چقدر و چطور نقد کنیم؟

۱۳۹۱/۰۷/۱۵ چقدر و چطور نقد کنیم؟

بلدی عذر بتراشی؟!

روز دانشجو سال ۱۳۷۸(یعنی اولین ترم دانشگاهی بعد از بحران ۱۸ تیر) در دانشگاه علم و صنعت برگزار می شد. جلسه جنجالی خاتمی با دانشجویان در ۱۶ آذر سال گذشته اش و ماجرای ۱۸ تیر باعث شد همه ی نگاه ها به این جلسه ی دانشجویی باشد؛ اضافه کنید بازداشت عبد الله نوری را.
قرار بود از طرف بسیج دانشجویی صبح بسیار زود برویم علم و صنعت تا جلوی جایگاه جا بگیریم. از اول هم ابلاغ شده بود که شعار بدهیم: «خاتمی دلاور، پیرو خط رهبر!» شعار را بارها تکرار کردیم هرچند ار درون داشتیم منهدم می شدیم و از بیرون هم با فحش های رکیک جریان دانشجویی مقابل طرف بودیم.
اشتباه نشنیدید. بعد از ۱۸ تیر بسیج این شعار را تکرار می کرد تا به اصطلاح با دستهای خودش خاتمی را به سمت دشمن هل ندهد!
این خاطره وقتی یادم آمد که عده ای کم عقل(با هدایت عده ای فرصت طلب کینه ای) قبل از هر اتفاقی به احمدی نژاد گفتند «بنی صدر» و آنقدر لجاجت کردند و سرزنشش کردند که او هم به وادی اشتباهات دیگران بیافتد. امام صادق علیه السلام می فرماید:«عذر برادرت را بپذیر و اگر عذری نداشت، خود برای او عذری بتراش.» حضرت علی(ع) میفرماید : «سرزنش زیاد ی آتش لجاجت را شعله ور میکند»
حالا رفتار بزرگ منشانه و اخلاقی امام(ره) و رهبری را با همه ی دولتمردان از ابتدای انقلاب تا کنون مرور کنید. تا لحظه ی آخر چگونه برخورد کرده اند؟

پ ن ۱: از اون لحاظ که عده ای دوباره دوره افتاده اند و با مقارنه سازی های بعید و شیطانی دارند سند جمع می کنند که فلان حرف احمدی نژاد در کنفرانس مطبوعاتی خطاب به آقا بود!
پ ن ۲: مومن زرنگ است ولی شیطنت نمی کند. اینکه اخلاقی برخورد کنیم معنایش این نیست که نفهمیم کی داره چیکار می کنه… گفتم که گفت باشم.

یک تذکر مهم:
بعد از فتنه که خدمت حضرت آیت الله مصباح یزدی رسیده بودیم ایشان تذکری دادند که همه ی ما را به فکر فرو برد. ایشان فرمودند: «در نقد آدم ها خیلی مراقب باشید. اگر طوری درباره ی آنها حرف بزنید که در آینده ی دور هم وقتی می خواهند به راه برگردند و اصلاح کنند، یاد حرف های شما بیافتند و از ترس سرزنش شما نیایند، شما مسوولید!»

  ۹ دیدگاه ثبت شده

  1. منصفانه بود .

  2. در جریانات سیاسی که در کشور اتفاق میفته مردم عامی در برخی موارد بسیار هوشیارتر از سیاستمداران عزیز وارد عمل میشن مثل واقعه ۹ دی که مردم برای حمایت قاطع از رهبر عزیزمون به بهترین شکل وارد عمل شدند و واقعا حماثه آفریدند……
   ایکاش مسئولین ، رسانه ها و اهل قلم هم مثل مردم معمولی همدیگه رو نقد میکردن !!!!!!

  3. نقد ظریف و بسیار مهمی بود … اما خودتان نیز میدانید که این نقد در مورد افراد کمی از منتقدان دکتر احمدی نژاد صدق میکند چون عده ی زیادی از آنان بحث دلسوزی نظام را ندارند و فقط به دنبال تسویه حساب سیاسی خودشان هستند و نمیتوانند رشد و ثمر دهی دولت خدمت گذار را ببینند و در سال های آخر که وقت نتیجه دادن برنامه های دولت است بدترین تهمت ها و صفت ها را برای ایشان به کار گرفته اند که در نهایت به این برسند که : « آدم کافر اگر کار خوبی هم بکند نباید او را تحسین کرد…»

   حسن ضیافتی
   مسوول سابق واحد سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

  4. سلام
   خیلی زیبا بود

  5. سلام
   خیلی زیبا بود.
   ولی اگه کامل تر مینوشتی بهتر بود.
   شایدم این کامل باشه اما به نظر من کامل نیست.
   نظرم شخصی هست

  6. برای این آقا محمود دیگه عذر نمیشه تراشید:(

  7. ببینم اخوی این در مورد دیگران هم صدق می کنه یا فقط آقای احمدی نژاد شامل این لطف می شه
   ایرادی نداشت اگه ایشون و امثال شما هشت سال رییس جمهور سابق رو با بی رحمی به سلابه کشیدید؟

  8. حمید /

   سلام
   به نظرتون نقد از عهده هر کسی بر میاد؟؟
   منظورم اینه که چه کسانی اجازه نقد کردن دارند؟
   ایا هر کسی هرجا که رسید می تواند نظرش را به عنوان نقد بیان کند؟
   فرق امر به معروف ونقد چیه؟؟
   مثلا من اجازه دارم ولی فقیه رو نقد کنم؟؟یا می تونم امر به معروف کنم؟؟

  دنبال کردن

  1. چقدر و چطور نقد کنیم؟ « nooreaseman - [...] چقدر و چطور نقد کنیم؟ – وحید یامین پور | وحید یامین پو... [...]

  ارسال دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 + = 14