نگاه دولت به برجام، نگاه مرگ و زندگی است!

۱۳۹۴/۱۰/۲۱ نگاه دولت به برجام، نگاه مرگ و زندگی است!
وحید یامین پور :

نگاه دولت به برجام، نگاه مرگ و زندگی است

یامین پور: با گذشت ۳۰ ماه از شروع کار دولت، شاهد این هستیم که دولت هیچ برنامه ای به جز پرداختن به سیاست خارجی و موضوع برجام ندارد بنابراین نگاه دولت به برجام، نگاه مرگ و زندگی است

به گزارش صاحب نیوز، وحید یامین پور کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی فتن، به سوالاتی در مورد اقدامات اخیر ایالات متحده آمریکا مبنی بر نقض برجام پاسخ داد.

فتن: با اجرای برجام از سوی دولت ایران که مهم ترین بخش آن انتقال ۱۱ تن اورانیوم غنی شده بود ولی ما شاهد بدعهدی آمریکایی ها و اعمال مجدد تحریم های ظالمانه از سوی این دولت بوده ایم، دلیل اینکه دولت تدبیر و امید همچنان واکنش عملی نسبت به عهد شکنی آمریکایی ها نشان نداده چیست؟

دولت چاره ی دیگری برای خود تعریف نکرده، به عبارتی ما امروز یک دولت بیچاره داریم! دولت تدبیر و امید متاسفانه در زمینه های اقتصاد، کشاورزی، صنعت و عمرانی هیچ برنامه ای برای ارائه ندارد. رهبر معظم انقلاب و بسیاری از کارشناسان به دولت توصیه کرده بودند؛ همه تخم مرغ ها را در سبد مذاکرات قرار ندهید و به ظرفیت های داخلی کشور توجه داشته باشید. ولی با گذشت ۳۰ ماه از شروع کار دولت، شاهد این هستیم که دولت هیچ برنامه ای به جز پرداختن به سیاست خارجی و موضوع برجام ندارد بنابراین نگاه دولت به برجام، نگاه مرگ و زندگی است. متاسفانه شجاعت کافی را هم برای پذیرش و اعلام شکست خود ندارد که از راه اشتباه خویش بازگردد، بنابراین چاره جز ادامه راه خود ندارد. ما معتقدیم که جلوی ضرر را از هر کجا بگیریم منفعت است ولی دولت چنین اعتقادی ندارد، زیرا نمی خواهد میدان سیاست را به رقیب خود واگذار کند!

فتن: با توجه به اعمال تحریم های موشکی آمریکا و نامه ای که آقای روحانی در مورد استمرار حرکت پرشتاب موشکی کشور صادر کردند، آیا این، نقض برجام را توجیه میکند؟

نامه آقای رئیس جمهور نوعی فرار به جلو و یک حرکت تبلیغاتی محسوب می شود، زیرا ایشان با یک حرکت تند، قصد آن را داشتند که پرچم دار واکنش به این اقدام ظالمانه آمریکا باشد و افکار عمومی را از اصل نقض برجام منحرف کند، چرا که در هفته های گذشته ما شاهد نقض صریح برجام با اقداماتی نظیر محدودیت صدور روادید بوده ایم ولی دولت در مواجهه با برجام، نوعی عملکرد حیثیتی از خود نشان میدهد تا جایی که دولتمردان آمریکایی هم از اقدامات پرشتاب دولت ایران در انتقال اورانیوم غنی شده و یا برچیدن سانتریفیوژها، متعجب شده اند!

فتن: نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا غالبا با برجام مخالف اند و از اعمال تحریم های بیشتر در صورت پیروزی سخن میگویند! چگونه می توان آینده ۱۰-۱۵ ساله کشور را به چنین برجامی که از ابتدایش شاهد نقض آن هستیم، گره زد؟

این تشریح وضعیت امروز استخوان در گلوی کشور است. بسیاری از کارشناسان از ماه ها قبل به دولت تدبیر و امید تذکر داده بودند که ساده لوحی و خوش خیالی را کنار گذاشته و به آمریکا اعتماد نکند ولی هر چه می گذرد مبتدی بودن دستگاه دیپلماسی بیشتر مشخص می شود. مقام معظم رهبری پس از برجام به دولت فرمودند: “خوش خیالی و سهل اندیشی را باید کنار گذاشت” ولی ما امروز همچنان شاهد این خوش خیالی ها هستیم و این وظیفه نخبگان سیاسی جامعه است که مردم را از خطراتی که ملت ما را تهدید می کند، آگاه سازند.

فتن: چرا مذاکره مستقیم با آمریکا، که از ابتدا شعار دولت محسوب می شد، به این بدعهدی ها ختم شد؟

جریانی که امروز در دستگاه دیپلماسی دولت حاکم شده، ادامه و استمرار آن جریانی است که از دوره اصلاحات شروع شد و آن عهدنامه ننگین سعد آباد را با آن همه خسارات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به بار آورد. این جریان، باوری به توانمندی های داخلی کشور و نقش آفرینی انقلاب اسلامی در معادلات کلان بین المللی ندارد بلکه خودش را طفیلی نظام تک قطبی می داند و تعریفش از نظام بین الملل تعریفی تک قطبی است بدان معنا که دهکده جهانی را دارای یک کدخدا که آن آمریکا است، می داند، بنابراین همه چیز باید در این منظومه تعریف شود، از این رو جریان حاکم بر دستگاه دیپلماسی کشور تمام تلاش خود را به کار گرفته که در این منظومه نقشی کارکردی برای خود به وجود آورد. این یک ذهنیت و یک گرایش بیمار سیاسی است که مقوله نفوذ از آن نشأت می گیرد. مردم ما باید نسبت به این خطر آگاه و هوشیار باشند.

  ۳ دیدگاه ثبت شده

  1. سلام بر جناب یامین پور عزیز.
   شیر مادرت حلالت که اینطور تمام قد از حق و نور دفاع میکنی برادر.
   دکتر احمدی نژاد به واقع محبوب ترین شخصیت هستند و کسانی که خودشونو به خواب زدند رو البته نمیشه از خواب بیدار کرد و بر این موضوع موافق کرد.
   خداوند روز به روز بر توفیق و شرف و عزت و آبروی دکتر عزیزمون بیفزاید به حق علی و اولاد علی. آمین.

  2. ابراهام /

   بابا دانشمند بابا فیلسوف
   بابا خیلی خوب بدون
   بابا رفیق احمدی نژاد که فرمود انگلیس در آفریقاست

  3. ابراهام /

   جریانی که امروز در دستگاه دیپلماسی دولت حاکم شده، ادامه و استمرار آن جریانی است که از دوره اصلاحات شروع شد و آن عهدنامه ننگین سعد آباد را با آن همه خسارات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به بار آورد.
   این فرمایش شماست دانشمند؟ ارباب محمودت که بگذریم ماهیت تو مشخصه

  ارسال دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 9 = 14