درباره ی یک تماس تلفنی!

۱۳۹۲/۰۷/۰۷ درباره ی یک تماس تلفنی!

…به تجربه اش می ارزد.
مذاکرات دوستانه مرسی با اوباما و هیلاری کلینتون اکنون به بخشی از تجربه سیاسی مصریها تبدیل شده است. آنها که به امریکا امیدوار بودند طی چند ماه با دهان باز مواضع شگفت انگیز کاخ سفید در حمایت از دولت کودتا را مشاهده کردند. شاید فهمیدن ماهیت سیاست ورزی امریکایی برای مصری ها به اینهمه تحولات خونین بیارزد چون آنچه ملتها را از گردنه ها عبور می دهد همین انباشت تجربیات سیاسی است.
اما ایران بارها سیاست ورزی از نوع امریکایی را تجربه کرده وهربار به تجربه ای جدید رسیده. گفتمان مقاومت اوج بلوغ این تجربه هاست. گفتمان مقاومت، پیشرفت را نه در تنازل که در مقاومت می بیند و برای حل مشکلات به ظرفیتهای داخلی تکیه میکنند نه تغییر رفتار بین المللی. بدبینی گفتمان انقلاب نسبت به امریکا از جنس احساس یا تعصب و یا کنشی مقلدانه و ترادیسیونال نیست بلکه کاملا عقلانی و درچارچوب حفظ منافع ملی است. اما هر ازگاهی غفلت یا تمایلهای عافیت طلبانه و یا فشارهای سنگین، جامعه را در آستانه ابتلاء و امتحانی جدید قرار می دهد لعلهم یتذکرون.
اکنون یا آنگونه که دیپلماتهای دولتی می گویند به واقع شیاطین به دست ما ایمان آورده اند که این همان تحقق هدف بزرگ انقلاب اسلامی در تغییر نظم بین الملل و برهم زدن توهم نظام تک قطبی است.
ویا در نگاهی واقع بینانه، رفتار جدید امریکا شعبده ای جدید و خناسانه است که بازهم نهایتا صحت تجربه ها و تحلیلهای پیشین گفتمان مقاومت را تایید خواهد کرد و با خلق تجربه و فهمی جدید برای عموم مردم، گفتمان مقاومت را بسط داده و معتبرتر از پیش خواهد کرد. با این تبصره که اینبار آمریکا با اذعان به توان جمهوری اسلامی در احقاق حقوق خود، ادبیات تهدید آمیزش را کنار گذاشته و دستکش مخملی به دست کرده است.
آزمودن این دو فرضیه بیش از چند ماه به طول نخواهد انجامید. ماه هایی که برای ما باید مشحون از تلاش برای تبیین مدلولهای گفتمان مقاومت باشد.
رهبر انقلاب اختیار تام داده اند تا تجربه ی ملت به بلوغ برسد و شبهه های آینده خنثی شود. ولایت بیش از آنکه از طریق دستور و اجبار بخواهد اهداف را جلو ببرد به دنبال ارتقاء رشد عمومی و تربیت جامعه است. پیامبر ص می توانست در فتح مکه ریشه ی انحرافات آینده اسلام را با اعدام ابوسفیان بخشکاند ولی جامعه از مسیر ابتلاء و تجربه به رشد و کمال می رسد. همانطور که امام سالها بعد از ماجرای فرار بنی صدر و سالها بعد از انتصاب مرحوم منتظری به قائم مقامی رهبری زبان به افشای خواست و نظر خود گشودند. امام صبر کردند تا جامعه خود به خود رشد کند و گذر از دشواری ها و فتنه ها را به تجربیات راهگشای خود اضافه کند.
نتیجه ی روش دولت اعتدال هرچه باشد برای آینده ی کشور مفید است چون کسب تجربه در ابعاد ملی هیچ وقت به معنای متضرر شدن نیست. یادمان باشد آنچه ملت ها را از گردنه ها عبور می دهد همین انباشت تجربه هاست.

  ۹۱ دیدگاه ثبت شده

  1. اونجاش اعصاب منو خورد میکنه که مردم می گن تازه یه عتیقه ایران رو هم پس دادن چقدر این امریکایی ها مهربونن!
   واقعا این مردمو که ما داریم…! حافظشون از کش PC هم کم تره!

   • سلام
    دیروز معلوم شد که اون شیره هم قلابی بوده!!!
    اینم از صداقت آمریکا…

   • علی آقا جالبش اینجاست با افتخار میگن نرمش مقتدرانه یعنی این…..
    کلا ذکاوت و بصیرتشون تو حلقم مونده؛ نمی دونم چی کنم!!!

