چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم؟!

۱۳۹۱/۱۲/۱۸ چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم؟!

امروز انیمیشن جذاب «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» (how to train your dragon) از شبکه ۲ سیما پخش شد. بی شک انیمیشن به عنوان یکی از جذابترین محصولات فرهنگی باید در دایره ی سیاستگذاری دقیق غرب و امریکا فهمیده شود. برخلاف عمده ی تحلیلگران که این آثار را نوعی تهاجم فرهنگی به عالم غیرغربی معرفی میکنند، این نوشتار کوتاه می خواهد به اثر شگرف تربیتی این آثار بر مخاطبان غربی و امریکایی توجه کند.

این انیمیشن نیز مانند بسیاری دیگر از محصولاتی که مخاطب کودک و نوجوان را نشانه گذاری کرده اند، اصرار ویژه ای در ساختن یک عالم رویایی از آینده دارد. چندی پیش هم انیمیشن برجسته ی «دلیر» (brave) همه ی چشم ها را به خود خیره کرد. در هردو اثر دو کودک علیرغم سرزنش هایی که از جامعه و اطرافیان به تن خریده اند اما با اعتماد به نفس و اتکای به توانایی های فردی سرنوشت قهرمانان را برای خود رقم می زنند. این دو اثر در ادامه ی فیلم های سینمایی و انیمیشن های بلند کودک و نوجوان، با تکیه بر توانایی های منحصر به فرد کودکان ساخته می شود. فرزندانی که هوش و قدرتی فراتر از پدران و مادران خود دارند و گشایش دهنده ی مسیر آینده اند. طبعاً خواننده می تواند این فهرست را ادامه دهد و بسیاری از فیلمهای سینمایی که قهرمان سازی از کودکان را به عنوان تم اصلی خود انتخاب کرده است، بیاد آورد. قهرمانان این قصه ها بی لیاقتی نسل گذشته را با هوشمندی خود جبران می کنند و آینده ی خود را خودشان می سازند.

این درحالیست که آثار فرهنگی ایرانی عموماً بر برجسته کردن شکاف نسل ها و گسست میان نسل جدید از نسل گذشته و نهایتاً توبیخ نسل جدید به عنوان گونه ای نامتجانس با فرهنگ و ادب ایرانی اسلامی اصرار عجیبی دارند. آثار کودک و نوجوان در داخل کشور عموماً در پارادایم گسست نسل ها و آسیب شناسی اجتماعی معنا می یابند. قصه های کلیشه ای است از ناراحتی پدر و مادر ها از فرزندانی که ناخلف اند و مصیبت هایی که ناشی از خطاهای متعدد آنها در گسست از گذشته ی فرهنگی شان است. صرف نظر از اینکه واقعاً پارادایم گسست نسل ها چقدر قابل تطبیق بر ایران امروز است و چقدر توانایی تحلیل وضعیت ما را دارد، باید دانست محصولات فرهنگی قرار بوده الگوسازی و عالم سازی و رویا سازی از آینده را برای فرزندان امروز ایران هدف اصلی خود بداند نه مرثیه سرایی برای آسیب ها و معضلات را.

متاسفانه کار از پارادایم انتقادی و آسیب شناسانه عبور کرده و به فضای هجو و تمسخر رسیده است. امروزه از شبکه های تلویزیونی برنامه هایی برای کودکان و خانواده ها پخش می شود که فرزندان ایرانی را به عنوان تیپ های خنده آور به تصویر می کشاند. کودکان ایرانی غالباً سربه هوا، خوشگذران، تنبل، فرصت طلب، اهل لاف و دروغ و درس نخوان به تصویر کشیده می شوند. نمونه ی این شخصیت ها را غالباً در انیمیشن هایی چون «شکرستان» دیده ایم. سال ها پیش هم برخی چهره های فرهنگی به پخش همزمان برنامه ی موهن «مبصر ۵ ساله کلاس» با کارتون جذاب «ایکیوسان» که دانش آموزان ایرانی را در قیاس با کودکان نخبه ی ژاپنی، کودکانی کودن و تنبل نشان میداد، اعتراض کرده بودند(در این میان باید تلاش هایی چون انیمیشن پهلوانان را ستایش کرد).

