مارپیچ سکوت شبکه های اجتماعی

۱۳۹۱/۱۰/۱۶ مارپیچ سکوت شبکه های اجتماعی

راهنمای حضور فرهنگی در شبکه های اجتماعی

 

تردیدی نیست که همه گیر شدن اینترنت، مهمترین زمینه ی دسترسی غیررسمی شهروندان به فناوری های ارتباطات است. اینترنت علیرغم همه گیر بودن و درد دسترس همگان بودن، یک نهاد خصوصی است و «استفاده ی شخصی» افراد از رسانه های همگانی را موجب می شود. اینترنت علی الظاهر سازماندهی شده نیست بنابراین امکان بارگذاری مداوم اطلاعات و اصلاح آنها در آن فراهم است. در این میان مهمترین ابهام و پیچیدگی در خصوص شبکه های اجتماعی است.

 1. می توان گفت مهمترین اتفاق رسانه ای دهه ی اخیر، همه گیر شدن استفاده ی تعاملی از اینترنت است. راه اندازی شبکه های اجتماعی در اینترنت مبادله ی بی حدّ و حصر اطلاعات را فراهم کرده و روابط شخصی متقابل را به اوج رسانده است. کاربران شبکه های اجتماعی بدون نیاز به ثبت هویت حقیقی خود، دیدگاه هایشان را منتشر می کنند و به سرعت از طرف دیگران بازخورد می گیرند. امروزه جوانان ایرانی بطور گسترده در شبکه های اجتماعی عضو هستند و حتی علیرغم سوءاستفاده ی امنیتی مخالفان جمهوری اسلامی از این شبکه ها در رخدادهای پس از انتخابات ۸۸، برخی از این شبکه ها بدون فیلتر در اختیار کاربران ایرانی قرار دارند.
 2. نکته ی جالب دراین باره این است که هرچند شبکه های اجتماعی فارسی زبان بطور سازماندهی شده ای اهداف فرهنگی جریان رسانه ای امریکا و ضد انقلاب را دنبال می کنند اما موج کاربران همگرا با ارزش های اسلامی و انقلابی در این شبکه ها صحنه ای جدید از تقابل مجازی را میان این دو جریان رقم زده است. لیکن سازوکارهای پیچیده، هوشمند و هدفمند این شبکه های اجتماعی آشکارا امکان هماوردی جریان داخلی را با جریان ضد انقلاب سلب می کند. از طرفی انبوهی از تصاویر و مطالب غیراخلاقی، مستهجن، توهین آمیز و دروغ علیه ارزش های اسلامی و انقلابی منتشر می شوند و در مقابل مطالب حاوی دفاع از بنیادها و جهتگیری های انقلاب اسلامی با فیلتر و سایر سیاست های ارتباطی محدود یا بکلی حذف می شوند. در این میان فهم نظری شیوه ی مقابله با این جریان غیراخلاقی و غیرمنصفانه ضروری است.
 3. چرا شبکه های اجتماعی جذابند؟ خودمختاری و استقلال حاصل از انتشار همه گونه نظر و عقیده، بازیگوشی و سرگم شدن حاصل از ناخنک زدن به مطالب دیگران، خصوصی بودن خلوت مبهم اینترنت و سرعت امکان ابراز وجود از جمله ی جذابیت های شبکه های اجتماعی است. این خصوصیات طبعاً ناظر به حضور کاربران عادی در این فضا-رسانه(space media)  است. اما حضور کاربران خاص که با اهداف فرهنگی وارد آن می شوند چه کیفیتی باید داشته باشد؟
 4. شبکه های اجتماعی زمینه بروز افکار عمومی و منبع توزیع عقایدند. همه ی ما درباره ی موضوعات چالشی و مناقشه برانگیز نظری داریم و حدس هایی می زنیم ولی آشکارا و با صدای بلند آنرا بیان نمی کنیم. غالبا مردم پیش از ابراز عقیده شان به این فکر میکنند که در اقلیت اند یا در اکثریت، با حمایت مواجه می شوند یا با شماتت. بسیاری اگر حدس بزنند در اقلیت اند سکوت می کنند و درباره ی نظراتشان با دیگران حرف نمی زنند. در نظریه های پیام ارتباطی به این اتفاق «مارپیچ سکوت» می گویند. هرقدر ما از ترس انزوا و حمله ی دیگران از ابراز نظراتمان پرهیز کنیم، این مارپیچ سکوت شدیدتر می شود یعنی صدای آنها بلندتر می شود.
 5.  پلاس، فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی بطور قابل ملاحظه و از پیش تعیین شده ای با سربازان اطلاعاتی جریان صهیونیستی-امریکایی شکل گرفته اند. حضور جریان حزب الله در این فضا استثناست. بنابراین همیشه محدود شده یا بافیلتر مواجه می شوند. هر وقت نوت خاص مبتنی بر عقاید اسلامی و انقلابی منتشر می شود بطور سازمان یافته ای با حمله ی کاربرانی خاص مواجه می شوند. این حمله ی همه جانبه در چارچوب مارپیچ سکوت با هدف سلب جرات ابراز عقیده اتفاق می افتد. کاربران فرهنگی شبکه های اجتماعی چنانچه عقاید خود را با صدای بلند فریاد نزنند در مارپیچ سکوت لال خواهند شد. به عبارت دیگر بتدریج خود به بخشی از جریان اصلی(stream)  تبدیل خواهند شد. بنابراین هر نوت خاص که با شجاعت خلاف نظر عموم جریان ضد انقلاب است باید بلافاصله به اشتراک گذاشته شود و در مقابل نسبت به هتاکی های عمومی آنها واکنش نشان داده شود. در غیر اینصورت اگر شبکه اجتماعی فضای تبلیغاتی را در دست بگیرد به عنوان اکثریت غالب، دیگران را از ترس انزوا وادار به سکوت و کناره گیری می کنند.
 6. در همین چارچوب می توان گفت که تحت تاثیر قرار دادن عمده ی کاربران منفعل و خاکستری شبکه های اجتماعی نه لزوماً از طریق انتشار مطالب انفرادی که از طریق تقویت یک گفتمان خاص در جریان اصلی(stream) ممکن است. به عبارت دیگر زمانی که در جریان اصلی شبکه های اجتماعی صدای خاص مخالف بگوش برسد، می توان انتظار داشت دیگرانی که منفعلانه و در انزوا در ابراز نظرشان تردید دارند، به شما بپیوندند. در غیراینصورت همصدا شدن با مصلحتی با جریان اصلی در نهایت هیچگاه زمینه ی جذب را فراهم نخواهد کرد.

  ۷۶ دیدگاه ثبت شده

  1. میثم رهگذر /

   سلام آقای یامین پور
   عرض ادب و ارادت

   به نظرم ماپیچ سکوت همه واقعیت شبکه اجتماعی را تبیین نمی کند.
   مارپیچ سکوت برای آنچه در اینترنت اتفاق می افتد نظریه خوبی است اما برای شبکه های اجتماعی اصلا مناسب نیست.
   اتفاقی که دارد در شبکه های مجازی می افتد خود سانسوری تدریجی نیست. بلکه تشدید روزافزون شکاف و تضاد است.
   برای درک این نکته لازم است توجه کنید هر فردی افراد هم فکر خود را پیگیری (فالو) می کند لذا هر گروهی آرا خود را تشدید می کند و روز به روز فاصله اش با گروه مخالفش بیشتر می شود.

   افرادی که وقت می گذارند و با گروه مقابلشان تعاملی (از هر نوع) برقرار می کنند زیاد نیستند.

  2. کاملا موافقم.البته الان فضای امروز شبکه های اجتماعی مخصوصا فیس بوک اصلا قابل قیاس با قبل از فتنه نیس.این مارپیچ داره کم کم خط صاف میشه(حداقلش)…به نظر من یکی از دلایلی که دفتر آقا هم پیج درست کرده بابت اینه که واقعا فیس بوک از حالت مونولوگ بیرون اومده و هرچی دلشون بخواد نمیتونن بزارن (شاهدش بیش از ۲۰ هزار لایکیه که این پیج خورده)…البته خیلی کار مونده هنوز…موفق باشید

  3. با سلام
   تحلیل جالب انتخابات ریاست جمهوری ایران را در آی شلوغ بخوانید.با تیتر :

   با تشویق “پسر شجاع” این “آقای دکتر” به پاستور می رود !!!

