فقط حواس پرت ها نماز می خوانند

۱۳۹۰/۰۷/۱۷ فقط حواس پرت ها نماز می خوانند

فقط حواس پرت ها نماز می خوانند!

نقدی بر بازنمایی «نماز» در سریال دیدنی پایتخت،
مجموعه طنز نوروزی شبکه یک سیما

من هم مثل کارگردان سریال «پایتخت»، این سریال را واجد ویژگی ها قابل اعتنایی در معرفی خانواده ای پاک، سالم صمیمی و صادق می دانم. «پایتخت»، برخلاف بسیاری دیگر از سریال های خانوادگی مولفه های برتری در معرفی زیبایی های خانواده ی ایرانی دارد و در مقابل درام های اعصاب خورد کن ایرانی که پر است از غرولندهای خاله زنکی، گرم و دوست داشتنی است.به این فکر کن که لابلای مجموعه های پر از توهین و لودگی که به نام طنز به خورد ملت داده می شود، صحنه ای را می بینی که پسری با عشق پاهای پدر پیر و پر از دردسرش را می شورد یا از اینکه دخترها و همسرش خواب راحتی دارند پر از نشاط و آرامش می شود… این همان حسی است که هنر متعهد است تا به مخاطبانش منتقل کند. از همه چیز بگذرم… از اینکه می توانم در تلویزیون ایران سریالی ایرانی را با خانواده بنشینم و تماشا کنم و کلی هم بخندم، باید خیلی خوشحال باشم!
این یادداشت به همه جزئیات نمی پردازد، فقط اشاره ایست به یک اتفاق نامناسب در این سریال؛ از جمله این یادداشت فعلا در دعوای بین اینکه لهجه سریال متضمن تحقیر یا توهین مازندرانی هاست، موضعی ندارد؛ هرچند خودم موضعی دارم.
در شماره اول هفته نامه ۹ دی که شنبه ۲۰ فروردین منتشر می شود می توانید مقالات و یادداشت های بیشتری در اینباره ببینید… ان شاءالله
اما…
تصویر سازی نامناسب از متدینین یکی از نکاتی است که اتفاقا مورد تذکر جدی منشور برنامه سازی در صدا و سیما بوده است. با این وجود توهین به چادر و یا مردان دارای محاسن بارها و بارها در سریال ها و تله فیلم های ایرانی رخ داده است. چادری ها یا ریشوها در قاب رسانه ملی یا به شغل های پایین دستی و حاشیه ای مشغولند،یا آرایش آدم های دسته چندم و عقب افتاده از زمانه است یا مخصوص دوران بیچارگی و فلاکت است و یا سالخوردگان و از پا افتادگان.
از طرفی علیرغم دغدغه های مستمر در خصوص تبلیغ نماز و مناسک دینی در رسانه ملی، همچنان شخصیت های موثر و دست اول قصه های تلویزیونی زندگیی بدون صبغه دینی دارند و به ندرت اثری از تقید آنها به شرعیات، بویژه نماز دیده می شود. از آن فاجعه بارتر اینکه تلویزیون هرگاه خواسته سراغ نمایش نمایشی نماز برود دست به دامن مادربزرگ های زمین گیر شده است که فارغ از همه دنیا روی سجاده های پر از گل یاس شان می نشینند و برای فرزندان ناخلفشان دعا می کنند!
این بار و در سریال «پایتخت» نوبت تمسخر نمازخوان ها بود. اینبار هم که سیروس مقدم می خواست حرفی از نماز در سریالش باشد آنرا به پیرمردی حواس پرت، عقب افتاده و بدریخت نسبت داد. پدر قصه پایتخت تنها کسی بود که نگران قضا شدن نمازش بود و دیگران همواره از اینکه او باید نمازش را در بدترین وضعیت می خواند کلافه بودند. «بابا پنجعلی» پیرمردی مبتلا به آلزایمر بود که دو نگرانی بیشتر نداشت: اول اینکه ناهار نخورده است و دوم اینکه نماز نخوانده است! نمازخواندن این شخصیت پرت از مرحله همیشه مایه دردسر بود و بطور آشکاری خلاف جریان جاری قصه به نمایش در میآمد.
در این سریال هم در ادامه مجموعه های تلویزیونی و تله فیلم های محصول سیما فیلم، نماز خصلتی مربوط به گذشتگان است و حداکثر ممکن است دعای پس از آن در مواردی برای فرزندان یا نوه های جوان تر این از دنیا عقب افتاده ها، به درد بخورد.