همزمانی تصویرسازی قهرمانانه از کودکان موطلایی و چشم رنگی اروپا و امریکا و بازنمایی تحقیرآمیز از کودکان بی قواره و کودن از فرزندان ایرانی تبعات آشکاری دارد. اما چه باید کرد که حوزه ی کودکان و نوجوانان غالباً از توجه و تمرکز سیاستگذارن و دغدغه مندان فرهنگ و رسانه بی بهره است.

  ۴۴ دیدگاه ثبت شده

  1. سبحان نعمتی /

   سلام من نمیتونم زیر پستهای اکانت پلاس شما کامنت بذارم

  2. با سلام با توجه به برنامه موهن!!!و بی محتوا و مبتذل عمو پورنگ که حتی دختر ۶ساله من نسبت به تبلیغات خوراکی و cdفیلم و نشاندن عدهای از بچه ها جلوی دوربین که معلومه از اونا بیشتر پول گرفتن اعتراض داره دیگه از صدا و سیما چه انتظاری میره که فیلم انیمیشن فاخر با هزینه بالا بسازه و برای بچه ها رایگان پخش کنه !!!تا همچین گاو شیرده ای مثل عمو پورنگ و مردمی که به این برنامه تمکین میکنند هستند زهی خیال باطل آقای یامین پور!!!

  3. خطر بن ۱۰ ای که عکسش روی کیفهای بچه های دبستانی و امادگی هست از فیلمهای پورن بیشتره! اما کو گوش شنوا…؟
   توی هر لوازم التحریر فروشی هم جز این چیز دیگری نیست!

  4. سلام لطفا یه سری به وبلاگ من بزنید… نقد فیلم…
   البته در پلاس هم همیشه مطالبتون رو می خونم

  5. روشنفکر واقعی
   کلیپی زیبا از شبکه نصر با صدای یوسفعلی میرشکاک
   http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=15&lid=7745

  6. محمد خرم آبادی /

   سلام آقا وحید، بابا تو فیسبوک جواب ادد مارو بده برادر. آخه کامنت نمی تونم بذارم واسه پست ها. منتظرم.
   Mohammad Khorramabadi

  7. استفاده کردم , ممنون…

  8. سلام و درود؛
   دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
   http://www.ammarname.ir/link/19536
   ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
   موفق و پیروز باشید .
   عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir
   یا علی

  9. به جای اینها بهتره که انیمیشنهای فاخری مثل نبرد خلیج فارس رو پخش کنن.این انیمیشن واقعا از لحاظ گرافیکی و فنی چیزی از خیلی از انیمیشنهای مطرح دنیا کم نداره.برای مشاهده و دانلودش به لینک زیر مراجعه کنید:
   http://www.afsaran.ir/link/195131

  10. سلام علیکم
   بله خیلی جذاب هستند. با همه این اوصاف معمولا به جز تخیلات و بزرگنمایی یکسری نمادها هم در این پویا نمایی ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم در ذهن کودک القا می شوند . مثلا در انیمیشن “دلیر” (brave) نمادهای فراماسونری خودنمایی می کنند.

  11. نقد و بررسی جالبی بود.
   ممنون.
   یا حق.

  12. معنای لغوی ولایت ، نگاهی به مبحث ولایت فقیه (۱)

   ولایت یعنی حکومت کردن ، فرمانروایی کردن ، فرق نمی کند هرکه باشد . اما ریشه این و ، ل ، ی ، وَلی بر وزن فَعل یا وَلِیّ بر وزن فَعیل که ولی هست که در لغت به معنی های مختلف آورده اند ، به معنای نصرت دهنده ، مددکار ، دوست ، سرپرست و ….