  4. دهقان /

   سلام
   یه سوال…
   شما چرا به دیدگاه هایی که براتون ارسال میشه پاسخ نمیدید؟

  5. سلام و درود؛
   دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
   http://ammarname.ir/link/17357
   ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
   موفق و پیروز باشید .
   عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir
   یا علی


  6. سلام و عرض ادب
   همون طور که میدونید تو مارپیچ سکوت کمیت در ذهن افراد جای بیشتری رو از کیفیت می گیره و این خودش ضعفی برای این نظریه محسوب میشه .حالا اگه ما این مارپیچ سکوت رو بخوایم برای شبکه های اجتماعی پیاده سازی کنیم و تشریحش کنیم…به نظرم به جایی نمی رسیم…ینی منظورم اینه که این خوبه که ما حضور داشته باشیم و حضورمون رو بایه نوت،با یه پلاس،یا یه میپسندم یا هرچیز دیگه ای نشون بدیم که به لحاظ کمیتی درمقابل عقاید ضدانقلابی و عقایدی که موافقشون نیستیم،بایستیم،اما این فقط مرحله اوله…مهم تولید متنه…مهم اینه که وقتی یکی از همین افراد مخالف ما میاد وارد بحث میشه،جواب داشته باشیم…تیزباشیم و بدونیم به چی کی جواب بدیم…منظورم دقیقن کیفیته.بازهم فقط این نیس…خودمون هم باید ضربه بزنیم.خودمون هم باید تولید داشته باشیم،دروهله اول فقط برای اینکه ببینیم اونا چقدر از خودشون عکس العمل نشون میدن و بعد تو مراحل بعدی کار رو ادامه بدیم.به نظرم کیفیت خیلی مهمه.تربیت نیرو برای تولید متن در اولویته و بعد از اون کمیت و جذب طیف خاکستری جواب میده.خوبی فضای مجازی اینه که هرداده ای به داده ی دیگه قابل تبدیله…عکس به متن،متن به موسیقی و…باید بدونیم کجا و چطور از کدوم رسانه برای چه محتوایی استفاده کنیم.نمیشه تعمیم داد،اما اینکه الان دغدغه بچه حزب اللهی ها تو شبکه های اجتماعی مسائل شخصیه…نمیگم بده…اما ضعفه…کافی نیست.باید جدی کار بشه.وگرنه هرچی که تو این فضا بگیم اول از همه برا خودمون مثل شعاره…بعدش هم برا بقیه.
   یاعلی
   درپناه حق

  7. با سلام در عفاف نامه منعکس شد یا علی

  8. علت اصلی عدم پذیرش نظرات انقلابی در فضاهای مجازی , سانسور و انکار انتقادات و نظریاتی است که در دقیقا طبق معیار شما نیست,نمونه اش هم نظریات جنابعالی راجع به پخش سریال راستش را بگو است

  9. اشرف /

   باسلام دکترنوشتی که دارید یک نوع مردم سالاری را پایه گذاریمی کنیدگزارشی درمجلس در مورد مرگ وبلاگ نویس خوانده شد که دران باز ابهامات زیادی بود چگونه بدون شفافیت مردم سالاری به وجود می اورید.درضمن من از طرفداران برنامه تلویزیونی شما بودم موفق باشید.

  10. آریاک /

   با سلام! دوست عزیز در حین جستجو برای تهیه مطلبی در خصوص اثرات شبکه های اجتماعی بر رواج بی یندباری در بین جوانان به وبلاگ شما برخوردم. جملات متعددی در نوشته شما به چشم میخورد که به نظر میرسد فراتر از نظرات شخصی شما باشد و با استفاده از منابع کتابی یا تحقیقات علمی چاپ شده گرد آوری شده. خوشحال میشوم که منابع استفاده شده را جهت بهره برداری بیشتر علاقمندان ارائه نمایید.

  11. سلام.
   با توجه به این بخش از حرفتون که نقل قول کردم به نظرتون آیا میتونیم شبیه این کاربران خاص سازمان یافته رو ما هم داشته باشیم ؟ و آیا این کارایی داره ؟
   ممنون.

  12. محسن محمودی /

   سلام .دکتر جان چرا در کشوری که میلیونها دلار در امد نفتی دارد بچه های ما دندانشان خراب شود و ما پول نداشته باشیمبرای درمان ؟
   چرا جوابی ندارید برای این موارد؟ولی برای بچه های فلسطینی چنان ضجه می زنید که انگار خودتان دنیا اوردید انها را !

   • زیاد سخت نیست.
    فکر کن الان قیامت شده و حضرت رسول(ص) ازت سوال میکنن که :
    چرا جواب فریاد برادر مسلمانت!! را که زیر “”"آتش دشمن”"” بود را نشنیدی؟اگر نمیتوانستی کمکی کنی لااقل چرا زبانی حمایت نکردی؟

    و تو چه جوابی میدهی؟ :
    *چون دندونمون درد میکرد !
    *چون دلار گرون شده بود و اوضاع مالیم خوب نبود!
    *چون ما خودمون فقیر و بیچاره داریم(که البته به اونها هم کمک نمیکنیم).

    عزیز یه خرده توجه نه جیب کسی را خالی میکنه و نه نیاز به شق القمر داره! حداقل :
    “گر تو آب نمی آوری کوزه هم مشکن”

  13. پ- شاه سینی /

   دکتر خسته شدیم.کی از شر شما راحت می شویم؟

  14. پ- شاه سینی /

   در تمد شما چقدر است؟حاضرید ان را به کاربران خودتان اعلام کنید؟یا مشکل امنیتی دارد؟

  15. محسن /

   دوست من پس نیستی ببینی چه هتاکی های علیهت کردن تو فیس بوک به خاطر حرفات درمورد دختران و پوشش
   یکیشو که من دیدیم بالا چهار هزار کامنت بودن همشم فحش و ناسزا

  16. یه مهندس پزشک سیاسی /

   دکتر یامین پور به خاطر همشهری بودنمون! لطفا جواب سوالمو بددید[ناراحت]
   واقعا ناراحتم!!! وراهی نداشتم غیر از این که از شما بپرسم
   این حرفایی که در مورد “فرزاد جمشیدی “میزنن درسته ؟؟؟؟[تشویش]
   به خاطر شخص ناراحت نیستم ها
   به خاطر شخصیتش ناراحتم ،همیشه ایشون رو یه مومن ولایی می دونم
   تو رو خدا بگید که حرفایی که در مورد محکومیت و شکایت و …میزنن دروغه!!!
   دیگه به کی اعتماد کنیم؟؟؟؟؟
   خواهش می کنم جوابمو بدید

   • یامین پور /

    صحتش برای من ثابت نشده

   • با سلام .

    فقط خواستم بگم یه موقع گمان بد در مورد کسی نکنید .

    یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا

    ترجمه : ای کسانی که ایمان آورده اید ، از گمان فراوان بپرهیزید زیرا پاره ، ای از گمانها در حد گناه است و در کارهای پنهانی یکدیگر جست و جو مکنید

    خدا خودش داره به صراحت می گه نه گمان بد در مورد کسی بکنید نه در کارهاش تجسس بکنید .

    این که این جوری آبروی کسی توی فضای مجازی بازی کردند بسیار ناراحت کنده هست .

    روز قیامت در مورد تک تک حرف هامون باید جواب پس بدیم .