  2. محمد حسن فارسی غزنوی /

   اگر چه درطول تاریخ همیشه بی توجهی به رهنمود های رهبران دینی چه معصومین علیهم السلام چه رهبران واقعی دینی دردوران غیبت هزینه های سنگینی بر امت اسلامی وارد کرده است ولی با سخن موافقم که تمامی رهبران دینی تمام همتشان حفظ دین از طریق ارتقای فهم ودرک عمومی وتربیت دینی جامعه و بیمه نمودن ابدی امت اسلام از انحراف از صراط مستقیم بوده وخواهد بود .

  3. اقتدار جمهوری اسلامی لاجرم منوط به اقبال عمومی است و لازمه این امر آن است که برای کسی شبهه و احتمالی باقی نماند، بنابراین ناگزیر باید تمام راههای پیشنهادی، طی شود تا همگان متفق القول شوند که از دو راه شیطان و الله تنها راه الله است که به کمال و سعادت منتهی می شود. باید از مسیرهای مختلف عبور کرد تا اضطرار به دست انداختن در حقیقت، در ما متبلور شود.
   وقایع پیش رو هر چه باشد، مایه ی تکامل جمهوری اسلامی و انقلاب عظیم ایران عزیز است إن شاءالله.

  4. مثلا یک نفر هم شنیده بود این هرویین که می گویند چیست که اینقدر می گویند اعتیاد آورد؟ رفت تجربه اش را انباشته کند با این توجیه که آدم باید هر چیزی را تجربه کند!!
   رفت و همان ثانیه اول معتاد شد!!
   یک نفر خواست تجربه کند پریدن از پرتگاه چه حسی دارد! پرید و ورپرید!
   یک خانمی فکر کرد یکبار تجربه روسپی گری…
   بابا بس است.
   آقای یامین پور! این توجیهات دری وری را بریزید دور.
   کلید حسن روحانی در واقع نبود مگر یک عضو خاص که نمی شود نامش را برد و قفلش هم نبود مگر ناموس انقلاب اسلامی ایران…

   • ایمان /

    دوست عزیز تجربه کردن فرد و جامعه آگاه و همراه با توجه و حواس جمعی و البته با وجود جامعه ما که افراد تذکر دهنده از رهبر انقلاب گرفته تا نخبگان تا همین مردم سرد و گرم چشیده و واقعا هوشیار با تجربه کردن از طرف فرد و یا جامعه نا آگاه و ساده از زمین تا آسمان فرق می کند.
    پختگی ایران ۹۲ با پختگی ایران ۵۷ ، ایران ۶۷ ، ایران ۷۸ ، ایران ۸۸ متفاوت است , عزیز…

   • ایران /

    ادب از کلامت می باره!!!!!!!

   • ایمان /

    دوست عزیز تجربه کردن از طرف فرد یا جامعه آگاه و همراه با توجه و حواس جمعی، مثل جامعه ما که افراد تذکر دهنده از رهبر انقلاب گرفته تا نخبگان تا همین مردم سرد و گرم چشیده واقعا هوشیار در آن وجود دارند با تجربه کردن از طرف فرد و یا جامعه نا آگاه و ساده از زمین تا آسمان فرق می کند.
    پختگی و شرایط ایران ۹۲ با پختگی ایران ۵۷ ، ایران ۶۷ ، ایران ۷۸ ، ایران ۸۸ متفاوت است , عزیز…

   • اقا یا خانم یکی منم به این اقا رای ندادنچم و در زمان انتخابات به همه میگفتم همه غیر از این بنده خدا
    ولی
    حالا نباید از رهبرمونم جلو بزنیم…
    طبق سخنان اقا: باید به دستگاه دیپلماسی ایران اعتماد کنیم.
    و خارج از هر نوع برخورد افراطی”قفلش هم ناموس انقلاب اسلامی”خود داری کنیم. و صبور باشیم

   • مصطفی /

    در جواب آقای یکی باید گفت که شما حقایق نظام ولایی را نفهمیده اید.
    یعنی نفهمیده اید که در نظام ولایی، ولی در برابر جهل مردم و کارگزاران صبر می کند تا مردم و کارگزاران به رشد لازم برسند
    آقای یامین پور از مطلب خوبی که نوشتید تشکر می کنم

  5. سلام آقای یامین پور
   صحبت هایتان صحیح هست اما دو نکته:
   ۱- حضرت آقا هیچ وقت اختیار تام به معنای هرچه که می خواهی بکن، به کسی نمی دهند… بنا بر صبحت های خودشان باید خطوط قرمز رهبری رعایت شود.
   ۲-بهای این تجربه سیاسی گاهی خیلی سنگین است ، آیا این تجربه هزارباره به هزینه اش می ارزد؟؟

   یاعلی

  6. محمد /

   بایدم انقدر ناراحت باشید چون نون شما تو اینه که برای مردم دشمن سازی کنید و از قبلش بخورید اما دوره مفت خوری امثال شما تموم شده!وقتی یادم میوفته چه جوری مفتضحانه تو انتخابات شکست خوردید جیگرم حال میاد جوون!ننگ بر شما و جیره خواران درباری

   • کاش اسمت محمد نبود!

