سبک زندگی (۳)

۱۳۹۱/۰۸/۳۰ سبک زندگی (۳)

ملاحظاتی درباره ی فهم مفهوم «سبک زندگی»

مصاحبه با پایگاه ۵۹۸

دکتر وحید یامین پور طرز نگاه برخی افراد را در خصوص نگرش به مساله سبک زندگی که به این مقوله بعنوان یک طرح قانونی می نگرند را نادرست می خواند. این کارشناس مسائل فرهنگی در گفتگویی با پایگاه ۵۹۸ به بررسی ابعاد پیدا و پنهان سبک زندگی امروزی ما پرداخته است.

دکتر وحید یامین پور درباره تعریف صحیح سبک زندگی بیان داشت: بعضی ها فکر می کنند وقتی که می گوییم سبک زندگی، داریم مثلا از یک طرح قانونی حرف می زنیم، داریم قانون وضع می کنیم که اینگونه زندگی کنیم، نه اینگونه نیست. سبک زندگی میوه یک درختی است، یعنی اینکه شما ابتدا نگرش ها و انگاره های سکولاریستی و اومانیستی را نهادینه می کنید بعد نتیجه اش می شود یک مدل از زندگی. می خواهم بگویم سبک زندگی نتیجه یک اتفاق پیشینی است و با دستور هم حل نمی شود البته معنایش این نیست که باید صبر کنیم مشکلمان را در مبنا، در حوزه معرفت شناسی، انسان شناسی و هستی شناسی حل کنیم و بعد صورت ظاهری زندگی خود بخود درست می شود.

ایشان همچنین این نوع نگرش به مقوله آپارتمان سازی را که می پندارند شیوع آپارتمان سازی به سبب کمبود وسعت مکانی است، نادرست خواندند و اظهار داشتند: اولین بار که آپارتمان سازی مد شد و بعنوان یک سنت انتخاب شد، در شهر های اروپایی اتفاق افتاد که نه مشکل جمعیتی و نه مشکل وسعت داشتند. آپارتمان سازی بیش از آنکه ناشی از اقتضائات شهر های شلوغ و بزرگ باشد، ناشی از یک حسی نسبت به آن در کاپیتال ها و متروپل ها است و اینگونه القاء می کند که شما باید در کانون یک شهر مدرن باشی که مثلا به سینما، کتابخانه، مترو و غیره نزدیک باشی. یک نیازمندی و وابستگی روانی است. شما اگر وابستگی روانی را در حوزه سبک زندگی کاهش دهید، دیگر دلیلی وجود ندارد که این همه آدم در تهران زندگی کنند.

وی افزود: در تهران باقی ماندن و زندگی کردن که نتیجه اش می شود شلوغی جمعیت و بعد آپارتمان سازی، یک ضرورت نیست؛ بلکه یک نیاز روانی است که ناشی از سبک زندگی است. امکاناتی که در تهران وجود دارد مورد استفاده همگان نیست. خیلی از آدم هایی که به بهانه سینما در تهران زندگی می کنند، اگر در شهرهای کوچک باشند یک بار هم در سال سینما نمی روند کما اینکه همه ی تهرانی ها هم به سینما نمی روند؛ پس این یک نیاز روانی است.

مدرس دانشگاه امام صادق (علیه السلام) گفت: بررسی ها نشان می دهد بیش از آنکه واقعا ساکنان تهران به امکانات تهران نیاز داشته باشند، به رفاه و آسایش نیاز دارند. چرا که واقعا سطح رفاه در یک نقطه با بالا رفتن جمعیت پایین می آید. شما امکان استفاده از پارک و سینما و امثالهم را با افزایش جمعیت کم کم از دست می دهید؛ این یک مورد. مورد دوم؛ فرض کنیم ضرورت اقتضا دارد در تهران آپارتمان نشینی کنید؛ ولی چه مدل آپارتمانی را می بایست بسازید؟ مثلا سبک زندگی ایرانی- اسلامی همسایه را مهم می داند یا نمی داند؟ شما چرا در آپارتمان هایتان لابی جمع شدن همسایه ها بدور هم را برای تشکیل یک محله در یک مجتمع آپارتمانی رعایت نمی کنید.