  17. اسکل /

   هر روز دارم فکر می کنم که اقای یامین پور چگونه مردم سالاری دینی را پایه گذاری می کند؟اگرمنظورتان از مردم … غول های فربه پشمالو است که انگشتری با نگین به اندازه سردنده پیکان دستشونه …درست می گویید. اقای یامینپور شمااین موجودات سنگین وزن را چگونه مهار میکنید؟

   • البته همینکه “بر خلاف شما و رفقاتون” حداقل جنسیتشون مشخصه و نباید برای تعیین اناث و ذکور بودنشون به شناسنامه هاشون مراجعه کرد خودش خیلیه!
    آدم تکلیف خودشو میدونه و دو به شک نمیشه که طرف محرمه یا نا محرم!!

  18. حمید رضا /

   سلام . وقتی شبکه هایی نظیر فیس بوک فیلتر شده اند چطور میتوانیم حضور داشته باشیم و در این جبحه بجنگیم؟

  19. امام خامنه ای:تا من زنده ام نمیگذارم ذره ای در مسیر انقلاب انحراف بوجود آید.

   انحراف
   انحراف
   انحراف

  20. یه مهندس پزشک سیاسی /

   ممنون بابت پاسخ
   انشالله که دروغ باشه

  21. سلام . دیدید آقای یامین پور ، آقای صلواتی هم به جمع شما پیوستند. اصلا این صدا و سیما کارش همینه .

  22. سلام . خیلی جالب بود . خدا میدونه یکی از دغدغه های من شبکه سایبری رفقاست که خوب کار نمیکنیم . همدیگرو نمیشناسیم . تیم نیستیم . اقای یامین پور ! یک مطلبی زدم در وبلاگم ( مرفه بادرد ) در پاسخ به نامه اقای هاشمی که در مجلس قرائت شد . چون گمنام هستم شاید از کنار کامنتم بگذرید و بهم سری نزنید ولی خواهش من برای دیدار شما از وبلاگم بخاطر نقد شماست . دوست دارم مطلبم رو کمی نقد کنید و نظری ولو کوتاه بنویسید . منتظرتان هستم .

  23. به مهندس پزشک سیاسی /

   اقای دکتر شما جز افرادی هستید که فکر می کنید مجریان بی بی سی و صدای امریکا فاسد هستند.ایا نظر مردم منتقد درست در نمی یاد که می گویند جنس ادمیزاد تفاوت چندانی در چهار گوشه دنیا ندارد .

  24. غمگین /

   مطلبی از قول شما در خصوص تجاوز به دختر هندی خوندم خیلی متاسف شدم
   گاهی حجاب می تونه پلک چشم مردان ماباشه
   کورش کبیر

   • تا کجا باید پلک چشم حجاب باشه ؟ توی جامعه ای که هر طرف نگاه کنی خانمها همه خوشگلیشون رو ریخته باشند بیرون فقط باید کور بود . منظور شما دقیقا اینه

  25. بهروز /

   یامین پور عزیز بیایید دست در دست دهیم و با بیرون کردن فتنه گران و منفعل کردن کامل انها تمام برادران و خواهران پیرو خط ولایت را بر سر کارها بگماریم .به این شکل کشور پیشرفت کرده و تبدیل به ابر قدرتی بزرگ می شود.
   چرا دولت نسبت به اخراج فتنه گران از کشور اقدام نمی کند ؟ مثلا بفرستد به فیلیپین برای انجام کار خانه مردم .
   اینطوری خوار می شوند .اقای دکتر چرا باید از پول نفت به انها هم بدهیم؟ انها با دشمن همراهند.

  26. بهزاد /

   برادر یامین پور،
   چرا نظرات افراد مورد دار رو تائید میکنی؟
   مگه ما وقتی تو سایتهای اونا نظر میدیم تائید میشه؟؟

   • یامین پور /

    بهزاد جان
    یکی از راه های شناختن عمق تفکرات اینها همینه.

   • محمد /

    برادر یامین پور عزیز
    تایید نظرات مورد دار اصلا کار خوبی نیست
    اولا که اونا تحلیل منطقی نمی کنن که، مسخره میکنن و تحقیر میکنن
    دوما اینجا هم ما رو به مارپیچ سکوت دعوت میکنن
    برای خودشون هم بده توهم خود بیشمار بینی شون وخیمتر میشه

  27. حبیب /

   بنام خدا
   مسوول برنامه ریزی برای حضور نیروهای متعهد در این شبکه های اجتماعی کیست . کاملا درست این خلاء وچود دارد و دشمن یکطرفه با داشتن تمامی امکانات در حال پیشروی است . و ما درحال تماشا هستیم . بعضی از کسانی که دغدغه دارند بصورت انفرادی به نبرد با این شبکه های پیچیده می روند که کارساز نیست . چه کسی باید این نیروی عظیم متعهد و پنهان را باید وارد میدان کند مشخص نیست . تازه کسانی که دغدغه دارند فیلتر بودن و مشکلات ورود به این شبکه ها اجازه فعالیت به آنها نخواهد داد . راه حل چیست ؟ چه باید کرد . دکتر عزیز طرحی به ذهنم می رسد در صورت تمایل اعلام تا ازطریق ایمیل تقدیم کنم شاید طرح قابل ارائه ای باشد .

  28. بیانات مقام معظم رهبری امام خامنه ای درخصوص مسئله هسته ای و داشتن و یا نداشتن سلاح هسته ای
   بهمراه زیرنویس انگلیسی ، پیشنهای میکنم حتما ببینید
   http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=15&lid=7551

  29. محمد هدایی /

   اقا فرمودند که انخابات همیشه ازاد بوده .
   اصلاح طلبان دو دوره انتخاب شدند مشخص شد ۲۰ میلیون رای ثابت برای انها وجود دارد.هر چه فکر می کنم چطور پس از چندسال که فرزندان انها هم اضافه شده اند ولی رای انها می شود ۷ میلیون !!نمی فهمم! ایا دوستان توجیهی دارند؟

   • یامین پور /

    دو تا سوال:
    بابای تو همیشه به یک طیف خاص رای داده؟
    بعد شما به هرکی بابات رای داد، رای می دی؟!
    استدلالهای عجیبی میکنی!

   • محمد /

    ببخشیدا
    به همون علت که پدر بنده به احمدی نژاد رای داد. برادر بنده به موسوی…
    البته جفتشونم پشیمونن ! ):
    و من هم دیگه به یه اصلاحات چی رای نمی دم…

   • حسام /

    سلام..
    من هم با نظر آقای هدایتی موافقم..اگر اهل شهرستان باشید وقتی صحبت از انتخاب میرسه ، هر کسی ترجیح میده که نفری رو که انتخاب میکنه از همشهری های خودش باشه تا شاید از این رهگذر بتونن بیشتر بودجه و طرح آبادانی رو نصیب دیار خودشون بکنند و یا از این طریق بیشتر بیکارهای اون منطقه رو دارای شغل کنند. حالا نمیگم شغل های حساس دولتی .این توی شهرهای بزرگه که اهلیت و نژاد زیاد کارایی نداره،کافیه یه نگاه به نماینده های مجلس بندازی، حتی دوردست ترین نقاط هم سعی میکنند که شخصی رو که سالها در بین خودشون دیده باشند یا با اقوام و اجدادش آشنا هستند رو از اون حمایت می کنند.در مورد تقلب در انتخابات هم قطعا نمیشه اینجوری و در این فضا نظر داد.فضایی که داره صحبت در مورد تقلب رو مثل بیان هولوکاست دارای پیگرد قضایی میکنه. واقعا به کسی اجازه تحقیق در خصوص مسئله تقلب داده میشه وقتی که مدعیان این مسئله در حبس و آینده ای نامعلوم هستند؟..بیاییم کمی با خودمون صادق باشیم.

  30. ۱۳ میلیون درسته نه ۷ میلیون!
   شما همیشه به سیستم “فرزند آذر بایجان-داماد لرستان”ی حساب میکنی!
   یا خیال میکنی مردم در دورترین مناطق کشور هم کارت عضویت در حزب مشارکت و اعتماد ملی دارند که ۲۰ میلیون رای ثابت برای خودت سند زدی؟
   فکر کردی مردم به کسی که بغیر از ایراد گرفتن و توهین کردن به رقیبش هیچ برنامه ی دیگه ای نداده رای میدن!