   • دوست عزیزم محمد
    مثل اینکه تو توهمی
    ………………
    ضمنا به رای پنجاه در صدی نمیگن برد
    که مقابلش بشه شکست مفتضحانه

   • دعایی دارند آیت الله حسن زاده آملی: خدایا ما را جهنم بردی نزد انسانهای احمق و جاهل نبر
    واقعا اگر این آدم واقعا نظر خودش باشه و باورش. باید گفت صبر خدا خیلی زیاده

   • پارسا /

    میدو نی چرا می گی نون، چون تفکر خودت در اینه، توی فرهنگ اسلام میگن با دشمن مدارا کن تو که به اصطلاح با شکست هموطنت جیگرت حال میاد تکلیفت مشخصه که چه جور آدمی هستی.

  7. ممنون دکتــــــــــــــــر…
   این اتفاق هم چیزی ست در مایه های مکروا و مکرالله والله خیرالماکرین…
   حسبناالله

  8. سلام وحید جان مخلصم
   تا میگفتند اگر با آمریکا رابطه برقرار کنیم بازر متحول می شود . تماس تلفنی هم که گرفتند، بازار متحول نشد که نشد.
   به نظر من اینان خود را گول میزنند. مشکل ما رابطه با آمریکا نیست!
   کلید راه حل همه مشکلات در داخل کشور است… همان کلیدی که قفلش را خودشان ساختند و باید بگویم که متاسفانه فقط یک کلید ساز می تواند کلیدی داشته باشد که قفلش در دستان خودش باشد. البته این را هم متذکر شوم که مشکلات اقتصادی ما سررشته از یک خانواده در ایران دارد… التفات دارید کدام خانواده را میگویم!؟
   التماس دعا

   • فعلا شیطان بزرگ مشکل خودشو حل بکنه تا برسه نوبت بازار ایران.انشالله مسئولین خدوم این گردنه را هم به سلامت پشت سر خواهند گذاشت ودر روز۱۳آبان مشت محکمی بر دهان یاوه گویان خواهیم کوبید.

  9. سلام وحید جان مخلصم
   تا حال میگفتند اگر با آمریکا رابطه برقرار کنیم بازار متحول می شود . تماس تلفنی هم که گرفتند، بازار متحول نشد که نشد.
   به نظر من اینان خود را گول میزنند. مشکل ما رابطه با آمریکا نیست!
   کلید راه حل همه مشکلات در داخل کشور است… همان کلیدی که قفلش را خودشان ساختند و باید بگویم که متاسفانه فقط یک کلید ساز می تواند کلیدی داشته باشد که قفلش در دستان خودش باشد. البته این را هم متذکر شوم که مشکلات اقتصادی ما سررشته از یک خانواده در ایران دارد… التفات دارید کدام خانواده را میگویم!؟
   التماس دعا

  10. سلام
   شاید روحانی اولین رئیس جمهور ۴ ساله ی ایران باشد و شرایط را برای کاندیدای گفتمان مقاومت آماده می کند.
   و خداوند می داند و ما نمی دانیم.

  11. باسلام وتحیت .
   جناب دکتر یامین پور ضمن عرض ارادت به نظرات ارزشی تان ,معروضم که بر خورد حضرت آقا نیز در فتنه سال ۸۸ به این گونه که فرمودید از روش و منش سیاسی صدر اسلام تا امام , با صبر زینبی الگو گرفته بود.که نتیجتا”,شاهد قیام عاشورایی نهم دی توسط امت مسلمان ائم از راست وچپ , سیاه و سفید و حتی خاکستری جامعه بودیم . البته میشد ابوسفیان های زمانه را یک شبه به درک واصل و با حکومت نظامی مسلط بر اوضاع شد . و لی ….

  12. سلام آقا وحید . . .
   تازه می فهمم اعتدال یعنی . . .
   بیخیال
   خلایق هر چه لایق
   لیاقت بعضی ها نبود که سعید پرچمدارشون باشه . . . !

   • زمینی /

    البته دوست عزیز نباید بی خیال شد.ما نباید اینطوری به قضیه نگاه کنیم و این یادمون باشه که هنوز ما افسران جنگ نرمیم و نباید زود عرصه رو خالی کنیم
    باید ببینیم اگر الان حالا شخصی که به صلاح مملکت بود بیاد روی کار و حالا به خاطر یه سری بی بصیرتی هانیومده ما نباید عرصه رو خالی کنیم باید محکمتر از قبل ایستادگی و روشنگری کنیم

