقاومت، پیشرفت را نه در تنازل که در مقاومت می بیند و برای حل مشکلات به ظرفیتهای داخلی تکیه میکنند نه تغییر رفتار بین المللی. بدبینی گفتمان انقلاب نسبت به امریکا از جنس احساس یا تعصب و یا کنشی مقلدانه و ترادیسیونال نیست بلکه کاملا عقلانی و درچارچوب حفظ منافع ملی است. اما هر ازگاهی غفلت یا تمایلهای عافیت طلبانه و یا فشارهای سنگین، جامعه را در آستانه ابتلاء و امتحانی جدید قرار می دهد لعلهم یتذکرون.
اکنون یا آنگونه که دیپلماتهای دولتی می گویند به واقع شیاطین به دست ما ایمان آورده اند که این همان تحقق هدف بزرگ انقلاب اسلامی در تغییر نظم بین الملل و برهم زدن توهم نظام تک قطبی است.
ویا در نگاهی واقع بینانه، رفتار جدید امریکا شعبده ای جدید و خناسانه است که بازهم نهایتا صحت تجربه ها و تحلیلهای پیشین گفتمان مقاومت را تایید خواهد کرد و با خلق تجربه و فهمی جدید برای عموم مردم، گفتمان مقاومت را بسط داده و معتبرتر از پیش خواهد کرد. با این تبصره که اینبار آمریکا با اذعان به توان جمهوری اسلامی در احقاق حقوق خود، ادبیات تهدید آمیزش را کنار گذاشته و دستکش مخملی به دست کرده است.
آزمودن این دو فرضیه بیش از چند ماه به طول نخواهد انجامید. ماه هایی که برای ما باید مشحون از تلاش برای تبیین مدلولهای گفتمان مقاومت باشد.
رهبر انقلاب اختیار تام داده اند تا تجربه ی ملت به بلوغ برسد و شبهه های آینده خنثی شود. ولایت بیش از آنکه از طریق دستور و اجبار بخواهد اهداف را جلو ببرد به دنبال ارتقاء رشد عمومی و تربیت جامعه است. پیامبر ص می توانست در فتح مکه ریشه ی انحرافات آینده اسلام را با اعدام ابوسفیان بخشکاند ولی جامعه از مسیر ابتلاء و تجربه به رشد و کمال می رسد. همانطور که امام سالها بعد از ماجرای فرار بنی صدر و سالها بعد از انتصاب مرحوم منتظری به قائم مقامی رهبری زبان به افشای خواست و نظر خود گشودند. امام صبر کردند تا جامعه خود به خود رشد کند و گذر از دشواری ها و فتنه ها را به تجربیات راهگشای خود اضافه کند.
نتیجه ی روش دولت اعتدال هرچه باشد برای آینده ی کشور مفید است چون کسب تجربه در ابعاد ملی هیچ وقت به معنای متضرر شدن نیست. یادمان باشد آنچه ملت ها را از گردنه ها عبور می دهد همین انباشت تجربه هاست.

  ۹۱ دیدگاه ثبت شده

  1. یک نفر /

   یادمان باشد آنچه ملت ها را از گردنه ها عبور می دهد محبت خداست. چه کار کنیم که همیشه مشمول محبت های او باشیم …

  2. سلام دوست عزیز عید غدیر برشما مبارک.
   این پیام عمومی است که از طرف سایت سرباز آخر برای وبلاگ نویس های ارزشی ارسال شده است و شاید قسمتی از رسالت اینجانب انتشار چنین مطالبی است.
   سرطان بیماری ترسناکی است و لحظه تشخیص آن یکی از سخت‌ترین لحظات زندگی فرد بیمار و خانواده اوست؛ بسیاری حتی از شنیدن اسم سرطان هم ترس و واهمه دارند اما از حقیقت نمی‌توان گریخت ,
   در این بین کودکانی هستند که بدون اراده و میل باطنی‌شان با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند و صرفاً به‌علت داشتن بیماری از حق طبیعی زندگی در میان جمع محروم شده و گوشه انزوا را برگزیده‌اند و هر از چند گاهی به مناسبتی از آنها یادی می‌شود.
   و از آن طرف خانواده‌های بسیاری از این کودکان بیمار با مشکلات مالی درگیر هستند و برای تهیه داروهای مورد نیاز فرزندانشان و مراحل درمان که در مواردی به چند صد میلیون نیز میرسد , نیازمند کمک هستند
   لذا بر آن شدیم که به مناسبت هفته ولایت و در آستانه عید غدیر خم , که اطلاع رسانی و شاید هم یاد آوری کرده باشیم که کمکی هر چند کوچک , حتی به اندازه هزار تومان هم که شده به این کودکان کرده باشیم.
   که برای این کمک نیز یه موسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی (محک) را پیشنهاد میکنیم که بدون نیاز به مراجعه و صرف وقت گرانبهایتان میتوانید از طریق اینترنت و شبکه شتاب بین بانکی به این موسسه کمک کرده باشید:

   http://www.mahak-charity.org/main

   البته در پایان متذکر میشوم که ارتباط من با این موسسه در حد یک سفیر افتخاری است و هیچ منفعت مالی و ارگانی از این موسسه خیریه دریافت نکرده ام و نخواهم کرد وحتی نامی از اینجانب در این خیریه موجود نمیباشد
   و سخنم را با شعری زیبا از سعدی به پایان میبرم:

   ای که دستت می‌رسد کاری بکن
   *****
   پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار

   برای مشاهده عکس های بازیگران هنرمندان که به این موسسه کمک کرده اند به لینک زیر مراجعه کنید و حتما پیامی در قسمت کامنت ها ی این مطلب بگذارید تا دیگران به این کار نیک تشویق شوند

   http://www.sarbazeakhar.ir/post/1184

   یاعلی.در پناه حق

  3. منورالفکر /

   وقتی کاخ سفید زنگ آغاز سناریو حمله به سوریه را در سر می پروراند؛ حتی دکوراسیون خود را هم تغییر میدهد! سخنگویی مذکر که بتواند محکم تر بنظر برسد این خزعبلاتی که به عنوان موضع ونظراعلام میکنند
   و درست زمانی که منطقه در آشوبی تاریخی بسر میبرد و سوریه بعنوان شاید مهمترین نقطه استراتژیک منافع ملی ایران درخاورمیانه تهدید میشود؛پاستور نشین ارفاطی در اعتدالی نامفهوم! خانومی را سخنگوی مواضع نظامی انقلابی برمیگزیند!
   درست زمانی که صدای شکستن ستون فقرات آمریکا بگوش میرسد؛ تیم دیپلماسی ما؛ نمیدانم با پشتوانه کدام رصد ومطالعه حتما غیر واقعی پا درکارزار میگذارد
   اگر تنها چند روز قبل از سفر هیئت ایرانی به نیویورک آمریکا در طرح حمله به سوریه دست رد از جهان به سینه اش نخورده بود
   اگر تنها یک روز! بعد از ریسه های ظریف جناب وزیر برابر جان کری وپاسخ تماس اوباما؛ دولت آمریکا تعطیل نمی شد
   شاید اینقدر برایمان تلخ نبود
   واینقدر اشتباه دیپلمات های کهنه کار به چشممان نمی آمد
   هیئت ایرانی کهنه کار کمافی السابق موفق! از کدام محور برای شناسایی دشمن رفته بودندکه بدترین زمان ممکن درسالهای پس ازانقلاب را برای لبخند زدن برگزیدند؟
   وچرا تا بی نهایت خاشعانه موضع گرفتند حتی بعد از توهین اوباما؟
   وچرا دلخوش مذاکره با کسی هستند که در تک صدایی سیاسی مرزهایشان هم حرف خودشان را نمی فهمند
   اوباما طی جنگ داخلی درون مرزی اش پذیرفت با گنگره آمریکا! مذاکره کند!
   نمی دانم این عزیزان نگاهشان به کجاست؟ به کدام عزت؟ به کدام آرمان؟ به کدام منافع ملی؟ نکند تعریف اینها هم مانند اعتدال شان با تعاریف ملت ایران فرق میکند؟

   • دیپلماسی تهاجمی احمدی نژاد هم دیدیم چه بر سر مملکت آورد.اگه خدایی نکرده یه بیمار تو بیمارستان داشتید متوجه بخشی از تخریب ساختارهای کشور می شدید

  4. با سلام من هم در وبلاگم وهم در سایتهای دیگر عرض کردم آقای روحانی یک بام دو هوا نمی شود یا رمی رم یا زنگی زنگ اگر با آقا هستی دل به خاتمی وهاشمی نبند !!! کار خراب می شود می بینی که تا همین مدت شد با اره برقی بجان فعالان مذهبی و حزب اللهی افتادی چی شد چه کردی نتیجه ای داشت حذف نیروهای مخلص متعهد چه سودی دارد ؟؟؟؟؟