   • امیر حسین /

    حرف از برنامه زدی…دیدیم بعد از ۴ سال اونایی که شما میگی برنامه داشتن چه به روز این مملکت آوردن…اصلا اوضاع رو نمیشه با ۸ سال قبل مقایسه کرد..از نظر اختلاس…از نظر تورم..از نظر آمار جرم و جنایت…دیگه نن جون مهدی هم فهمید..

  31. سلام آقای یامین پور.
   با مطلبتون کاملا موافقم.
   اما در مورد دیدگاهی که در مورد آقای فرزاد جمشیدی منتشر شده،می خوام باهاتون صحبت کنم.
   من نمیدونم این آقای مجری که ازشون شکایت شده کی هستن؟الکی هم گناه آقای جمشیدی رو نمیشورم تا وقتی که کاملا برام اثبات نشده.
   اما بزارین از خودم بگم برای شما که یه جوری از اهالی رسانه اید و دستی بر قلم دارید و حرفهاتون حداقل خیلی راحت تر از من به گوش مردم می رسونید.
   می خوام از مشکلی حرف بزنم که تا حالا کسی ازش صحبتی به میون نیاورده،حداقل من تا حالا نشنیدم تا این چند روز اخیر که خبر این شکایت رو شنیدمو خوندم.
   خیلی ها این شکایت رو باور ندارن،اما منم با تمام وجودم میگم که این شکایت واقعیه.
   من یه دختر ۲۰ ساله ام.از یه خانواده ی کاملا مذهبی و آبرو دار.
   تقریبا آبان ماه یا آذر ماه پارسال بود که تو همین شبکه های اجتماعی برای اولین بار وارد شدم.پیشنهاد دوستی برام زیاد میومد اما من قبول نمی کردم.تا این که یه آقایی برام ریکوئست فرستاد،نمیخواستم قبول کنم،اما دقیقا در اون برهه از زمان یه سری سوال تو ذهنم در مورد ازدواج و ملاک های یه پسر برای انتخاب دخترها تو ذهنم به وجود اومده بود.از اون جایی که این آقا چهره ی مثبتی داشت فکر کردم شاید بتونه کمکم کنه و به یه سری از سوالام پاسخ بده.من نه دنبال دوستی بودم نه هیچ ارتباطی در خارج از اون فضای اجتماعی.حتی ایمیل!
   من خیلی رسمی با ایشون صحبت کردم و جواب بعضی سوالامو ازش گرفتم.بهم گفت که خبر نگاره.بعد از کلی صحبت یه دفعه گفت : تازه الان اسمتو دیدم،یاد معشوقه ام که هم اسم تو بود افتادم.گفت من عاشق دختر عمه ام بودم که هم اسم تو بود.گفت ما خیلی هم دیگه رو دوست داشتیم اما بهم ندادنش.بباش مجبورش کرد با کس دیگه ای ازدواج کنه.اون هم چند وقت بعد ازدواج از درد عشق من دق کرد و مرد.گفت منم اصلا حال و روز درستی ندارم.دوست دارم هر چی زودتر بمیرم و برم پیشش.من عکس العمل خاصی نشون ندادم.قبلش هم گفته بود که من خارج از کشور درس می خونم.یه کم از این چرت و پرت ها فت و گفت تا این که من بهش گفتم بس کن.کم دروغ بگو. فکر کردی من انقدر نفهمم که این چرت و پرت های تو رو باور کنم؟و کلی بهش توپیدم.
   هیچ چی نگفت.و ارتباط ما بعد ۱-۲ روز تموم شد.
   من خیلی با خودم کلنجار رفتم که چرا این جوری باهاش برخورد کردم.یه طوری برام تعریف کرده بود که همش احساس میکردم که شاید واقعا راست گفته باشه.
   یه ۱-۲ ماه از این ماجرا گذشت و دست بر قضا پسر عمه ام به من ابراز علاقه کرد.من در عین حال که دوستش داشتم نمیتونستم به پیشنهاد ازدواجش جواب مثبت بدم.به خاطر بعضی مسائل خانوادگی و بی کار بودن و سن کمش و …
   این مساله خیلی داشت اذیتم می کرد.به علاوه این که من انتظار چنین پیشنهادی رو نداشتم و این موضوع شک بزرگی بهم وارد کرده بود.
   ببخشید آقای یامین پور،هوقت در مورد این مساله صحبت میکنم واقعا حالم بد میشه.اما امروز فرصت رو مغتنم شمردم،چون مساله ایه که شخصیتی مثل شما حتما باید ازش مطلع باشید.
   الان بیشتر از این نمیتونم ادامه بدم.اما حتما میام و بقیه اش رو هم براتون تعریف می کنم.
   من همیشه سایتتون رو چک میکنم.براتونم پیام گذاشتم چند بار.اما به نام و ایمیل دیگری.چون دوست ندارم تحت تاثیر این ماجرا پیام هام رو بخونید.
   باز هم میام و بقیه ی ماجرا رو براتون تعریف می کنم.
   فقط برام دعا کنید تا تو امتحانای این ترمم موفق بشم.
   یا علی

   • یامین پور /

    کار درستی کردید
    در جواب دادن به پسرها هیچ وقت لطافت به خرج ندهید. نگران دلشکستگی آنها هم نباشید. دل شکستگی برای پسرها چیزی شبیه یک سرماخوردگی است. زود خوب می شود. برخلاف دخترها که دلشکستگی در حد مرگ است. این هم از آسیبهای هویتهای مجازی است …

  32. محمد هدایی /

   ممنونم از پاسخ شما به این عرایضم لطفا توجه کنید.
   درست می گویید.منطق نمی تواند بگوید زوج های انقلابی فرزندانشان انقلابی می شوند و همچنین در مورد زوج های طرفدار اصلاح اطلبان فرزندان منتقد دولت می شوند.
   تاثیر تظاهرات دینی و مومن بودن والدین تا انجاست که بچه ها از طفولیت به فرایض دینی توجه شدیدی می کنند. ایادر اینده سمت گیری سیاسی انها نیز متاثر از والدین خواهد بود؟
   به علت بر سر کاربودن دولت اصول گرایی که پیام خصمانه به کشورهای دیگر می دهد و قیمت ارز بالا رفته تحریم هم وجود دارد شرکت های خصوصی دوام نمی اورند ..پدر خانواده بیکار می شود . این پدر در مورد اینکه از فرزندان حمایت مالی نمی کند چه می گوید؟
   چند کیلومتر انطرفتر پدر در دولت اصول گرا شغلی دارد .به ماموریت می رود.از موقعیت پدر فرزندان استفاده می کنند.موبایل گران قیمت
   انها تصویر مسولین را دارد.انها مدافع موقعیتی هستند که خانواده از ان سود می برد .از نظر انها مخالفین اشوبگر و ضد ارامش هستند .داستان عصر عاشورا توسط مادر خانواده در تلفن بارها برای فامیل تکرار می شود.
   ایا دولتی که به نام دین تشکیل می شود بهترین نیست؟نوجوانی که در منزل برنامه های صدا و سیما را در مورد فتنه گران در کنار والدین اصول گرا ی خود می بیند نظرش به تدریج شکل می گیرد.
   کمی انطرف تر در منزلی که مشکل مالی به شکل فقر کامل نیست پدر کسب و کارخود را دنبال می کند.به علت گران شدن دلار مشتریانش کم شده.سالهاست که کاسبی برای او اما و اگر دارد .بنزین را دولت اصول گرا دوباره سهمیه بندی کرده.پدر اخبار سیاسی رادر تلویزن های خارجی به دلیل تاثیر در قیمت ارز دنبال می کند.
   در خانواده جوی وجود دارد که مشکلات را ناشی از بر سر کار بودن اصول گراها و انقلابی های تندرو می دانند .این خانواده به حقوق اولیه شهروندی معتقد است و والدین منتقد اصول گراها هستند.
   اقای یامین پور به نظر من دفاع از مواضعتان امروز کار مشکلی است.اکثریت جوانان تحصیل کرده و تربیت شده انقلاب مثل شما معتقد بودند که فقط مدبربت انقلابی می تواند مشکلات را ریشه کن کند.
   بحث بصیرت برای پوشش دادن برتری فکری انقلابی ها هم ایجاد شد .مطمن بودید که احمدی نژاد پدیده است و این برگ برنده کشور را پیشرفت می دهد .
   ولی اتفاق ها جور دیگری بود.
   در حالیکه مردم برای خانه نشین کردن احمدی نژاد همه به صندوق ها هجوم اوردند این احمدی نژاد بود که به صورت قاطع در همان دور اول از صندوق بیرون امد.
   مطلب عجیب این بود که تجربه رقابت تاطق نوری-خاتمی تکرار نشد و نسبت مردم طرفدار اصلاح طلبان و مردم حامی انقلابیون عکس شده بود!!!!
   به جامعه نگاه می کردم نسبت مردم انقلابی به غیر انقلابی نمی خواند با نتیجه انتخابات!!!
   این هم منطقی نیست.از دید شما هیچ چیزی به جز شمارش یک به یک ارا منطقی نیست انهم که در دسترس مردم منتقد و معترض نبود .
   در اینجا انقلابیون گفتند که درست است در پایتخت حامبان اقای احمدی نژاد مشخصا در اقلیت است ولی روستاهای پرجمعیتی داریم که سرنوشت انتخابات را تعیین می کنند !!!
   ان روستاها را هم که نمی توانیم ببینیم.
   ایا راهی علمی برای نشان دادن درستی و امانت داری در انتخابات نبود ؟
   جناب یامین پور نمی دانم چگونه پاسخ بدهم به شک و تردید خودم.
   دو دوره ۴ ساله ۲۰ میلیون نفر به سید محترم خاتمی رای دادند.شما بگویید این مردم چه شدند ؟
   چگونه مردم ایران پای صندوق با ان مشارکت بالا حضور پیدا می کنند ولی شیفته کسی هستند که ریشه مشکلات عجیب انهاست؟حتی در لرستان که افراد دیدگاه قومیتی بالایی دارند تعداد رای به اقای کروبی انقدر کم است که خنده دار می شود !!!!
   مردم اقناع نشدند.