وی گفت: اینکه آدم ها ارتباطاتشان با همدیگر قطع شده است، خودش سبک زندگی است و البته این هم دستوری نیست. گاهی اوقات شما باید شهروندتان را در موقعیت قرار دهید. شما اگر مبلمان شهریتان بهینه شود، چرا مردم دور هم در خیابان جمع نشوند؟ چرا با خانواده ات بیرون نروی و گفتگو نکنی، در عوض در خانه بنشینی و رسانه تماشا کنی. سبک زندگی ایرانی- اسلامی به شما می گوید که باید بیش از آنکه رسانه تماشا کنی، ارتباطات میان فردی ات را تقویت کنی ولی شما به بنده بگو که بهمراه خانواده ام کجا می توانم بروم. آیا مبلمان شهری این امکان را به من می دهد، معلوم است که نمی دهد. شما اگر سبک زندگی ایرانی- اسلامی را در معماری با همین مولفه ها رعایت کنی، اثرش را بر روی فضای اینترنت و فضای رسانه های ارتباط جمعی می گذارد.

دکتر یامین پور با بیان اینکه اینطور نیست که بگوییم آدم ها نمی خواهند با همدیگر ارتباط داشته باشند، افزود:سبک زندگی در حوزه معرفت اثر می گذارد و معرفت در حوزه سبک زندگی اثر می گذارد. همانطوری که فرهنگ تمدن را می سازد و تمدن فرهنگ را می سازد، یعنی این ها ارتباط در هم تنیده با هم دارند. شما اگر بخشی از سبک زندگی را رعایت کنی چون سبک زندگی و معرفت مثل یک شبکه ی فنری بهم پیوسته اند در کل این شبکه اثر می گذارد.

ایشان اظهار داشت: شما در شهرهای مدرن هم هیئت دارید، گرایش به معنویات دارید، آدمهایی را دارید که اصالت را به خانواده می دهند. در برابر موج مدرنیته مقاومت دشوار است برای همین است که ما حرف از سبک زندگی می زنیم وگر نه که داشتیم زندگیمان را ادامه می دادیم. دشوار است ولی اگر بگوییم نشدنی است داریم درباره ی جبر تاریخی صحبت می کنیم که با مبانی معرفتی ما سازگار نیست. من فکر می کنم شدنی است، مثل همان بحثی که ما در رسانه داریم که بعضی ها میگویند رسانه اسلامی نشدنی است چرا که برای سرگرمی آمده است.

وی گفت: دانشگاه باید زنان را نسبت به نقش های زنانگیشان توجیه کند الان که فهمیدید این موضوع مهم است باید این را در نظام تربیتی تان جاسازی کنید، چه در رشته تحصیلی تان، چه در سریال های تلویزیونی. اگر تلویزیون یک سریال خوب مبتنی بر سبک زندگی در روابط میان فردی اسلامی بسازد، چرا در فضای اجتماعی اثر نگذارد؟. مگر اثر تخریبی نگذاشته است پس چرا اثر ترویجی نگذارد.

عضو هیات علیم دانشگاه آزاد در خصوص زمان بروز تاثیر تولیدات رسانه ای بر فرهنگ بیان کرد: اثر حوزه فرهنگ مثل اثر حوزه فنی و مهندسی نیست که یک پل را بسازند و همه ببینند، قطعا اثر می گذارد اما نیاز به زمان دارد. این مسئله وارد حوزه نظر می شود. بله می توان اثرسنجی نظر سنجی و بررسی هم کرد و دید که یک سریال چه اثری را بر روی حوزه عمومی میگذارد کما اینکه ما می بنینیم که امواج رسانه ای چگونه می توانند مردم را تحریک کنند که مثلا در یک انتخابات شرکت کنند یا وجهه یک آدم را مثبت می کنند در حالیکه آن آدم منفی است و بالعکس. اثر گذاری رسانه که اظهر من الشمس است، در حوزه نظر هم می شود این را اثبات کرد.

ایشان علت دائمی نبودن حضور در عرصه جهاد را اینگونه دانستند که: خیلی از ما ها عادت کرده ایم که وقتی در معرض بیماری ها قرار می گیریم پرهیز هایمان را شروع کنیم. بعضی اتفاقات سخت در تاریخ معاصر ایران آدم ها را در شرایط عافیت سست می کند، این توضیح فلسفه تاریخ است. عادت ها، همت ها را کاهش می دهد و آدم ها را سست می کند. انسان نیاز دائم به تذکر و تذکار دارد و ریشه این عادت هم سکون است. سکون یعنی اینکه اتفاق خطرناکی در زندگی شما نمی افتد، پس شما خودت را در موقعیت جهاد نمی بینی، دشمنی را علی الظاهر نمی بینی، این همان غفلت مضاعف است.