  13. مجتبی /

   سلام حاج آقا وحید!
   درواقع شما با این تحلیل در پی اثبات این گزاره هستین که انقلاب اسلامی “بازنده مطلق” وقایع اخیر نیست و اقل پیروزی برای جبهه انقلاب اینه که ملت ایران – که مخاطب اصلی انقلاب اسلامیه – به یه تجربه جدید دست پیدا میکنه. ولی آیا صرف کسب یه تجربه جدید میتونه پیروزی و فایده محسوب بشه؟
   اروپا(غرب) بعد از دوران قرون وسطی یه تجربه جدید به نام رنسانس بدست آورد؛ اما آیا این تجربه جدید باعث رشد و تعالی و تکامل جامعه مذهبی اروپای قرون وسطی شد؟ مسلماً خیر.
   بنابراین صرف اینکه ملت ایران تجربه جدیدی بدست میاره فایده نیست بلکه این تجربه زمانی سودمند و مفیده که باعث رشد و تعالی و انقلابی تر شدن ملت ایران بشه. یاحق

  14. آقای یامین پور با نظرتون موافقم
   اما یه سوال خیلی مهم. لطفا جواب بدید:
   این تعریفهایی که رهبری و امام خمینی از مردم ایران می کنند، خیلی اوقات با واقعیت نمیخونه.
   نمونه آخرش همین مذاکره اخیر با آمریکا.
   رهبری یه جور میگن که انکار همه مردم ما سوپر انقلابی جان بر کف آماده تو صحنه هستند و صاحب بینش و تحلیل عمیق سیاسی، اما واقعیت اینه که خیلی ها اینطور نیستند.
   شاید یه چیزی حدود بیش از ۵۰ درصد مردم خواهان مذاکره بودند و هستند و به نتیجه مذاکره هم امیدوار.
   مگه نه اینکه خیلی جاها چوب همین ساده انگاریهای مردم رو خوردیم؟
   خلاصه موضعمون نسبت به مردم چی باید باشه؟
   تصورمون این باشه که مردم ما قهرمان هستند که با واقعیت نمیخونه!
   اگه خلافش باشه هم که با حرفای آقا نمیخونه!

   • سلام
    مردم که معصوم نیستن ممکنه-مثل ما- یک جایی هم اشتباه کنن اما همین شرکتشان در انتخابات انقلابی بودنشان را ثابت می کنه!
    فکر می کنید توی انتخابات چه کسی باید رای می آورد که به نفع گفتمان انقلاب بود؟!

   • علیرضا /

    فکر می کنم بهتر باشه بعضی جاها از غرور خودمون کم کنیم و به بقیه هم اجازه اظهار نظر و فکر بدیم!
    همیشه اون چیزی که از منظر شما درسته، الزاما “حق” نیست!
    دکتر روحانی هم مسلمونه، هم اسلام شناسه و هم پایبند به نظام و رهبریه! پس لطفا اینقدر گفتمان مقاومت و رهبری رو خط قرمز نظام معرفی نکنید! بقیه مردم هم آدمن والا…

   • رهبر انقلاب حقایق جامعه را به خوبی درک می کنند.
    اتفاقا میدان دادن رهبری به دولت در مذاکره با امریکا به دلیل این است که مردم متوجه شوند در این مذاکرات امتیاز خاصی نصیب ایران نخواهد شد و آمریکا به دنبال دریافت گوهر گرانبها و دادن اب نبات چوبی است.

  15. سلام
   اقای دکتر…مابه اندازه اورست تجربه داریم اینا فقط بخشی از ارتفاعات اورسته!!!!
   اگه یکی فقط به مناقع ملی فکر کنه هم نباید روی خوش نشون بده
   ۱- دخالت در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲
   ۲- نقش امریکا در تشکیل و تقویت ساواک
   ۳- حمایت از اقدامات رژیم شاه در سرکوب مردم ۴- حضور و مداخله مستقیم در همه شئون و امور ایران
   پس ازانقلاب
   ۵- حمایت از تجزیه طلبی و تروریسم
   ۶-جاسوسی و مداخلات سفارت امریکا
   ۷-حمله طبس
   ۸- کودتای نوژه
   ۹- مشارکت نظامی مستقیم آمریکا علیه ایران
   ۱۰- تحریک عراق به حمله نظامی به ایران و اقدامات جانبدارانه امریکا به نفع عراق در طول جنگ کمک‌های مستقیم آمریکا به عراق
   ۱۱- تجاوز به حریم هوایی ایران
   ۱۲- انهدام هواپیمای ایرباس
   ۱۳- فشارها و تحریم‌های اقتصادی
   ۱۴- تلاش برای جلوگیری از دستیابی ایران به دانش و فناوری هسته‌ای
   ۱۵- راه اندازی جنگ ژئوپلیتیک( محروم ساختن ایران از مزایای ناشی از موقعیت) بر ضد ایران
   ۱۶- اختصاص بودجه برای براندازی جمهوری اسلامی ایران ۱۷- دخالت امریکا در انتخابات ایران
   ۱۸-بعد از ناتوانی و ناکامی از حمایت ها و سرمایه گزاری ها در پروژه انتخابات و تلاشهای گوناگون در مقابله با انرژی هسته ای، تهدید ایران به حمله اتمی بر خلاف اصول و عرف بین الملل
   اون عده از مردم که بخوان به گفتمان مقاومت بسط بدن نیاز به تجربه تازه ندارن..
   راستش این ذوق زدگی یا بهتر بگم وادادگی بخصوص بالانشین ها برای من نگران کننده است . با نظر شما موافق نیستم .