  33. محمد هدایی /

   در ضمن بنده کی گفتم بابای من به هر کسی رای داده من هم رای بدهم .اتفاقا دیدگاه ولایتمداران در این مورد بسته است.ببینید در مورد سوریه پسر را به جای پدر قبول دارید در حالیکه دنیا از این نوع وراثت بی زار است!
   شهروند مدرن امروزی به دنبال افزایش کیفیت زندگی و لذت بردن مشروع از نعمت های خدادادی است .
   عذر می خواهم از اینکه ناگذیرم بگویم که شما بر عکس این مردم به ارتقا دادن زندگی و بهبود کیفیت ان اعتقادی ندارید.و انچه می گویید فقط ژست است.
   پدر کسی نمی تواند افکارسیاسی فرزند ازاد خود را شکل دهد ولی می تواند به او بگوید که چهاتفاقاتی قبل افتاده ؟
   می تواند بگوید که چه گروههایی در پیروزی انقلاب سهم داشتند ؟

   -می تواند بگوید که چگونه قرار بود روحانیون دخالتی در مشاغل حکومتی نکنند!
   -می تواند بگوید زمانی در این کشور وجود داشته که مردم در طول سال حتی یکبار از گرانی چیزی شکایت نکردند .
   -می تواند بگوید زمانی بوده که دین ارزش واقعی و روحانی خود راداشته و هرگز ابزار لقمه نان نبوده .
   با سر کار امدن اصلاح طلبان و فروکش کردن تنش با دول خارجی اقتصاد هم رو به بهبود می رفته.دولت اصلاح طلب فساد بسیار کمتری را تجربه می کرده در زمان اصول گرایان د امد نفتی ا به صورت وام های سنگین به خودی ها می دادند .
   در فضایی که فیلتینگ وجود دارد و روزنامه ها به جرم همسویی با دشمن بسته می شوند چگونه مردم مخالف صدای خود را به گوش دیگران برسانند.و در این فضا دوستان انقلابی می خواهند اثبات نمایند که حرف مخالف فقط از حماقت است!!!!!!

   • یامین پور /

    متاسفانه شما هنوز توهم تقلب دارید… در این صورت تمام تحلیلهایتان غلط از آب در می آید…

   • بسمه تعالی
    (خطاب به به آقای هدایی)

    ۱٫ شما اثر رسانه را دست کم می گیرید؟ شما به جادوی رسانه اعتقاد ندارید؟ شما بگویید اخبار کدام شبکه را دنبال می کنید تا من به شما بگویم که چگونه فکر می کنید.
    (به خود نگیرید، کلی عرض می کنم) شما فکر می کنید در زمان اهل بیت علیهم السلام مردم تحت تاثیر تبلیغات و جو سازی ها قرار نمی گرفتند، فکر می کنید ابن ملجم کار خود را خدایی نمی دانست؟ فکر می کنید مردمی که بعد از ۲۵ سال خانه نشینی امیرالمومنین علیه السلام به دنبال حضرت برای خلافت رفتند، همان هایی نبودند که ۲۵ سال پای بیعت با ابوبکر و عمر و عثمان لعنه الله علیهم ایستاده بودند؟ اینها تحت تأثیر تبلیغات و … بودند.
    خود شما تمامی عملکرد قبل خود را تایید می کنید؟ مردم ایران نیز از این قائده مستثنی نیستند.

    ۲٫ همیشه در هر انتخابی اولویت هایی وجود دارد.
    آیا در زمان حضرت امیرالمومنین و سایر ائمه علیهم السلام فقر و مشکلات اجتماعی به این شکل وجود نداشت ؟
    آیا باید قید حکومت حضرت را زد و علیه آن قیام کرد؟
    نظام ما نیز -که قابل مقایسه با حکومت امام معصوم نیست- دارای اشکالاتی ست و ضعف هایی دارد. همان طور که حضرت آقا در بیانات در دیدار کارگزاران نظام در تیرماه ۹۱ به آن اشاره نمود، ولی محاسن فراوانی دارد که به هیچ وجه نمی توان از آن گذشت.
    مطالب زیاد است و مجال بیان نیست.
    نتیجه :
    با توجه به قدرت عجیب رسانه و تبلیغات، تأثیر پذیری مردم و اولویت بندی آنها هرآینه ممکن است رأیشان تغییر کند. چرا که بسیاری از کاندیداها آنطور که شعار می دادند عمل نکردند.

   • آقای هدایتی شما بگو برای اطلاع از نظر مردم چه روشی خوب است ؟
    اگر می خواهید از روش شمارش افراد در خیابان استفاده کنیم: طرفداران موسوی: ۱، ۲، ۳، …

    این که انتخابات بهترین روش اطلاع از نظر مردم است، را هم داری زیر سوال می بری (که در واقع خودت زیر سوال می روی با این کار؛ چون روشی است که در همه جای جهان کاربرد دارد و کسی از با آن مخالف نیست) اما اگر بحثت در مورد اثبات صحت رای گیری بود، شما بگو برای اثبات صحت آن چه باید می کردند که نکردند ؟؟؟
    وقتی جلسات حل اختلافات و حل مشکلات تشکیل می شود (آن هم توسط شخص اول کشور که واقعاً هم شکسته نفسی کردند با این کار)و آن دوستان شرکت نمی کنند و از داخل بیوتشان مدام پیغام می دهند که تقلب شده؛ همین یعنی که یعنی …