وی افزود: دشمنی که در آستانه ماست را نشناساندیم. نیاز به یک سری روشنفکر و آدم روشن بین داریم که خطر ها و دره هایی که در آستانه آن هستیم را بلند بلند هشدار بدهند. این همان کاری است که قرآن می کند و راهش هم همین است. راز آن هم در این است که شما در ایام فتنه دشمن را حس می کنی و راست قامت می ایستی اما بعد که احساس می کنی دشمن از بین رفته است، فضا عافیت طلبانه می شود و سست می شوی. پس بصورت کلی اینکه ما خودمان را همیشه در آستانه خطر ببینیم بسیار موثر است.

  ۲۰ دیدگاه ثبت شده

  1. در مورد اینکه آدمها ارتباطشان با هم قطع شده ، احساس من اینه که خودشون این وضع رو پسندیدند و خیلی وقتها مایل به تماس با هم نیستند.و ترجیحا به سراغ رسانه ها میرن .. من امتحان کردم در یک جمع خانوادگی و فامیلی تعداد افرادی رو که به هیچ عنوان حاضر نیستند تماشای سریالشان را به خاطر رابطه با هم ترک کنند.شاید هم از سر عادت .. بعدشم بهتر نیست رسانه در این زمینه دخالتی نداشته باشه ؟چون من فکر میکنم رسانه در نشان دادن روابط خانوائدگی و سبک زندگی و .. انقدر بی مزه عمل میکنه که کلا همه رو از خانه و خانواده و … زده میکنه چه برسه به سبکش

  2. با سلام
   چند سال پیش مقاله ای با عنوان “عیوب و مضرات آپارتمان” نوشتم که یک نسخه آن را به وزارت مسکن فرستادم. متن کامل مقاله در وبلاگم آمده است. موفق باشید.
   نشانی وبلاگ: http://mrsabbaghian.blogfa.com/

  3. سلام استفاده افراطی از لغات انگلیسی در جائی که معادل های خوب براشون هست، نشانه به روز بودن نیست. همین طور استفاده از لغات سرشار و برخوردار از بدبختی و امثالهم. برخورداری و سرشاری مثبتند

  4. کلیپی زیبا از شبکه نصر درباره مظلومیت مردم فقیر سومالی با شعر متفاومت از امیر سلیمان ، بهمراه زیرنویس فارسی
   http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=15&lid=7263

  5. اقای دکتر تفکر شما مشکلات زیادی دارد :
   -اسلامی کردن یعنی چی ؟یعنی الصاق یک تابلو با نوشته اینجا اسلامی است ؟ مثل بانکهایمان؟
   -افرادی مثل شما از مفهوم هایی مثل جراید ازاد و احزاب سیاسی متنفرند و ان را رد می کنند.برای همین دایما از هجوم رسانه ای صحبت می کنند.علت تنفر… مواجهه شدن با ارای عمومی است که نهایتا تفکر تند شما را رد می کنند.
   -بسیاری از موارد پیشنهاد شما عینیت ندارد.و اگر هم به ندرت موجه نشان می دهد بر گرفته از متفکران دیگر است که روش ما را قبول ندارند . وقتی در کشور ما سوال نماینده گان از ریس جمهور به بهانه سو استفاده خارجیان کنسل می شود ایا حرفی همباقی می ماند ؟این بیشتر یک نمایش مضحک است تا زندگی

   • موسی /

    بسم الله
    شما در ایران زندگی می کنید؟

  6. محمود زنجانی /

   این را نگاه کن:
   http://shahrvandnegar.com/1391/06/17/%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%AC%D9%85%D8%B9%E2%80%8C%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D8%AA%D8%A7%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%B7%D9%84-%D8%A2%D8%B4%D8%BA.html
   اقای یامین پور من دشمن نظام یا شما نیستم.اتفاقا افکارم هم مذهبیه ولی روانی شدم.تمام مردم مثل هم نیستند .اگر جز کسانی باشید که نتوانید دزدی کنید روانی می شوید.
   به خدا سی سال را با زجر گذراندم .فقط دوره اقای خاتمی زندگی را احساس کردم.به خدا تعجب اور بود که ایشان توانستند تورم را مهار کنند و قیمتها را هر روز پایین بیاورند .امیدی در دلمان ایجاد شد مسافرت می رفتیم.سینما و تئاتر هم بود .خوش بودیم.رفتارمان هم با زن و بچه خوب بود .
   الان چی ؟گوشه گیر شدم .ظاهرم هم بد شده .خواب ندارم.اضطراب نابودم کرده.بیکار شدم.به فکر خودکشی هستم .
   اقای یامین پور چگونه با چنین وضعیتی و بدون درمان این همه مشکلات می توانید از سبک زندگی در ایران حرف زد؟
   شما اگر واقعا دلسوز بشر در بحث خانواده ایرانی هستید و معتقدید که رعایت شئون مذهبی ما را نجان می دهد باید ابتدا بستر ان را اماده کنید.مردی که دوبار در عرض مدت کوتاهی کارش از دست می ره یا اضطراب دائم از اخراج داره و روانی شده ایا می دونه مذهب چیه؟و یا بیشتر فکر می کنه مذهب ابزاری بوده برای عده ای محدود که به جایی برسند ؟