  16. سلام خدا قوت
   البته تحلیل شما می تواند درست باشد ، اما شاید مثل ” روغن ریخته وقف امام زاده” رو یاد آدم میاره .
   امیدواریم حالا که عزت و اقتدار ملت ایران خدشه دار شده ، لااقل ، فهم و بصیرت عده ای را که دوست دارند چشم خود را بروی حقیقت ببندند ، را افزایش دهد.
   هنوز که ارتباط ایران و آمریکا شکل نگرفته ، می توان گستاخی و غرور و خود برتر بینی را در کلمات سردمداران آمریکا کاملا مشاهده کرد و به راحتی می توان انتهای این مذاکرات را پیش بینی کرد.

  17. رابطه ما با آمریکا رابطه گرگ و میش است.چگونه میشود ظالم و مظلوم با هم رابطه داشته باشند؟ امام خمینی
   با تمام احترامی که برای نظرات شما قائلم بخشی از سخنان شما را قبول دارم ولی دیگه زمان کسب تجربه نیست.این تجربه سالها قبل کسب شده این تجربه توسط سوریه و مصر کسب شده خاورمیانه حتی کسب کرده.دیگه تا کی قرار بگیم و منتظر باشیم مردم رشد کنن.رشد به جاست نه برای گردنه هایی که تجربش کردیم و عبور کردیم

  18. masumeh z /

   گر چه خوشایندمان نیست اما انگار برای رشد برادرانمان باید صبورانه از پدر بیاموزیم.
   دیدن چهره پلید آمریکا که به زودی رسوا خواهد شد زیر ذره بین تجربه این روزها شاید لازم باشه.
   اما این وسط اسراییل چه دس پاچس این روزا

  19. masumeh z /

   البته اضافه کنم که حرفها همان گفتمان گذشته بود اما دلیل خوشحالی بعضی رو متوجه نمیشم.

  20. جالب اینکه اقای حسام الدین اشنا در گفتگوی ویژه خبری سیما با اشاره به مکالمه تلفنی با اوباماادعا کرد :( (این اتمام حجت بود یا جواب یا نه))!!!
   انگار نه انگار این اتمام حجت بعد از سه و پنج سال و با بزرگترین برگ برنده ما یعنی عدم مذاکره انجام شد و برای هیچ! پس نمیشد این برگ برنده را با یا میشه یا نمیشه جواب داد .

  21. م الف /

   سلام.این یعنی شما با چنین تجربه هایی موافقید؟؟؟ ولی من فکرمیکنم پرچم سفید نشون دادنه!اونم برای ملتی که شعارشون مرگ بر آمریکاست .این دوتا باهم جور در نمیاد.خوشبینانه ترش اینه که یه کم زود بود اونم در شرایطی که خونریزی امریکایی ها در سوریه، عراق، فلسطین ،و… بیداد میکنه!

  22. گلستان سعدی:

   دشمن چو از همه حیلتی فرو ماند، سلسله دوستی بجنباند وانگه به دوستی کارهایی کند که هیچ دشمن نتواند

  23. تحلیل عالمانه ای بود.ممنونم

  24. مهدی اطهری نیا /

   سلام دکتر کاملا با دیدگاه شما موافقم واقعا ملت به این تجربه نیازمند است که بفهمند وقتی امام میگه امریکا شیطان بزرگ است یعنی چی.

  25. هنوز با قاطعیت نمی توان گفت که آیا این نوزاد زنده به دنیا آمده است یا خیر . این سکه فعلا در فضایی ناباورانه و کمی بدبینانه به هوا انداخته شده و چه بسا با دخالت عناصر و جناح های افراطی – در دو کشور – روی بد این سکه روبروی ما قرار گیرد که همانا فروغلطیدن بیشتر در تار عنکبوتی سیاست های استعماری روسیه ، انزوای بیش ار پیش جهانی و در نتیجه تنگ تر شدن حلقه ی تحریمات بین المللی بر علیه ما می باشد ولی البته این سکه فقط برای ما ۲ رو ندارد و روی بدش آمریکا را نیز دچار مصائب فراوانی خواهد نمود که از دست دادن بسیاری از متحدان و شرکای آسیایی و اروپایی ، منفعل شدن و چه بسا آچمز شدن در تحولات و حوادث خاورمیانه خصوصا سوریه و عراق ، عقب ماندن از روسیه ی پوتینی در دستچین کردن مستعمرات جدید و از دست دادن هیمنه ی کدخدامنشانه اش در نظر کشورهای جهان سوم و کمتر توسعه یافته از آن جمله خواهند بود .