  ۴ دیدگاه ثبت شده

  1. آدم بعضی وقتها از کارهای رسانه ملی متنفر میشه. مثلا اینکه آیا ما خودمون اسطوره و شخصیت بزرگ نداریم که جومونگ و سوسانو و دونگ یی و … خریداری و پخش میشه؟ واقعا کجای کاریم؟ چرا در این موارد احساس مسئولیت نمیشه نمیدونم. اینجا کشور شیعی هست…

  2. خورشید /

   با سلام به شما آقای یامین پور
   اینجانب باید بگم که شدیدا با این نقد به جا موافقم،چراکه در حال حاضر در اکثر فیلم های تلویزیونی و سینمایی اصرار بر حاشیه راندن اسلام دارند و معنی این کار یعنی جنگ نرم، نمونه هایی در این مورد به خاطر دارم که باعث رنج وعذاب من و اکثر کسانی که این مسآله را قبول دارند شده و آن این است که در فیلم ها کسانی مذهبیند که فقیرند و در خانه ای نموک ودیوار ترک خورده زندگی میکنند و کسانی چادری هستند که فقیر و پیرند و یا خدمتکارند و در خانه ی دیگران کار میکنند که به طور تصادفی آنها ثروتمند و بد حجابندکه دارای زیبایی هستند ولی یه شخص چادری رنگ پریده است وزیباییه خاصی نداردمثل فیلم بی معنیه جدایی نادر از سیمین که به نظرم تنها دلیلش برای جایزه گرفتن همین بودو بس…………به نظر شما کدام جوان یا بهتر بگم کدام نوجوانی که در حال الگو برداری است چادری بودن یا باحجاب بودن را انتخاب میکند؟؟؟؟آن جوان و نوجوان دوست دارد زیبا باشد و جذاب که حق هم دارد میخواهد دارای یه زندگی شیک و لوکس باشد باز هم حق دارد ولی به نظر شما کدام رو برای متعالی بودن انتخاب میکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس عامل اصلی اثر گذاری در جامعه رسانه ها هستند که باعث به وجود آمدن این وضع عجیب و وحشناک در جامعه اند… و اینکه ما بیشتر وقتا نقد هنری به فیلم داریم نه نقد فرهنگی و نه مذهبی آیا کسی از منتقدان گفتند که چرا؟ نمازخواندن را فقط در هنگامی که کسی گم میشود یا کسی مریض میشود و یا کسی به زندان می افتد و….نشان داده میشود؟؟؟ و چرا ما در فیلمهایمان حرفی و سخنی از ائمه معصومین(ع)زده نمیشود جز در ماهای خاص(محرم و صفر و رمضان و شهادت ها و یا ولادت ها)که البته درحال حاضر به ولادت ها و شهادت ها هم اهمیت آنچنانی نمیدهند،و تنها در غیر این ایام خاص چه خارج از فیلم(برنامه ها ی مذهبی)و چه داخل فیلم سخن گفتن از امامان و بزرگان فقط مختص روحانیون عزیز هست،که من معتقدم این نگرش،نگرش لیبرالیستی هست که ناخودآگاه به وسیله یه سری افراد دست نشان ده وارد رسانه ی ما شد اگر دقت کنید می بینید در فیلم های بعد انقلاب(اواخردهه پنجاه و دهه شصت و اواسط دهه هفتاد) شاهد فیلم های تاحدودی سازنده وداستان های متنوع و بارمعناییه نسبا خوبی را داشتند هستیم و مهمتر اینکه هدف تخریب یه عده ی خاصی را نداشتند و به طور خلاصه خودشون بودن و با خودشون صادق بودن و سعی در نشان دادن واقعیت داشتن اگر نگاهی به فیلم های آن دوران بیاندازیم می بینیم دختران خوب چادریند و در این نوع فیلمها حرف از نماز زده میشود وروابط نا محرم و محرم رعایت میشود و اینکه احترام گذاشتن به پدر و مادر وهمینطور طرز خوب صحبت کردن با همدیگر را خوب نشان میدادند البته شاید در مواردی دارای نواقص فنی و… باشند اما نسبت به الان که ما شاهد فیلمهای تقلیدی(چه فرهنگی،چه هنری،چه عقیدتی،چه اجتماعی)از غرب هستیم جای تحسین دارند،واینکه شاید بعضی از منتقدان آن زمان مقصر باشند که چرا در بیشتر موارد آنها را تحسین نکردند و تنها به قصورهای اجتناب پذیر خرده گرفتند و آنقدر از فیلم های خارجی تعریف و تمجید کردند تا آنها دیگر خودشان را فراموش کردند و به دیگران روی آوردند یا اینکه امسال ماها مقصریم که سکوت کردیم و راه را برای کج اندیشان هموار کردیم تا آنها به خوبی بتوانند جولان دهند وما و عقاید ما و مقدسات ما را لگد مال کنند….. با تشکر

   والسلام

  3. خب حالا شما که اینهمه ایراد بنی اسرائیلی میگیرین بگید یکی از همون کارگردانای توپ حزب اللهی(!!!؟!!) بیاد ی سریال توپ بسازه که این مسائل توش نباشه!!!
   خب توی این برهوت آدم دیگه ایراد گرفتنتون چیه؟؟
   بعدشم مگه غیر از اینه که فقط پیرای خونواده ها درگیر نمازشونن؟ تازه اونم چون پیرن از ترس مرگ! ماهام اگه نماز می خونیم از روی عادت!تازه؛ اگه…

   • کی گفته فقط پیرای خانواده درگیر نمازشونن….
    کی گفته ما از روی عادت نمازمیخونیم…
    لطفا نقیصه های فردی رو به جامعه تعمیم ندید…

  ارسال دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 + = 9