   • به نظر من همه ی این مشکلات شما از بی توجهی به مذهبه!
    شما به مذهبتون برسید مطمئن باشید به همه چی خواهید رسید.
    این که مذهب برای عده ای مجدود بوده که به جایی برسند تفکری کاملا نشات گرفته از جهان مخالف با جمهوری اسلامی است به منظور تفرقه افکنی بین ما ایرانی ها.
    اگر هم چنین افرادی واقعا به جاهایی رسیدند حتما توانش رو داشتن!

   • خانم فرهادی صحبت شما تا حدودی درسته. این که اسلام اونی نیست که الان در دستگاه های ما پیاده میشه و در واقع یه قسمت مهمی از زندگی اسلامی، وجود عدالت(عدالت، نه تساوی) برای همه به یکسان است.
    البته در این که عده ای مثل همیشه ی تاریخ وجود دارند که به اسم مذهب نان می خورند، شکی نیست. اما وقتی که این ها نباشه، در واقع یکی از مولفه های اسلام اجرا شده.

   • چه سیاه نمایی زیبایی روضه بسیار جان سوزی بود داش اشکم در میومد.
    ای بیخبر از سوخته و سوختنی عشق آمدنی بود نه اموختنی
    مذهبی که من و تو داریم آخر ش بهتر از این شه عجیبه
    چند بار نهج البلاغه خوندی و سعی کردی یک ذره فقط یک ذره مثل مولات فکر کنی ؟
    به هر حال از خدا میخوام گشایش تو زندگیت بده.

  7. با سلام
   به نظرم رسید مطالبی که شما بیان فرمودید یک موضوع را مد نظر قرار ندادید و آن دوری گزینی از جمع یا تنهایی است، که برای فردی که دچار عقده های روانی و سقوط اخلاقی است نیاز است به روانپزشک نه جامعه شناس ویا… و گاهی هم تکامل انسان اقتضا می کنداز سطح رابطه های روز مره فراتر رود و انسان در تنهایی اجباری فرو رود. شاید یک نتیجه اش این باشد که به تامل در خویش رسد. به نظر می رسدسبک زندگی بسیاری از عالمان هم همین بودهاست.

  8. یک دوست /

   سبک زندگی ایرانی اسلامی یا اسلامی ایرانی ؟!!!
   .

  9. سلام برادر وحید…
   خونه جدید مبارک انشاالله…
   به من هم سر بزن.تشکر

  10. محمود زنجانی /

   شما در ایام فتنه دشمن را حس می کنی و راست قامت می ایستی اما بعد که احساس می کنی دشمن از بین رفته است، فضا عافیت طلبانه می شود
   اقای یامین پور باور نمی کنم با انسانی روبرو شویم که اعتراض را بر اساس حق مشروع فتنه بخواند!امروز درک عمیقتری از مظلومیت و تنهایی حسین داریم .
   او را فتنه خواندند در حالیکه حضرت پاسخ داد فتنه واقعی شما هستیذ!یارانش در کنار او همه شهید شدند تا اینکه مشخص شود فتنه واقعی کدام است.
   اقای یامین پور شما و دیگر دوستان همفکرتان هر گز حاضر نیستید به یک مناظره واقعی در مورد اینکه فتنه کیست ؟ و ایا فتنه واقعی جامعه را افسرده می سازد؟..فقر می اورد؟ …راه بر دیگران می بندد ؟
   می گویند دلیل اثبات فتنه بودن فرستادن دلارهابرای مخالفین بود !!!و این اتهام را حاضرذ نیستند در یک دادگاه عادله مورد رسیده گی قرار دهند.خلاصه اینکه فقط حرف می شنو یم