   نه نرمش قهرمانانه ی ایران ! و نه اصرار نامتعارف آمریکا بر دیدار و مذاکره ی مستقیم با مقامات ایرانی ، هیچ کدام را نمی توان اقدامی از موضع ضعف تلقی کرد و نام سازش یا باج دادن بر آن نهاد چرا اینکه این ۲ کشور در هیچ دوره ای از ۳۵ سال گذشته تا این اندازه در موازنه ی سیاسی در شرایطی نزدیک به هم نبوده و تا این حد از هرگونه بستگی و وابستگی به هم بی نیاز نبودند . من در خوشبینانه ترین حالت ، این مذاکره و مذاکرات بعدی را یک بازی نه چندان جدی ولی با رویکردی جدی برای ارزیابی و سنجش میزان علایق و تفاهم مشترک در برقراری یک رابطه ی جدید می دانم . رابطه ای که می تواند به تیرگی سالهای ماضی نباشد ولی هرگز به روشنی دهه ی ۵۰ نیز نخواهد بود .

  26. تجربه به چه قیمتی…با مطلبی در این مورد بروزم

  27. سلام
   البته حرف شما درست است ولی دیپلماسی همیشه نباید رو باشه.
   اگر،
   باز هم می گم اگر دولت روحانی زیرکانه عمل کنه یکی از نتایجش منزوی شدن اسراییل،نشان دادن زیر سلطه ی اسراییل بودن آمریکا به مردم،روی آوردن اقبال جهانی به ایران است.
   البته اگر مواضع مقتدرانه باشد.
   بحث «نرمش قهرمانانه» ناکارآمد نیست،بلکه اصولی دارد که امیدواریم دولت روحانی به آن آگاه باشد.

  28. ای کاش محرم بود…
   امروز سخت دلم گرفته

   چشمانم هوای باران دارد

   وجودم میسوزد

   صدایم در گلو خشک شده

   توان زمزمه ندارم

   و ای کاش محرم بود….

   تا یادم بیاید حسین فریاد زد

   هیهات مناالذله

  29. با سلام
   مرگ بر آمریکا و مرگ بر سازشکاران و مدعیان رابطه با آمریکا

  30. سلام
   آن که با دست امام حسین ع بیعت نکرد و ایشان را دنیاطلب نامید خیلی زود با پای حجاج یوسف بیعت کرد و او را نماینده امیرالمومنین نامید
   عجب عبرتی است تاریخ
   آنها که احمدی نژاد را فراماسون و جادوشده و بهایی و بزرگترین خطر از صدر اسلام نامیدند حالا تیم جدید را عنایت الهی می نامند

   البته نه احمدی نژاد قابل قیاس با امام است نه تیم جدید قابل قیاس با آن ظالمین هستند
   اما نوع برخورد دوگانه قابل تامل است
   واقعا به چه علت مردم باید صاحبان این نوع برخورد را الگو قرار بدهند ؟
   اگر فقط دو نوع سبک زندگی و طرز فکر در برابر مردم قرار داشته باشد و الزاما یکی از آن دو را بایستی انتخاب کنند . یکی تفکر فوق و دیگری تفکر مادی غرب آیا تعجبی خواهد داشت اگر اکثر مردم دومی را انتخاب کنند ؟
   اگر در چنین شرایطی مردم چنان انتخابی کردند لطفا مردم را به شکم پرستی و چیزهای دیگر متهم نکنید .
   تا وقتی مسائل زیربنایی مثل این حل نشود و معلوم نشود راه درست چیست و انحراف کدام است تلاش برای تبیین یا حل موارد روبنایی وقت تلف کردن است

   پی نوشت : از احمدی نژاد ممنونم که این موضوع را از لایه پنهان به جلو چشم آورد . مسئله ای که آشکارا طرح شود بالاخره دیر یا زود جوابش پیدا می شود

  31. آمریکا شیطان بزرگه نباید بهش اعتماد کرد

  32. سلام
   با مطلب«شباهت عجیب شهید امیر اربابی با وحید یامین پور!»
   بروزم.انگار یه سیب رو از وسط دو نیم کرده باشی.!!!

  33. مازیار /

   حالا هرچی.مهم اینه که شعار جاودان ما، «مرگ بر امریکا»ست و دعای ما«اللهم اشغل الظالمین بالظالمین»…