   اما یک معنای اصلی را که در لغت برای ولایت آمده ، معنای نزدیکی است و اگر دقیق در معنای دیگر دقت بشود، آن معانی در واقع همان معنای نزدیکی هست که در درون همه معانی دیگر مستتر است.

   مثلا معنی سرپرست، در واقع اگرنزدیکی وجود نداشته باشد و معنای نزدیکی را از سرپرست برداریم ، آن سرپرست و زیردست از هم دور می شوند و جدا می شوند و بیگانه از هم می گردند.(دقت شود) . استحکام بین سرپرست و زیر دست با نزدیکی حاصل می شود.

   معنای دوست رابررسی کنیم ، یک نوع نزدیکی در بین هست ، اگر آن نزدیکی باطنی را قطع کنیم، دوست ای بسا تبدیل به دشمن هم بشود.

   و بقیه معانی را نیز اگر دقت بکنیم ، نوعی از همان قرب و نزدیکی ،برخواسته اند.

   اما ولیّ را اگر بر وزن فعیل بگیریم، می فرمایند مبالغه در معنای فاعلی در آن آمده است. یعنی یک کسی که از مولای خودش اطاعت می کند و این اطاعتش مبالغه آمیز است ،به طوری که اصلا در بین اطاعت های او عصیانی اتفاق نیفتاده تا اطاعتش منقطع گردد .یعنی اطاعت حالت استمرار دارد ، بدون تعطیلی و بدون عصیان ،

   ولیّ در این حالت معنای مفعولی نیز دارد ، چون که وزن فعیل هم به معنای فاعل آمده هم به معنای مفعول ، یعنی کسی که مورد رحمت عنایت خاص خدا قرار می گیرد .

   پس ولیّ یک معنایش این می شود : کسی که اغراق آمیز و مبالغه آمیز اطاعت مولایش را می کند و از آن طرف هم ، مرتباً مورد اجابت رحمت خاص حضرت حق قرار می گیرد . و بین دو طرف قرابت خاصّی وجود دارد.

   به معنای دقیق تر ولیّ کسی است که منیّت خودش را و انانیّت خودش را کلا از بین برده است . دیگر فانی شده در روح توحیدی است.

   او هرچه که می بیند، اسماء الهی است که در عالم حکومت می کند و اثر دارد .

   پس ولیّ به این معنا، کسی هست که دیگر اثری از نفس حیوانی او باقی نمانده و هرچه هست ذوب در توحید شده است. هرچه هست اسماء الله را و اثر اسماء الهی را در مدیریت عالم مشاهده می کند ، این معنای لغوی ولایت را قرآن هم تأیید می کند، علاوه بر این که در روایات و ادعیه ، عبارت های خیلی جالب و صریحی داریم.

   درقرآن هم آیات متعددیست برای اینکه در عالم غیر از پیامبران و امامان (ع)

   اشخاص دیگری هم می توانند به این مرحله برسند،

   مصادیق روایات و آیات زیاد داریم که آمده است اما به لحاظ اثبات مطلب به یک آیه قناعت می شود که توضیح آن در بخش های بعدی خواهد آمد.

   می فرماید :

   فَقُلْ أَسْلَمْتُ وَجْهِیَ لِلّهِ وَمَنِ اتَّبَعَنِ (آل عمران ، آیه ۲۰)

   ای حبیب من بگو : من و هر کس تبعیّت از من بکند،تمام حقیقت خود را تسلیم خدا نمودیم . ادامه دارد…………..

  13. جالب بود
   تشکر
   یاعلی مددی

  14. سلام آقای یامین پور
   نظرتون درباره اقدام آقای احمدی نژاد در ونزوئلا چیه ؟ امیدوارم نظری داشته باشید

  15. سلام
   بسیار عالی بود
   من نمیدونم هیچکی تو این صدا و سیما نیست به درد فرهنگ این مردم برسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  16. نگاه و قلم شما را دوست دارم. موفق باشید.