  34. محمد /

   سلام
   الف) بنده که نگاه می کنم می بینم قضیه ابعاد دیگری نیز دارد. دو جور می شود نگاه کرد:
   ۱-در این شبکه ها حضور دارم و این حضورم فعالانه است.
   ۲-در این شبکه ها حضور دارم و این حضورم فعالانه “نیست”.
   تعریف از فعالانه و غیرفعالانه: یعنی من تولید کنم. مضامین و موضوع تولید و یا باز تولید کنم. اثر بخش و تعیین کننده باشم و یا اگر نیستم (خودمانی): چارتا چیز مفید بنویسم و یا طرح بزنم و… حضور غیر فعالانه نیز یعنی همین کارهایی که اکثر قریب به اتفاق خلق الله در این شبکه ها می کنند. “برم لایک کنم. پلاس کنم. یه چی بذارم لایکم بره بالا و…” به تعبیری “خود عرضگی” ! گرو کشی هویتی. بطور افراطی اش: عریان گری مجازی و…
   حالا !
   ب) از نگاه شرع، که من با عقلانیت یکی می دانمش، نیز به همین گونه است. چرا غالب مراجع در مورد این شبکه ها اینطوری حکم می دهند ؟:”اگر موجب مفسده و گناه و کمک به دشمنان اسلام و مسلمین نشود، مانعی ندارد” چرا ؟ چون عقلانیست !
   اگر موجب اینها نشود مانعی ندارد. یعنی اگر امثال شمایی که تولید می کنید، بازتولید دارید در این شبکه ها حضور پیدا کردید و توانستید حجم قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص دهید، خیلی هم عالی و خوب است. اصلا حلال که هیچ، واجب است ! از ابزار دشمن در حد خودمان علیه اش استفاده کردیم.
   اما گیر اینجاست. چند درصد از بچه حزب اللهی ها و انقلابی ها (به تعبیری) در این شبکه ها واقعا اینگونه اند ؟!!
   چقدر حضور “فعالانه” دارند ؟ البته نه اینکه بقیه فعالند. نه، اکثر حاضران در این شبکه ها اینگونه اند. بنده که می بینم، احساس می کنم دوستان هم بُر خورده اند. در همین جریانات لغو و بی فایده که چیزی جز نابودی طلای وقت نیست. بله، بنده کسی را می شناسم که شونصد ساعت پای فیس بوکه اما واقعا مفیده. با صدها عرب و مسلمان لینک داره و با آنها تبادل آرا و نظرات می کنه. خودمانی اش دارد انقلاب را صادر می کند ! اما قضاوت با شما، چقدر از ما در این فضا ها تولیدگر بودیم ؟ شما دور و بر خودتان را نبینید. همه فلانند و بهمانند. ما که می بینیم رفقا همه بُر خوردند. “بودو بریم عکس بگیریم. برا چی می خوای ؟ بذارم تو فیسم ! اینترنت داره اینجا ؟ برا چی می خوای ؟ برا فیسم و…” همه اش دنبال “جنگولک بازی”. اکثرا. غالبا.
   این مصداق بارز کار لغو و بیهوده است. که چی ؟! (البته خیلی حرف هست. خیلی. اینها را خلاصه گفتم.)
   چطور شما می آئید “راهنمای حضور فرهنگی در شبکه های اجتماعی” می نویسید ؟
   اصلا آیا تئوری مارپیچ سکوت واقعا در اینجا معنا دارد ؟!!
   واقعا چند نفر توانسته اند تاثیر گذار باشند ؟ دعوا دعوای زرگریست. اما مشکل اینجاست که اصلا بازار زرگرها دست ما نیست ! مگر بلندگویی نظیر امثال شما که ای، شاید صدایی درآید…
   در هر صورت تصمیم با خود فرد است. اگر واقعا حضورش مفید و تاثیر گذار است، حلال نه واجب است. اگر نه بی شک حرام است. تبعاتی که این دست از فضاهای مجازی برای افراد دارد بسیار نامطلوب است.
   لطفا اگر نقد و یا تعریفی هم می کنید، تبلیغ نکنید !
   واقعا سرتونو درد اوردم. تازه چیزی هام نگفتم !
   در پناه علی

  35. محمد /

   کلا یعنی این:
   اگر فعالی حاضر باش.
   اگر نیستی خداحافظ شما. اینجور جاها جای تو نیست…
   حالا به نظر شما در این مدت تاثیرات حضورمان چقدر بوده ؟!

  36. هالو /

   کمی با شما موافقم و بیشتر مخالف !

   ۱ – در جنگ نظامی تعداد سربازان و تعداد تجهیزات یک عامل تعیین کننده است . در تقابل اقتصادی هم همینطور . ولی در تقابل اندیشه ها کیفیت حرف اول را می زند کلامی که حق باشد مستحکم باشد مثصل به فطرت انسانها و الهام گرفته از سرچشمه هستی باشد در این عرصه تقابل مثل عصای حضرت موسی (ع) عمل میکند . مهم نیست ساحران چه عرضه کرده اند و چه تعداد .
   ۲ – جریان طاغوت نه ایجاد کننده فضای تعاملی و شبکه های اجتماعی است و نه اگر میتوانست اجازه رشد به آن میداد . اینها خیلی خوب میدانند روزی که بستر انتشار آزاد اندیشه ها فراهم شود شمارش معکوس برایشان آغاز شده است . ولی چیزی که هست امروز هم مانند همیشه سنتها و خواست خدا در عالم جاری است و انسان به سمت جلو حرکت میکند به سمت نحقق وعده خدا . طاغوت تنها کاری که از دستش برمی آید اینست که با موج سواری سعی کند تحقق وعده را به عقب بیاندازد . ولی جهت حرکت را نمیتواند عوض کند .
   ۳ – اما ما کجای کاریم ؟
   امام صادق (ع) فرمودند اگر ده یار صادق داشتم قیام میکردم . امام حسین (ع) فرمودند روزی حرام مسلمین را به جایی رساند که امام خود را کشتند .
   دفاع از مظلوم فلسطینی و هر مظلوم دیگری واجب است اما …

   اما اگر پیش از پرداختن به کیفیت سراغ کمیت برویم اشتباه خلفای اول و دوم را تکرار کرده ایم
   برگ زرین تاریخ معاصر ما دفاع مقدس بود . شاخصه آن چه بود ؟ کمیت ؟ یا کیفیت ؟
   تعداد زیاد و سازماندهی خوب رزمندگان عامل اصلی بود یا نماز شب و اخلاص و تقوا ؟
   عجب کلمه ای است این کلمه تقوا …
   امام خمینی ( خدا رحمتش کند عجب پیشوای بزرگی بود ) درست است که از مبارزه با طاغوت گفت ولی صد برابر هم از خودسازی و تقوا گفت . اگر ما این قسمتش را فراموش کنیم اصل ماجرا را فراموش کرده ایم .
   ۴ – جسارتا بنده معتقدم ما خیلی کم توی آینه نگاه میکنیم و کمتر از آن به تذکری که آینه به ما میدهد عمل میکنیم و با این شرایط صحبت کردن از سربازی جبهه حق در فضای سایبر یک شوخی است
   کسی که پشت چراغ قرمز روی خط عابر پیاده می ایستد در مبارزه جهانی با طاغوت هم یک جای کارش خواهد لنگید
   کسی که امانتداری به وسواسی ترین شکل ممکنش برایش حکم مرگ و زندگی نداشته باشد در کنار امیر مومنان هم شمشیر زده باشد تضمینی ندارد که فردا قاتل امام نباشد
   ۵ – خوب اینهمه گفتم که چه ؟ نتیجه ایجابی اینهمه حرف چیست ؟
   اینکه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ابزار خوبی در اختیار هر صاحب اندیشه ای قرار داده
   فعلا خیلی از کسانی که نسبت به تقوا و اخلاق جامعه مسئولیت دارند یا خوابند یا مشغول کاسبی لااقل کسانی که حقیقتا دغدغه دین دارند انرژی و توان خود را در جای درست مصرف کنند .
   حضور در سنگر تقابل با طاغوت مهم است نمیشود کلا سنگر را خالی گذاشت ولی یادمان نرود که دعوای طاغوت با ما بر سر چیست ؟ ( گفتم دعوای طاغوت با ما زیرا حقیقتا ما با کسی دعوا نداریم)

   دعوا بر سر دین و دینداری است یادمان نرود !