  34. با سلام و درود بی پایان بر ایرانیان
   ما همواره باید به این موضوع توجه داشته باشیم که افراطها و تفریطها ، باعث بر هم زنی اعتدال از دست رفته در زمینه های مختلف زندگی ، خواهد شد و از طرف دیگر برای رسیدن به اعتدال ، باید درست و به جا قدم برداشت .
   از زمانی که به یاد دارم هم شنیده و هم دیده ام که امریکا به عنوان یک سلطان غاصب ، بیش از هر چیز و هر فرد دیگری به نفع حکومت ظاله ی خود و هم پیمانانش (همانند اسرائیل و…) می اندیشد و به همانند روباه مکاری است که در هر ارتباط و مواجهه ی با این حکومت باید با تمام حواس پیش رفت که مبادا سرنوشت کشورهایی را پیدا کنیم که برای گذر از یک وضعیت دشوار پای خود را به تله ای انداخته اند که خلاصی از آن بسیار دشوار و گاها غیر ممکن بوده است .
   در هر دیپلماسی صورت گرفته از جانب دولت محترم جمهوری اسلامی ایران ، باید به حق خاصه ی ملت بزرگ منش ایران توجه داشت ، باید همواره رهنمودهای امام خامنه ای عزیز را سرلوحه ی هر اقدامی قرار داد و همچنین باید دانست و به آن توجه داشت ، که امریکا حکومتی کذاب بوده ، است و اینطور که پیش می رود ، خواهد بود و نمی توان به آسانی و بدون تدبیر گامی به سوی سرابی نهاد که به جای رفع عطش ، موجبات هلاکی هریک از ما را به همراه خواهد داشت .
   ان شاءالله ائمه ی معصومین علیهم اسلام و قرآن مبین همیشه و در همه مراحل زندگیمان همراه و پشتوانه ی همه ی مسلمانان جهان باشند تا بدانند که باید روزی جوابگوی همه تصمیمات و اعمال خود باشند که چگونه موجبات اعتلای دین مبین اسلام را پدید آورده اند یا …
   در پایان متشکرم از این که به این بحث توجه کردید
   جهت شادی روح امام خمینی (ره) و شهدا ، صلوات .

  35. مسافر /

   سلام علیکم
   “۳۴ سال برکت!” در کوله بار: mosafer10555.blogfa.com
   حتما ببینید و از دست ندهید…

   التماس دعا

  36. سلام
   چقدر مردم ایران اهل تجربه هستند. البته من هم یکی از مردم ایران هستم. اما چقدر درس گرفتن از این تجربه ها کم و ناچیز هست. آیا حافظه ی ما دچار عیب شده؟ شاید یک بازی جدید شروع شده باشد. شاید ما ترسیده ایم. البته بزرگترین گناه ترس است.

  37. شیرین /

   سلام، من درک نمیکنم که وقتی رهبر انقلاب فرمودند:”به مذاکره با امریکاییها خوشبین نیستم و امریکاییها قابل اعتماد نیستند” چرا هیچکس باور نکرد و همه فکر میکردند اگه با امریکا مذاکره کنیم تمام مشکلات حل میشه؟

  38. سلام
   قولتان دارم
   یک نطلب ازشمارادوبلاگم گذاشتم.بااجازه

  39. مشکات /

   سلام دوست داریم شما هم شرکت داشته باشید کلاساتونو که نمیتونیم شرکت کنیم حداقل برگردید تلویزیون
   آقای درستکار همکار شما تو صداو سیما برنامه این شبها رو با طرح جدیدی قراره اجرا کنند.چقدر خوبه که شما هم شر کت کنید این متن ایشون هست تو وبلاگشون

   سلام همجوشان شیرین

   بی هیچ توضیح و مقدمه، در نظر دارم ان شاالله حدودای آبان ماه به مدد مدیران و هم راهانم در سیما، این شب ها رو از سربگیرم … دوس دارم البته امید که خدا و شما هم دوس بدارید- در شکل و فرمی نو بیام.

   این بار می خوام اگر بشه برنامه ها با حضور مخاطبایی مثل شماها باشه یعنی هربار برای هر بحث یکی دو تا سه تا ز شماها هم در کنار مجری و کارشناس بیایین تو استودیو و با بحثی که ماها شروع می کنیم کارشناس و مخاطبم درگیر کنیم و پیش بریم.

   می دونین آخه تو این سال ها از طریق پیامک های برنامه- ایمیل ها- و این یکی دو سال این جا- خیلی نظرات خوبی دریافت کرده ایم که اینا می تونه مایه و پایه خیلی از مباحث باشه و اتفاقا این حسن و امتیازم داره که از خودتون به خودتونه و دیگر از موضع بالا و تعیین شده نیست. موافقت رییس شبکه یکم گرفته ایم و امید دارم خوب در بیاد و برنامه ای بشه که متفاوت و موثر و کارا باشه.

   دلمم می خواد توی هر برنامه هم طرح موضوع کنیم و هم در آخرش بعد از این که نظرات همه معلوم شد در یک جمع بندی- یک بسته پیش نهادی هم بدیم نه این که مثل همه یا خیلی از برنامه ها بحثی رو طرح کنیم و رها کنیم بره به امید خدا …

   خلاصه اینو گفتم تا بدونین روتون حساب کردم….

   اگر هرکدومتون می آیین تو برنامه و حاضرید حضوری بیایین بهم بگید تا روش فکر کنم و مقدماتش رو فراهم کنم.