  17. نگاه و فلمتان را دوست دارم. موفق باشید.

  18. سلام برادر
   مطلبی با عنوان “‌حزب اللهی ها در تله ی بازی رسانه ای!” نوشته ام در مورد عکس رئیس جمهور با مادر چاوز و بازی ای که ما حزب اللهی ها خوردیم.
   لطف می کنید اگه نظرتون رو پس از مطالعه بفرمایید.
   التماس دعا

  19. محسن میردامادی /

   این انیمیشن نیز مانند بسیاری دیگر از محصولاتی که مخاطب کودک و نوجوان را نشانه گذاری کرده اند، اصرار ویژه ای در ساختن یک عالم رویایی از آینده دارد.

   جناب یامین پور ضمن تشکر از اینکه به فکر فرزندان ما هستید ولی سوالی دارم چرا اشاره به حکومتهایی نمی کنید که برای تمام مردمشان اینده کارتونی تصویر می کنند!مثل کره شمالی که در فقر هستند ولی تصویری از اینده به مردم وعده می دهد !!!!!که مضحک است.ایا در کشور خودمان هم به این نتیجه می رسیم که وعده ای برای اینده وجود دارد علی رغم دشواریهای موجود ؟

  20. محسن میردامادی /

   سوار بر مترو بودم که فردی با من راجب مشکلات صحبت می کرد .ناگهان یکی از کارمندانی که قیافه اش نشان می داد نیروی ارزشی است با صدای بلند گفت :
   هرچه می کشیم از جهل است.و این جهل باعث می شه که امروز دشمنان اسلام به مواضع ما انتقاد کنند.
   اقای یامین پور با ان فرد بحثی نکردم ولی شما بگویید ایا می توان سیستمی که فقر را مستقر می کند را نقطه مقابل جهل دانست؟
   ایا می توان منتقدان رافقط به این شکل که انها را جاهل بخوانیم پاسخ دهیم؟
   ایا انسان مدرن امروزی می تواند جهل راترچیح دهد ؟
   و سرانجام کارمندی که خود را ارزشی نشان میدهد از روی دانایی است که چنین ظاهر سازی می کند؟

  21. مشکل اینه که سالهاست برنامه کودکهای ما برای کودک نیست و رسما برنامه کودک ها را برای بزرگترها میسازند در نتیجه یکجوری میسازند به مذاق اونها خوش بیاد
   یکی از ممنوعات پویا نمایی کودک باید همین شکرستان باشد
   با وجود گرافیک جذاب موضوعات شکرستان اشتغال و ازدواج و دانشگاه و بچه دارشدن هست با تیکه پرانی های کاملا +۱۸

  22. سلام خوب بود موفق باشید .خوشحال میشیم به ما هم سری بزنید.

   http://titreyek.blogfa.com

  23. مجید فکوری /

   من چهار سال پیش با تمام پس اندازی که از ۳ سال قبل از آن جمع کرده بودم ازدواج کردم و با برنامه ریزی [زهی خیال باطل] که داشتم و با توجه به تورم سالی ۲۰ درصد امیدوار بودم در سال ۹۱ بتوانم خانه ای کوچک بخرم
   اما افسوس که تلاش صادقانه من با روزی ۱۴ ساعت کار بدون تعطیلی ، همه بر باد رفته و امروز هرچه جمع کردم تنها کفاف رهن خانه استیجاریم را می دهد و چهار سال تلاش به هیچ تبدیل شده است و تنها توانستم وضع موجودم را حفظ کنم
   گاهی اوقات به این نتیجه می رسم که مسیر را اشتباه رفته ام ، شاید من هم بایستی به جای ۱۸ سال درس خواندن و ۸ سال کارکردن در بدترین شرایط آب و هوایی و بزرگترین پروژه های ملی و کسب روزی حلال مسیر دیگری را انتخاب می کردم . . .
   افسوس من ، از تلاشی است که بیهوده کردم و از ظلم هایی است که به خاطر کارکردن زیاد من ، به خانواده ام تحمیل شده است
   می خواهم از همسرم عذرخواهی کنم
   به خاطر ۵ بار اسباب کشی در چهار سال
   به خاطر تحمل ۴ سال دوری از خانواده اش
   به خاطر تمام نداری های مصلحتی که به او گفتم و او صادقانه پذیرفت
   به خاطر تمام رویا های زیبایی که در زندگی مشترک با من به دنبال آن بود