   زیاد توی آینه نگاه کنیم و کیفیت دینداری خودمان را هر روز و هر لحظه ارتقا بدهیم .
   دین به آن شکلی که حضرت رسول (ص) عرضه کردند و ستونهای آن نماز و اخلاق و تقوا بود نه به این شکل پوستین وارونه ای که ما پوشیده ایم
   اگر شاخص دینداری ما این باشد که در مجلس عزای سید شهیدان (ع) شرکت کنیم و در همان مجلس برای برادر مسلمان که از راه میرسد جای نشستن باز نکنیم بگذار همان مارپیچ های سکوت رفتار ما را محو کنند و بی جهت اسلام را بدنام نکنیم

  37. بسمه تعالی
   آقای دکتر سلام
   بعد از حدود ۲۰ ماه که روزانه وبلاگ و سایت شما را رصد می کنم اولین بار است که دیدم شما به پیام هایی جواب داده اید و این مایه خرسندی ست.

   مطلب بجا و قابل تاملی بود. به واقع که همین گونه است. اما پیشنهاد من این است که تا انتخابات آینده که حدود ۵ ماه باقی مانده است، به گونه ای ساماندهی کنید که تجربه تلخ ۸۸ اصلا امکان تکرار نداشته باشد. بدانید جوانان ارزشی کم نیستند. و من این قول را به شما می دهم که ظرف مدتی می توان به فرموده شما جریان قالب را تغییر داد.

   کمربند های خود را محکم ببندید که هیچ چیز تغییر نکرده است.
   دیروز را خدا آنگونه خواسته بود. امروز را اینگونه خواسته است و فردا انشاء الله روز پیروزی جنود حق خواهد بود.

  38. باسلام و
   خسته نباشید
   ممنون از نقطه نظرات جالبتون منتظر یادداشت های جدیدتون هستم

  39. سامان صادقی /

   سلام آقا وحید
   من تو پلاس هستم شاید منو دیده باشی با همین اسمی که زدم
   واقعن این مارپیچ سکوت رو تو خودم دیدم …
   دقیقا عین همینی که شما گفتید
   از این به بعد انشاءالله شکسته میشه…

   یا علی

  40. محمد هدایی /

   خطاب به بهزاد:
   ۱
   شما همیشه به سیستم “فرزند آذر بایجان-داماد لرستان”ی حساب میکنی!

   فکر کردی مردم به کسی که بغیر از ایراد گرفتن و توهین کردن به رقیبش هیچ برنامه ی دیگه ای نداده رای میدن!
   ………………..
   برنامه های کاندید شما را دیدیم به قول شما رصد کردیم !!!!اخلاق ایشان را هم رصد !!!کردیم.
   .ایا کاندید مورد نظر شما که با تمام خواست مردم ظاهرا از صندوق خارج شده در جهت و تناسب همان خواست و اراده بود ؟یا کاملا پدیده معکوس بود ؟
   جامعه هم که در اطراف ما دیده می شود اصلا ترکیب ارزشی را ندارد .چگونه می گویید که این مردم از اصلاح طلبان مایوسند؟

   • بهزاد /

    بنده هم میدونم “جامعه اطراف شما” چشم امید به اصلاح طلبان دوخته اند! و دقیقا برای همینه که کل مردم کشور را همان جماعت اطراف خودت میبینی که اتفاقا زیاد هم از اون قشری نیستند که سعی میکنی خودتو به اونها منتسب کنی(کارگر زحمتکش و…) .

    مسئله ما برخلاف شما اصلا شخص خاصی نیست.چرا که از کسی حمایت میکنیم که در خط آرمانهایی که اعلام کرده بماند و مادامی که در این خط باشد ما مخلص او هم هستیم وگرنه ما عقد اخوت با کسی نبسته ایم. انقلاب معطل افراد نمیماند. و نیز مثل بعضی ها نیستیم که هنوز هم از وزیر و وکیل فراری به دامن غرب خود دست بر نداشته اند و هنوز هم هیچکدام از اشتباهات آنان را گردن نمیگیرند و آنان را محق هم میدانند(امثال مهاجرانی،سازگارا،کدیور، و….).
    شما هنوز در توهم تقلب هستید .
    راستی پاسخی به تئوری قرن “داماد لرستان-فرزندآذربایجان ” ندادید!

  41. سلام
   کلیپ بیست و ششمین یادواره شهدای عملیات کربلای ۵ و ۲۳ شهید شهرک اباتر در سالگرد عروج این شهدا؛ مروری بر وصیت نامه شهدای این عملیات شهیدان سید حسین یزدان پرست، حامد هوشمند و محمد حسین پور
   موفق باشید
   یاعلی…

  42. آقای عسکر اولادی
   نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول حدود سی و چهار سال از عمر پر خیر و برکت خود همواره اثبات نموده که قائم به اشخاص و حتی خواص و نخبگان و بزرگان نمی باشد هر کسی که به اصول و چهارچوب های آن پایبند باشد ، مورد احترام خواهد بود و هر کس از آن آرمان ها عدول نماید قطعاً جایگاه خود را از دست خواهد داد ؛ بهتر است شما هم بدانید که اعتبار و ارزش افراد ، دائمی نمی باشد بلکه منوط به تداوم وفاداری و ولایتمداری آنان می باشد و خوش رقصی برای دیگران و تامین نظرات همگان ، محکوم به شکست می باشد، فتنه گر ندانستن کروبی و موسوی از سوی جنابعالی ، موجب آزرده خاطری دلسوختگان نظام و ولایت گردید یا حق
   از کجای فرمایشات مقام معظم رهبری شمااستنباط می شود که موسوی و کروبی سران فتنه نیستند؟
   برای نظام ، اصول مهم تر است یا اشخاص؟
   حال می خواهد عسکراولادی باشد یا خاتمی و… اصول مهم تر است هر شخصی به اصول تمکین کند محترم است ؛ احترام هیچ شخصی ابدی نیست مگر به میزان تمکینش در برابر اصول و ارزش ها.
   هدف ، وسیله را توجیه نمی کند ؛ نبایستی برای اهدافی که به نظرمان درست می آید ، حرف های بی حساب و کتاب بر زبان بیاوریم ؛ آقای عسکرولادی اگر شما می خواهی این آقایان را به سر راه بیاوری ، آیا باید خوش رقصی کنی ؟
   یار امام بودن ملاک نیست یار قائد فعلی بودن ملاک است
   هیچ کس و با هر سابقه ی مثبتی نباید این تصور را نماید که به سبب سوابق درخشانش می تواند خود راساً برای نیل به اهدافش برنامه ریزی کلان برای نظام نماید

  43. سلام
   سوالی داشتم.اگه بخواید یه راهنمایی خوب برای انتخاب کاندیدای اصلح سال اینده بکنید چی هست ؟ انشالله که پاسخ می دهید .

  44. در جواب بهزاد
   نزدیک به ۲٫۵ ملیارد مسلمان در دنیا وجود داره ولی ما فقط به دلایل سیاسی بلدیم برای مسلمانان غزه داد و بیداد کنیم…بغل دست خودمان سالانه هزاران نفر شیعه کشته می شوند..همین دیروز بیش از ۱۰۰ نفر در یک عملیات انتحاری در کویته پاکستان شهید شدند..عکس العمل صدا و سیما ، علما و سایر رسانه ها چه بود؟..
   ساست و سیاست بازی هزاران چهره دارد.