   ضمنا در این سری برنامه مایلم فراتر از بحثای دینی صرف روی مجموعه ای از مباحث فرهنگی و اجتماعی جامعه و مردممون برم البته با مبنای دینی و الهی.

   لطفا خودتونو جم و جور کنین- ذهناتونو مرتب کنین و فهرستی از مسایل و دوستان خوش بیان و خوش فهمتونم تهیه کنین که امیدوارم مدیران سرقولشون وایسن و منم بتونم حقشو ادا کنم.

   همین جا ازتون می خوام به دوستان دیگه خودتونم بگید. از دوستانی که قدیمترام این جا می آمدن و خیلی وقته تشریف نیاوردن دعوت می کنم بیان… ان شاالله می خوایم فایده بیش تری داشته باشیم.

   مخ ل ص ت و نم

  40. رهبر انقلاب هیچ ربط و شباهتی به پیامبر یا سایر امامان ندارند و ممکنه اشتباه کنند. مردم ایران یادشان نرفته نظر کی به کی نزدیک تر بود!! وقتی مردم به رئیس جمهور رای دادند یعنی سیاستهای مد نظر رئیس جمهور باید اجزا شود.

  41. سلام استاد
   وبلاگ یه نفری هست به نام دکتر علیرضا مخبر دزفولی که ظاهرا همشهری شماست اتفاقی رفتم از طریق وبلاگ دوستم یه شعر طنز بامزه داشت در مورد تماس اوباما و روحانی خیلی خوندنی بود برو حتما ببینش:
   http://www.dralirezamokhber.blogfa.com

  42. Change Cover Sayyed Mohammad Raza Razavi /

   http://www.youtube.com/watch?v=IqnlUie4wr8&feature=youtu.be

   Mr Obama and netanyahu
   If the military option is on your table
   The Keffiyeh of our Imam is also on his shoulders
   Not only on his shoulder, but on the shoulders of each and every single one of us
   labaik ya hussain
   labaik ya Mahdi
   آقای اوباما و نیتانیاهو
   اگر گزینه نظامی روی میز شماست ،
   چفیه امام ما هم روش دوششان
   نه تنها روی دوش ایشان ، بلکه روی دوش تک تک ماست
   لبیک یا حسین لبیک یا مهدی

  43. ***سلام همسنگری…

   برای کمی مزاحمت آمدم…

   اگر ما رو لایق میدونی، اینبار با صراط هفتاد و پنجم که پیرامون نرمش احمقانه در مقابل دفاع از حرم حضرت زینب(سلام الله علیها)هست، در خدمت شماییم…

   http://st-babaeian.blog.ir/post/66 …***

   + یازهرا(سلام الله علیها)

  44. محسن پور /

   سلام جناب یامین پور
   جاتون تو برنامه تون خیلی خالیه!
   اما با آنچه که نوشتید موافقم. آفرین تحلیل درستی داشتید.
   بازم میگم جای شما خیلی خالیه.
   مؤید باشید
   یاعلی.

  45. ان شاالله که مفید باشه…
   یاعلی مددی

  46. الهام /

   سلام پس این ۳۵سال چی کشک همش به قول رهبر نرمش قهرمانانه و اینکه به امریکا نمیشه اعتماد کرد.

  47. عدالتخواه /

   سلام
   سکوت هر مسلمان خیانت است به قرآن!
   لطفا اعتراض خود را نسبت به عدم دعوت از نماینده دولت دکتر احمدی نژاد در مناظره های تلوزیونی خاصه دو برنامه مناظره و پایش تولیدی شبکه یک سیما و تخریبهای بیرحمانه علیه دولت خدمتگزار اعلام کنید.همچنین در قالب پست و کامنت اطلاع رسانی شود.پیشنهاد میشود بصورت رسمی در وبلاگ ویا سایتتان این مطلب و این اعتراض به سیمای آقای ضرغامی منعکس گردد
   در پناه حضرت ولی عصر ارواحنا فداه موفق و موید باشید یاعلی
   روابط عمومی شبکه یک
   تلفن : ۲۲۰۱۳۹۰۱ – ۲۲۰۱۳۹۰۲پیامک : ۳۰۰۰۰۱ایمیل : sima1@irib.ir

  48. امیدورام دولت موفقی باشد! به وبلاگ من هم سری بزنید!

  49. این عبارت امنیتی ات شاهکاره والا

  50. به این عکس ها خیره شو خیره شو به اون روزهای پراز خاطره نخوا گرمی خواب چشم کسی بذاره که بیداری یادت بره
   یه باری از امروز رو دوشته که واسش یه عمره زمین می خوری همی منتظر تا ببینن کجا تو از جاده ی عشق دل می بری…
   به یک دریای واحد می رسند این رودها روزی می آید از شبستان مساجد صبح پیروزی

  دنبال کردن

  1. درباره ی یک تماس تلفنی! | زیر وب - […] منبع: درباره ی یک تماس تلفنی! […]

  ارسال دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  4 + 7 =