  24. مجید فکوری /

   واقعا شما تصورتان اینه که سعادت بشر در رهنمود های شماست؟
   والله من می گم راه شما کاملا اشتباه است.
   پوشاندن زیر شلواری ابی به نوجوانان و ساختن ظاهر مذهبی چیز خوبی نیست .

  25. محمد . ع /

   سلام آقای یامین پور ،
   دفاع از نسل جوان و پیشرو ولو در فیلم و سریال و کارتون و انیمیشن فایده ندارد برادر من ، وقتی بنده ی نوعی با چندین طرح تولیدی باید کفش آهنینی به پا و زره فولادین به تن کنم و هر روز از متولیان مربوطه انواع و اقسام تحقیرها را به جان بخرم و صبر جمیل پیشه کنم که کی میرسد باران ؟…جناب یامین پور ما نیازی به نشان دادن لیاقتمان روی کاغذ و فضای کارتون و فانتزی و خیال نداریم چون جوان و نوجوان ایرانی اگر کوچکترین مهر و محبت واقعی ببیند خود تبدیل به یک عامل پدافند فرهنگی علیه دشمن می شود ، مسئولین ما اگر واقعا دلشان می سوزد که فرهنگمان دارد لاغر و نحیف می شود باید اول باید برادری شان را با بنده ی نوعی ثابت کنند تا امثال من صدبار محکم تر از آنها فریاد دفاع از فرهنگ اسلامی سر بدهیم .
   با تشکر

  26. اتّفاق مهمّ انتخاباتی که رجا نیوز حتّی خبر کوتاه آن را نیز منعکس نکرد !!!

   یکی از الزامات کار سیاسی یا رسانه ای در دایره ولایت مداری ، نگاه بدون حبّ و

   بغض و تحلیل اتّفاقات بدون پیش زمینه های ذهنی است ، این را برای عدم ایجاد

   سوء تفاهم عرض کردیم تا متّهم به تضعیف شخص یا گروهی نشویم. و امّا

   با نگاهی به تیتر اخبار انتخاباتی یکی دو روز اخیر ، بی گمان یکی از مهمّ ترین

   اتّفاقات ، صدور بیانیّه جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، اصلی ترین حامی آقای

   قالیباف و اعلام اولویت و ترجیحات جمعیت ایثارگران بوده است ، که طی آن بیانیّه

   آقایان حداد عادل، زاکانی و دکترجلیلی را به عنوان اولویت خود بر شمرده اند و آب

   پاکی را روی دست شهردار تهران ، یار دیرین خود ریختند.

   خبری که نه تنها تحلیل و اظهار نظری از طرف اعضای شاخص جبهه پایداری را در

   بر نداشت ، حتّی خبر آن نیز در رجا نیوز سایت خبری آن جبهه ، منعکس نگردید

   و این جای کمی تأملّ دارد.