  11. باتشکر

   به نظر من اینکه ما الآن به این موضوعات مثلا بحث کنترل جمعیت یا اشتغال زنان یا آپارتمان نشینی درقالب یک مبحث جدید به عنوان بازنگری سبک زندگی پیش روی جامعه اسلامی فکر می کنیم خیلی مبارک ومهم است ولی از طرفی هم طرح این مبحث مثلا در ۱۵ یا ۲۰سال پیش خیلی شاید مناسب نبود یعنی اگر دولت ها ۲۰سال پیش می خواستند با وضع قوانین جلوی اشتغال فزاینده خانم ها در بیرون از منزل را بگیرند شاید به این میزان پذیرش در جامعه وجود نداشت اما حالا با مشکلات ایجاد شده وپیش رو بهتر میتوان افکار عمومی را به اهمیت موضوع متوجه کرد وان شالله اثرونتیجه پایدارتر وباثبات تری از آن گرفت.به هر حال مطرح شدن این مباحث در اذهان تک تک افراد جامعه خود یک گام بزرگ در تحقق آرمان های اسلامی ماست.که این گام را هم جامعه ما به صورتی مردم سالارانه واز پایین به بالا بر خواهدداشت .

  12. abolfazl /

   سلام آقای جامعه شناس. بیزحمت راهکارهایی رو ارائه کنید که مردم بتوانند بر سیاست گزارانی که مثلا خودشان انتخاب کرده اند و تصمیماتشان زندگی افراد را تحت الشعاع قرار میدهند، نظارت کنند. از دست نمایندهایشان که کاری ساخته نبود.(چه فردی و چه جمعی)
   میشه به این سوال من جواب بدید که مردم امروزی ما انسانهای بیتفاوت(بدون عکس العمل در برابر زورگویی قدرت بالا سرشان)، یا مدارا کن با هر شرایطی، یا صبور در برابر مشکلات، یا قانع به زنده ماندن با حداقل موجودی اند، یا واقا درک کننده شرایط حساس کنونی اند، یا مصلحت اندیش شخصی شده اند و … بنظرتون استانه تحملشان کی تمام میشود؟ خواهشا کار کارشناسی بگو(همونطوری که ازتون سراغ داشتیم و شعاری نباشه لطفا)

   • سلام
    من یه کم دیر اومدم شاید یکی دو ماه ولی همین باعث شد یه چیز رو خوب بفهمم و اونم این که وقتی مولا و رهبرمون میگه الان وقت استیضاح نیست یعنی چی حالا یه کم عقلتونو به کار بندازید می فهمید این صحبت آقا در حمایت از مردم بود نه شخص خاصی.
    اگه مجلس و دولت بیافتن به جون هم اونم برای خودخواهی خودشون و نه مصالح ملت دموکراسی اجرا میشه و خیال همچون شمایی راحت گیر من و شما در همان بینشی است که سبک زندگی ما را می سازد از دید من رهبر یعنی جانشین حجت خدا در زمین اما از دید شما رهبر کیست؟

  13. سلام.

   ایجاد فضایی برای گفتگو!
   امکان اجرایی کردن آن بسیار مشکل است.
   تجربه نشان داده که توسط اهالی بزه اشغال می شود.
   قبل از ایجاد یک چنین فضایی از نظر من باید فرهنگ گفتگو ایجاد شود و اگر قبلا وجود داشته احیاء شود, تا نیاز به وجود آن احساس شود و این احساس نیاز شهرساز را به سمت تعریف یک چنین فضایی سوق دهد.

  14. بسمه تعالی
   سبک زندگی به نوع اعتقاد و ایدئولوژی انسانها بستگی دارد.
   … به قول مادر بزرگ مرحوممان: ” اگر گویم زبان سوزد، و اگر نگویم جان سوزذ.” … البته ذائقه ما را هم تغییر داده اند. روزی با کوچکترین لغزشی در صدا و سیما همه یکپارچه فریاد می زدند. اما الان صدا و سیما و سینمای ما پرشده از توهین ها و سیاه نمایی ها به اسلام و مقدسات. روزی با دیدن یک فرد بی حجاب و یا بد حجاب تا چند روز خوابمان نمی برد، ولی الان شهر پر شده از … . از این موارد زیاد است.
   حرفم این است ذائقه مردم را عوض کرده اند که نتیجه آن تغییر سبک زندگی مردم می شود. ناهنجاری ها هنجار، دشمنان دوست، ارزش ها غیرارزش، اولویت ها بی اولویت شمرده شده اند. پس طبیعتا سبک زندگی تغییر خواهد کرد.

  15. اگر امکان دارد فایل صوتی سخنرانی ها رو برای دانلود بگذارید.

  ارسال دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  6 + 4 =