  5. ناشناس /

   سلام اقای یامین پور بسه دیگه جبهه پایداری تندرو

   • اکبر /

    جبهه پایداری ایستاده تا از تندروی امثال شما و دور وبری های آقای روحانی جلوگیری کنه…

  6. سلام
   آمریکا تا وقتی از کارهای گذشته ی خودش از ملت ایران رسماً عذرخواهی نکنه مطمئن باشید به هیچوجه نیت خیررر نخواهد داشت

  7. آذرخش /

   به نام خدا
   بعضی تجربه هاخیلی گرون هستن. الان میفهمم این حرف یعنی چی!!! خیلی ها بهم میگفتن ولی مطمئنم هر چی روند پیش بره این مفهوم برام ملموس تر میشه. فقط امیدوارم ما مثل نسل قبلی که کم کاری کردند نباشیم و اوضاع نابسامان اجتماعی و فرهنگی رو دامن نزنیم. مثل بعضی از مسئولان که اصلا فکر جوون های این کشور و سنت های تغییر یافته آن (بیکاری،مشکل ازدواج،روابط خانوادگی،روابط میان جنس های مخالف،سنت های غلط در زندگی،چشم و هم چشمی،ایجاد تکلف و دوری از قناعت و ساده زیستی….)نبودند نباشیم. خیلی کار برای انجام دادن داریم. خدایا کمکمون کن.

  8. سلام اقای یامین پور براتون ایمیل زدم خوندید من هنوز منتظر جوابتون هستم

  9. دانشجو /

   سلام استاد
   چقدر خوشکل بودی . . .
   http://www.alefdezful.blogfa.com/

  10. سلام
   آقا با یه برنامه دیگه نمیخواید برگردید؟
   راستی وبسایت بسیار زیباست!

  11. سلام همسنگر
   فوری!!!!!!
   لطفا هرچه سریعتر نشر دهید
   در آستانه ی ماه محرم حرم شهید گمنام دانشگاه گلستان را عده ای نامعلوم به آتش کشیدند.
   لطفا اطلاع رسانی کنید به هر وبلاگ یا سایتی که می توانید چرا که سبب بیمه شدن قبور شهدا کل کشور خواهد شد. لینک متن خبر جهت کپی کردن در وبلاگتان:
   http://alghame90.mihanblog.com/post/157

  12. مادر خوب /

   بی ربط به مطلب……..بنده دچار توهم یامینی شده ام. چند وقته شما رو همه جا میبینم. باور کنید تو کربلا هم دیدمتون. نکنه اصلا خودتون بودین؟؟؟؟؟

  13. سلام
   به روز هستم
   http://modafeanhaghighat.blogfa.com

   یا باقر(ع)[گل]

  14. اویس قرن از شهریار /

   کاملا موافق با بند بند گفته های جنابتان هستم. جناب دکتر کم کم جوانه های اعتدال و پیروی از رهبری از دایره بزرگ باغ شعارهایتان به شاخه های کوچک اعملتان منتقل شده
   !!! نمیتونید بفهمید چقدر خوشحالم که انباشت تجربه ها برای شما موثر شده و حالا شاید بشه به شما گفت که با آستین کوتاه و موی آراسته و ادکلن هم توانش هست که مسلمان بود و ماند و ولایی زندگی کرد و کور کورانه شعار نداد.. بخدا عاشقتم دکتر… مطلب شریعتمداری و مطلب ما نحن فیه از شما بعید اما جذاب بود

  15. موعود** /

   سلام.خداقوت آقای دکتر…امثال شما و دکتر عباسی و استاد پناهیان توی این زمونه که شناخت خوب وبد دشوار شده برای ما که تو سرمون پر علامت سوال هستش؟؟؟جای امیدواری داره…اللهم عجل لولیک الفرج

  16. سیده زهرا /

   ممنون
   تحلیل خیلی زیبایی بود

  17. سلام جناب یامین پور برای شما ایمیلی فرستادم منتظر جوابتان هستم.متشکرم

  18. آهسته می گویم، متأسفانه جامعه ما دچار آفت عافیت طلبی شده، نمی دانم از چه زمانی شروع شد اما هرچه هست روز به روز آثار مخربش بیشتر هویدا می شود…

  دنبال کردن

  1. درباره ی یک تماس تلفنی! | زیر وب - […] منبع: درباره ی یک تماس تلفنی! […]

  ارسال دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 + = 13