   حسّاسیّت قضیّه وقتی بیشتر می شود که با بررسی اجمالی اظهارات متعدد اعضای

   ارشد پایداری و اخبار و تحلیل های انتخاباتی سایت رجا ، به دست می آید که هر

   خبر یا تحلیل – قوّی یا ضعیف – را که بر علیه آقای قالیباف در هر کجا منتشر شود ،

   بلافاصله سایت رجا آن را بازنشر می دهد و منتسبین به جبهه پایداری روی آن

   تحلیل ها و مانورها می دهند و خلاصه به هر طریقی که میسور باشد ، به بصیرت

   افزایی می پردازند که در جای خود – البته با حفظ شرایط – اقدامی قابل تقدیر است

   لکن سؤالی که به ذهن می آید اینست که چرا سایت رجا نیوز ، خبر به این مهمّی

   را که به سان شوکّ قوی انتخاباتی بر شهردار تهران وارد شد ، منعکس نکرده و

   هیچ مانوری روی آن نداد . به راستی چرا؟؟

   رفیق طنّاز من ، پاسخی به این سوال داده است که شنیدنش خالی از لطف نیست

   ، ایشان می گویند چنانچه خروجی ائتلاف ۲+۱ آقای قالیباف نباشد ، سه اتّفاق مهم در دایره پایداری ها رخ خواهد داد :

   اولاً آقای دکتر جلیلی با وجود دکتر حداد عادل و دکتر ولایتی تکلیفی برای حضور در انتخابات احساس نخواهد کرد.

   دوماً آیه الله مصباح اجازه معرّفی کاندیدای مستقلّ به جبهه پایداری را نخواهد داد به خصوص اگر خروجی ۲+۱ دکتر حداد عادل باشد.

   سوماً افکار عومی به خصوص جوانان ولایت مدار طرفدار گفتمانِ اعلامیِ جبهه

   پایداری،نسبت به معرفّی کاندیدای مستقلّ نه چندن قوِیّ (آقای دکتر لنکرانی)

   با وجود کاندیداهای امتحان پس داده ای مثل حداد عادل ، توجیه نخواهند شد.

   و این سه اتّفاق یعنی افول ظاهری جبهه پایداری ؛

   و براین اساس در این مقطع حسّاس در بورس بودن جبهه پایداری قویّا به وجودِ پررنگ

   آقای قالیباف در عرصه انتخابات بستگی دارد ، لذا به نظر طنّاز سیاسی آی شلوغ ،

   جبهه پایداری از کمرنگ شدن وزن آقای قالیباف در ائتلاف ۲+۱ کمتر از خود آقای

   شهردار شوکّه نشده است. والله اعلم

  27. یک دوست /

   سلام
   عکستون در صفحه اول اتفاقی از عکس امام و آقا بالاتر قرار گرفته ببینید می تونید تغییرش بدید البته نه از بابت اینکه خشک مقدسی می کنیم یه نوع ارادته دیگه. اگه صلاح دونستید
   تشکر

  28. سلام اقای یامین پور ممنون از قلم زیباتون
   راستی در مورد عکس جدیدی که اخیر در مورد اقای رئیس جمهور پخش شده است
   نظرات و نکاتی رو توضیح دادم
   که کمتر وبلاگ یا سایتی بهش پرداخته است
   خوشحال میشم نظرشما رو هم بدونم

   mohammad-313.blogfa.com/post-170.aspx

  29. هادی طاهری فرد /

   با تشکر از این که وقت میذارید و مطالب خوندنی و آموزنده را در اختیار ما می گذارید .، یا علی

  30. سلام بسیار استفاده کردم آقای یامین پور از مطلب عالی تون .
   بار ها شده وقتی انیمیشنی پخش میشه من میشینم با دقت تماشا میکنم و بار دوم که انیمیشن رو میبینم میشینم نقدش میکنم از لحاظ حملات فرهنگی که داره با اجرا این انیمیشن صورت میگیره .
   انیمیشن چگونه “اژدهای خود را تربیت کنیم؟!” در دقایق اول فیلم نشون میده که باید بچه گوشه گیر باشه و از هم سن و سال های خودش دور بشه ولی در دقایق بعدی میبینیم که اون بچه گوشه گیر همه رو جذب خودش میکنه . یعنی داره نشون میده اگه گوش گیر باشی آخرش قهرمان میشی