   • پس این نمایندگان مجلسی که عازم میانمار خواهند شد برای تفریح و سرگرمی میروند یا حل مشکل مسلمین؟؟
    شاید شما(شمای نوعی) ندانی اما تقریبا در تمام مناطقی از دنیا که مشکل حادی برای مسلمین پیش می آید جمهوری اسلامی پیشقدم است حالا ممکن است موضوع بطور گسترده رسانه ای نشودکه اینهم خودش نقص بزرگیست.
    به فرض که حکومت از سایر مسلمین دفاع نمیکند، خب شما چرا حمایت نمیکنید از این خیل عظیم مسلمانانی که مورد ظلم قرار میگیرند؟چرا یک گوشه حداقلی کار را که همان حمایت لسانی است بر عهده نمیگیرید.میترسی که از جیبت چیزی کم شود؟
    *
    به فرض که کل مسئله حمایت از فلسطین سیاسی باشد(که به هیچ وجه نیست).چه اشکالی دارد.
    چطور آمریکا از ان سر دنیا در تمام کشور های همسایه ما به دنبال “منافع ملی”خودش می آید اما ما حق نداریم برای منافع ملی خودمان قدمی برداریم؟؟؟

    عزیز من خودت هم میدانی مشکل چیز دیگریست وگرنه چرا رابطه با کشور هایی مثل ونزوئلا برای شما اینقدر ثقیل است.
    شما حمایت از امثال غزه را عامل عدم برقراری رابطه ایران با آمریکا و موجب حل نشدن اختلاف با غرب میدانی و برای همین از این حمایتها ناراحتی وگرنه برایتان غزه و کویته و پاراچنار و میانمار فرقی ندارد .مهم این است که حمایت از اینها برای ما به قیمت از دست دادن رابطه گرم و دلچسب! با انگلیس و آمریکا نباشد.

   • محمد /

    خودمونیما ! خدایی این آمار ۲٫۵ میلیارد رو از کجا اوردی ؟!! اینترنت همین بغل ها ! درسته ما هم مسلمونیم ولی نوشابه در این حد هم باز نمی کنیم.
    اگه امام و رهبری و امثال شهید مطهری و بهشتی و … را قبول نداری که هیچ، خداحافظ شما. اگه قبول داری برو گوش کن، ببین و بخون اونا اولویت جهان اسلام را چی گفته اند. منطقی گفته اند ؟ شرعی گفته اند ؟
    بطور خلاصه:
    اول اینکه عملکرد صداوسیما نمودار و شاخص نظام و حکومت نیست و این هم مشخص است. خود ما بیشتر از هرکس دیگه به آق ضرغام انتقاد داریم. همین مستر یامین پور یکیش !
    دویم اینکه برای اون اتفاقات هم نظام کار می کنه. دیپلماسی انجام میده و… اما این وسط داستان فلسطین یه چی دیگس ! فارغ از هر مسئله ی دیگری اگر اسرائیل در غزه خفه نشود تمام جهان اسلام، از غزه و قاهره بگیر تا کویته ی پاکستان و حیدرآباد هند را خفه می کند. یا به این شک داری که اینها واقعا این کار را می کنند یا خدایی نکرده اصلا درد اسلام و مسلمین را نداری…! (که قطعا شما اینگونه نیستی)
    یقین بدان می کنند. وقتی بغداد سقوط کرد بوش چه گفت ؟ گفت امروز جنگ های صلیبی تمام شد !
    این استدلال مثل این می باشد که در میدان صفین مقابل شامیان باشی، ناگهان برگردی بگویی عده ای از جملیان هم هستند باید اول برویم سراغ آنها !

  45. مطلب به جایی بود این مارپیچ سکوت که در فضای اینترنت که می توان خود را زیر نقاب های مجازی مخفی کرد ؛ در دنیای واقعی به طور هراسناکی گسترده است.

  46. محمد هدایتی /

   ه گزارش فارس به نقل از خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، هواپیمایی فرانسه و خطوط هواپیمایی «کی ال ام» اعلام کردند از ماه آوریل سفرهایشان به ایران را لغو خواهند کرد تا بدین وسیله هواپیمایی لوفت‌هانزای آلمان، تنها خط هواپیمایی اروپایی باشد که به ایران پرواز خواهد داشت.
   ………….
   قابل توجه برادران ارزشی که هیچ چیزی به جز مردم غزه برایشان مهم نیست!ببینید چگونه ایران ز اهمییت می فتد .کاش زنده نبودیم و نمی دیدیم این روزها را .البته دوستان ارزشی عجله نکنند و بدانند مجموعه خسارات ما انقدر بزرگ است که این خبر جز کوچکی است.

   • یامین پور /

    وای
    حالا تعطیلات چطور بریم سواحل جنوبی فرانسه؟!

   • ن.الف /

    اگه افرادی مثل شما اینقدر اروپا و آمریکا رو گنده نکن
    و از این کشور های خود خواه با سابقه درخشانشون!!!!!!(بمب اتمی هیروشیما رو می گم)تابو درست نمی کردن ما الان کلی پیشرفت کرده بودیم!
    شعار دادن خیلی راحته :ولی اینکه یه دیارالمردی پیدا شه و بتونه گوشه ای رو تغییر بده سخته!

   • بهزاد /

    الان اینو که گفتی یعنی چی؟
    یعنی بدبخت شدیم نه!
    یعنی خدا ازمون رو برگردونده که می خواد ما را به این فراق عظما!! گرفتار کنه!
    خدا یا توبه!
    نزول فرشتگانت بر این سرزمین را قطع نکن!

   • محمد /

    من بیکارم هنوز میام !
    ۱- اساس روابط خارجی ما بر روی کشورهای مستضعفه. نه اینکه دیوار دور خودمان بکشیم. نه. یعنی اینکه اگر یه روز ژاک شیراک برایمان از پله هم پائین نیامد ناراحت نشویم (اشاره به سیب زمینی شدن رئیس جمهور وقت در دیدار با ژاک شیراک). حالا با کوکورو گینه و … رابطه داشته باشیم انگ و ننگه ؟!! نه نیست. ما اعتبار و احتراممان را از فرانسه و آلمان و … نمی گیریم. خیلی باید پست و ذلیل بشویم.
    وای مامانم اینا. خط هوایی قطع شده !
    ۲- درباره بی اهمیت شدن ایران و منزوی شدنش هم همین بس که الان تمام شبکه های رسانه ای برون مرزی جمهوری اسلامی از طرف همین ننه باباهای آزادی بیان قطع شده و تا چند ماه دیگر هم دولت اوباما باید راهکاری برای جلوگیری از نفوذ گسترده ی ایران در آمریکای لاتین بکند. وضع خاورمیانه هم که معلوم است.
    برادر ارزشی، ارزش به این ها نیست !

  47. امین عطائی /

   سلام جناب یامین پور؛ چرا جواب بخش “ارتباط با ما” را نمیدهید؟!

  48. حبیب /

   لطفا دیدگاههایی که درمورد همان مطلب هستند را منعکس فرمایید . تا بتوانیم از دیدگاههای مختلف استفاده کنیم . یه جایی بزارید برای کسانی که هر چی دلش می خواد بگه تا بعضی ها عقده هاشان خالی بشه و مطلب به این مهمی زیر حرفهای … له نشه .

  49. سلام استاد گرانقدر
   همیشه موافق نظرات جنجالی حضرتعالی بودم
   مخصوصازمانی که در برنامه دیروز امروز فردا روشنفکرنماهایی مثل دکتر امانی رو سکه یک پول کردید . ۲ تا سوال در ذهنم مونده که امید وارم جواب بدین : ۱-هنوز دلیل اصلی انصراف حضرتعالی را از انتخابات درک نکرده ام
   ۲-با توجه به احترامی که برای شما قائلم نمی توانم از شایعاتی که در خصوص عکس آن دختر هندی در فیس بوک پخش شده ساده بگزرم به نظرم نیاز به توضیح بیشتر داشته باشد .
   استاد دستم به دامنتان لطفا برگه ها را هم زود تصحیح نموده تا عزیزانی که ترم آخرن تکلیفشان را بدانند .

  50. درود،

   امروز با وبلاگ شما آشنا شدم، بسیار مطلب جالبی نوشتید. زیاد در مورد مطلب نظر نمی دهم، اما احتمالا در مورد مطالب جدید تر شما، فعال تر خواهم بود اگر شاهد توجه از شما به نظرات باشیم.

  دنبال کردن

  1. راهنمای حضور فرهنگی در شبکه های اجتماعی | راز57 - [...] منبع : وبسایت شخصی وحید یامین پور [...]

  ارسال دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 + 3 =