  31. به نام خدا
   سلام. کاملا با نظرتان موافقم.و به نظر میرسه مهندسی فرهنگی درستی برای ساختن نسل های اینده و اثر گذاری رو نسلهای فعال کنونی جامعه نداریم. و جمله ما میتوانیم فقط یک شعاره که در شاخه های اجرایی مختلف کشور و در اذهان مردممون و… تحقق پیدانکرده….!
   سعی نمیکنیم خودمون رو باور کنیم و این رو نشون بدیم….یاعلی

  32. خیلی عالی بود
   واقعا لعنت به این سینمای ما که به جای فرهنگ سازی فقط داره کثافتکاری میکنه
   ماها هم که نشستیم و کاری ازمون بر نمی آید

  33. حلما رادمهر /

   سلام ممنون از مطالب خوبتون
   من این انیمیشن ها رو دیده یودم ولی از این زاویه بهش نگاه نکرده بودم
   امیدوارم ما نسل امروزی ها مانند انیمیشن هامون نشیم بالاخره ماها باید این مملکتو بسازیم
   به امید آن روز

  34. با سلام
   متاسفانه شبکه پویانمایی بیشتر از آنکه یک کار فرهنگی برای کودک باشد، دارد به یک کار دقیقا ضدفرهنگی برای کودکان تبدیل می شود. کلا نوع انتخاب انیمیشن ها و برنامه هایش و زمان های پخش آنها این حس را القا می کند که دستی در کار است برای اینکه کودکان معصوم را به جهتی که نباید بکشاند!

   کاش انقلابی در عرصه ی کار فرهنگی برای کودکان اتفاق می افتاد و مختص خودشان (ونه بزرگترهایشان!) برایشان برنامه ساخته می شد؛ که اتفاقا سرمایه گذاری مهمی برای جامعه مان می باشد چرا که همین کودکان فردای ایران را میسازند؛ حتا اگر آقایان مسئولین فرهنگ و هنر چیزی از آن سر در نیاورند!

  35. باسلام
   اینقدر ما رو اد نکردید در گوگل پلاستون که اومدیم اینجا نظر بدیم!
   بنده در این زمینه فعالیت میکنم و واقعا هستند کسانی که بصورت انقلابی برخاستندو کار میکنن اما ممتایفانه تعدادشون بسیار کم هست و با بقیه هم یه یاعلی بگن و به این دوستان کمک کنن.انشاالله ما هم بتونیم جزو این سربازان خدمت گزار به انقلاب باشیم
   یاعلی

  36. سلام من انقدر این موضوع و تو دانشگاه مطرح کردم که خسته شدم اما هیچکس دلش برای فرهنگ این مملکت نمیسوزه . من دانشجوی رشته ارتباطاتم . وقتی به اساتید میگم من بالغ بر ۵۰۰۰ فیلم . انیمیشن هالیوودی دیدم به جای اینکه کمک کنند تا بتونم به درد فرهنگ مملکت بخورم اصلا انگار نه انگار . واقعا حرفاتون حرف دل من و امثال بنده بود . موفق باشید .
   التماس دعا

  37. سلام!
   گذری اینجا، به خاطر کنجکاوی در مورد انیمیشن و دنیای کودکان!
   اما یه سوالی توی ذهنم چرخ میخوره:
   گوگل+؟!فیس بوک؟!
   شما که تریبون دارید!
   همین جا!
   نیازه؟!

  38. عباس حاجیان /

   با سلام خدمت آقا وحید و آقای میردامادی

   نظر من در این مورد اینه که :
   اولا شما با چه استدلالی میگویید جمهوری اسلامی فقر را مستقر میکند ؟ این حرف کجای اعتقادات این نظام است ؟ آیا فکر میکنید رئیس جمهورهای ما اسلام و تفکر انقلاب اسلامی را پیاده کرده اند و این وضعیت نتیجه ی آن شده است ؟
   ثانیا انسان اندیشمند میداند که طرف مقابل تفکر انقلاب اسلام (یعنی لیبرالیسم) کاملا از اهمیت این تفکر و تاثیر آن آگاه هستند و در واقع هر عمل رسانه ای که انجام میدهند با آگاهی کامل و برای جلوگیری از هجوم فرهنگی تفکر اسلام به مبانی تفکر شیطانی خودشان است (میخواهند نور خدا را با دهانهایشان خاموش کنند)و این کار طبق وعده ی الهی از آنها بر نمی آید و اشتباهشان در همین محاسبات است و از این دیدگاه بله آنان جاهل هستند.
   ثالثا اتفاقا انسان مدرن امروز توهم علم و تفکر دارد چرا که در چهارچوب القائات رسانه ای (که به وی اجازه ی تفکر نمیدهند) نباید هم ادعای اندیشه و تفکر داشته باشد. این حرف مطابق است با جاهلیت اُخری که کم از جاهلیت اولی ندارد. انسان مدرن با این که ژست تفکر (به مانند تندیس “متفکر” اثر “رودن”) به خود میگیرد و شدیدا از این که کسی نظراتش را نقد کند ابا دارد ولی در عین حال در فضای بنباران افکار از پیش آماده شده تنفس و تفکر میکند و این عین اسارت(نه آزادی) است.

   در نهایت هم با این که از واقعیتهای تلخ فرار نمیکنم، طبق نظریات همان اندیشه سازان بی رحم (که البته هرگز به زبان من و شما منتشر نخواهد شد) ایران به سرعت پیشرفت کرده و میکند (و نمیتوانند مانع از بروز تعجب و شگفتی خود از این شرایط ایران بشوند) پس غیر ممکن است که ما نتوانیم این مشکلات را هم پشت سر بگذاریم (و یأس گناه بزرگی ست)

  39. امید از بوشهر /

   سلام آقای یامین پور
   خسته نباشید خدا قوت
   من از علاقمندان به شما و مطالبتان هستم همیشه حرف های تازه و خواندنی شما را دنبال می کنم.
   موفق باشید

  40. بله از نگرانی های من لوک خوش شانس و باب اسفنجی و پلنگ صورتی وگارفیلد هستم باید تدابیر داهیانه ای ببینیم .

  41. سلام
   یه نقد دیگه درباره این انیمیشن هست که میگه طرز برخورد با دشمن رو نشون میده چطوری میشه با موجودی که قبلا ضد تو بوده کاری کنی که حالا به تو نیازمند بشه و تا جایی پیش بره که بیتو کاری رو که قبلا میکرده رو هم ان جام نده (سکانسی که اژدها بال ساخته شده توسط پسر را میشکنه و میخواد خود پسر سوارش بشه تا با هم پرواز کنن.)

  42. سلام برادر حزب اللهی آقا وحید یامین پور
   الان که دولت افتاده دست اصلاح طلبا و دارن یکی یکی سنگرای جبهه فرهنگی رو شخم میزنن تا جایی که صدای غمناک آقا درباره مباحث فرهنگی رو باز هم درآوردن، با قرار دادن کد لوگوی فضای فانتزی تو سایتتون کمک کنین ان شاء الله خاکریز انیمیشن رو فتح و تثبیت کنیم.
   هر نظر انتقادی یا پیشنهادی درباره این وبلاگ یا نقد و تحلیلی در خصوص انیمیشن های کشور و دنیا دارید هم به ما بگید تا به اسم خودتون تو فضای فانتزی کارش کنیم.
   دست شما درد نکنه
   دوستان ارزشی دارای سایت یا وبلاگ مربوط به عرصه انیمیشن که میشناسید و دوست دارید لوگوی سایتشون به همراه کدش تو فضای فانتزی قرار داده بشه رو هم به ما معرفی کنید.
   موفق باشین
   یا علی (ع)

   http://fazafan.blogfa.com

  دنبال کردن

  1. چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم؟! | زیر وب: گعده وبلاگخوانان حرفه ای - […] یامین پور امروز انیمیشن […]

  ارسال دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 + 6 =